Skocz do zawartości

Cisi i pokorni zdobędą świat


Bullitt

Rekomendowane odpowiedzi

Bracia, 

 

To co Marek często mówi, ale i my wiemy. Wmawianie nam, że cisi i pokorni zdobywają świat. A figa! Znalazłem ciekawy wiersz, zapamiętajcie poszczególne zwroty. Zwłaszcza pierwsza połowa. 

 

Jorgos Seferis

 

Z "Zeszytu ćwiczeń"

Mówili nam: zwyciężycie, gdy poddacie się.
Poddaliśmy się i znaleźliśmy popiół.
Mówili nam: zwyciężycie, gdy pokochacie.
Pokochaliśmy i znaleźliśmy popiół.
Mówili nam: zwyciężycie, gdy
wyrzekniecie się życia.
Wyrzekliśmy się życia i znaleźliśmy popiół...
Teraz, kiedy nie posiadamy nic,
pozostaje odszukać życie...
W nadmorskich grotach
istnieje pragnienie, istnieje miłość
i istnieje przestrzeń,
wszystko twarde jak muszla,
którą możesz trzymać w dłoni.
I w nadmorskich grotach
całymi dniami patrzyłem w twoje oczy
nie poznawałem ciebie ani ty mnie!

 

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem tego cytatu z Biblii (Mt 5,5) jest taki, że tłumaczenie na polski nie jest dosłowne.

Na angielski też nie. 

Wersja angielska - "Meeks shall inherit the earth" (meek - potulny, cichy)

 

W wersji oryginalnej, w języku greckim, słowo, które określało ludzi jacy ziemię posiądą, oznaczało ludzi silnych, ale nie porywczych - takich, którzy tej siły nie nadużywają, nie wykorzystują gdy nie ma potrzeby.

Zarówno w pl, i ang nie ma takiego słowa, które odzwierciedlałoby te dwa znaczenia jednocześnie.

 

Dlatego przetłumaczono, jak przetłumaczono. A jak to wpływa na podświadomość, to wiadomo. Dodatkowo w mediach, w sztuce, wykorzystuje się raczej ten cytat w odniesieniu do ludzi faktycznie "cichych". Ze szkolnych lekcji religii również takie znaczenie zapamiętałem.

 

Zamiast cichy/meek lepsze byłoby litościwy/merciful

 

BTW Biblia często wymaga sporej wiedzy i uwagi przy interpretacji, tak jakby "autorzy natchnieni" zakładali, że każdy człowiek na ziemi ma IQ>120 (albo mieli zamiar zwracać się tylko do takich ludzi). Wszak są przypowieści, które pomagają ludziom prostym zrozumieć idee, ale wiele fragmentów wymaga dużego pomyślunku.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.