Skocz do zawartości

Pracownicze Plany Kapitałowe


manygguh

Rekomendowane odpowiedzi

2 minuty temu, mac napisał:

Nie warto. Przecież z góry wiadomo, że te pieniądze kurwa przepadną i pójdą się jebać do złodziejskich polityków.

 

Też tak uważam, w swoim życiu widziałem już wiele reform systemu emerytalnego.  Z czego największą klapą był OFE tzw drugi filar. A przypomnę, że na początku te pieniądze miały być dziedziczone, miały być moje, a emeryturę miałem spędzać na wyspach kanaryjskich.  Dla mnie to był WAŁ tysiąclecia i skok na kasę. Nie dosyć że OFE pobierały zbójeckie opłaty za wpływ kasy a potem za zarządzanie kasą to jeszcze zanotowały straty z inwestycji w rynek kapitałowy.

 

Tym bardziej teraz kasa z PPK ma być w całości "inwestowana" na rynku kapitałowym czyli MA PRZEPAŚĆ bezpowrotnie. To jest bezczelne wydrenowanie społeczeństwa i pracodawców z kasy, która przepadnie.

 

Z tego co było w przeszłości ja nie mam zaufania do tzw rynku kapitałowego - wystarczy przypomnieć AmberGold, GetBack, "kredyty" "frankowe", I masa jeszcze innych wydarzeń gdzie ludzie byli masowo okradani.

 

Dlatego ja się z tego wypisuję najszybciej jak można - wolę te pieniądze odłożyć we własnym zakresie przynajmniej nie przepadną.

 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minutes ago, manygguh said:

Co sądzicie o idei PPK? Warto, nie warto?

Jedynym rozsądnym planem kapitałowym jest taki, że CAŁOŚĆ zarobionych przez człowieka pieniędzy ( nie pomniejszonych o złodziejskie stawki podatkowe) lądują tam gdzie chce on - właściciel pieniędzy.

Jeśli dajemy nasze pieniądze do dyspozycji innym ludziom, to raz, że ZAWSZE SOBIE POBIORĄ PROWIZJĘ od "pilnowania" naszej kasy, a dwa że zawsze ta kasa może przepaść, co często się dzieje. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem zrobili sobie po prostu furtkę do kradzieży dodatkowej kasy, bo nie idzie to do ZUS, tylko PPK, a tam już cuda się pojawią takie, że nikomu się nie śniło. 

 

Kasa przepadnie w prowizjach, transferach, szkoda nawet ryja strzępić. Oczywiście to wprowadzą obowiązkowo, nie będzie żadnej możliwości wypisania się. Na bank. Dojdzie to tego "ratowanie" przez fundusze chujowych spółeczek na zlecenie kolesi. 

 

Obietnica życia w dostatku, a w rzeczywistości kradzież w biały dzień bez mydełka :D 

Edytowane przez mac
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecny rzad zamierza te pieniadze skierowac na wykupowanie akcji panstwowych spolek na warszawskiej gieldzie. Chca zrobi taki samograj : twoje pieniadze pojda na rozwoj przestarzalych spolek zasiedlonych przez rzadowych Misiewiczow. Poza wszelka kontrola i zarzadzane arbitralnie  przez swoich. Jesli ostatnia afera z KNF niczego ludzi nie nauczyla, albo afera ze SKOK-ami , to nie wiem co mialoby sie jeszcze zdarzyc. Swoj kapital nalezy gromadzic, kumulowac i  nad nim panowac. Inwestowac tylko w to co sie rozumie, a nie tam gdzie idzie stado.Koniec kropka.Ten system, owszem sprawdza sie ale w UK.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł jest dobry, ale oni te pieniądze i tak kiedyś ukradną tak jak było z OFE. Nie mam zaufania do naszego rządu i osobiście nie skorzystam, lepiej samemu odkładać i inwestować.

 

Ostatecznie zapłaci pracownik, zapłaci pracodawca a rząd zabierze i wyda na 500+ czy coś w tym stylu.

Edytowane przez osadnik
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem w obecnej sytuacji ma sens, tylko i wyłącznie emerytura obywatelska, równa najniższej krajowej,

Oczywiście finansowana z budżetu. I tyle, żadnych ZUSów, KRUSów itp. 

Od razu wypisuje się z PPK, i mam nadzieję że 80% społeczeństwa tak zrobi, żeby dać znać co sądzi o tych reformach.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź Panowie.

 

Widzę, że wszyscy są zapisywani automatycznie, co już budzi moje wątpliwości:

 

1. Jak to będzie liczone, jeśli zmieni się waluta na euro? Mam namyśli już zebrane składki? Bo wtedy to wyjdzie śmiesznie mało.

2. Czy to będzie waloryzowane? 200 zł składki dziś będzie mieć inną siłę nabywczą za 35 lat.

 

Cytat

 Kapitał zgromadzony w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych przez wszystkie lata będzie pracował - pieniądze będą inwestowane przez Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych. I to właśnie od stopy zwrotu z tych inwestycji sporo zależy. 

3. Co jeśli źle zainwestują lub stopa zwrotu będzie niska? Są jakieś gwarancje zwrotu, rekompensaty?

4. Rozumiem, że to dodatek do emerytury, tak? A na tą emeryturę z zusu (jeśli jeszcze będzie istniał) to nie będzie miało wpływu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy panstwo ma lape na naszych pieniadzach to dzieje sie tak: ten szkodnik z Torunia dostaje 80 milionow naszych pieniedzy na budowe geotermii, po to zeby zasilala miejska siec grzewcza.Czyli znowu samograj na swoim uswieconym podworku. ale za pieniadze nie z kredytow tylko panstwowych pieniedzy.Pieniadze za polityczne wsparcie swoich z ambony.Zderfaudowane miliony na ratowanie upadlej gdanskiej stoczni.Jesli ktos ma jeszcze watpliwosci co panstwo zrobi z twoimi pieniedzmi to ten przyklad jest tylko pestka, Poza tym geologiczne badania wykluczyly mozliwosc czerpania wody w niezbednej temperaturze w tamtym obszarze. Bedzie znowu utopiony publiczny szmal. Swoje pieniadze najpierw trzeba chronic pzed inflacja i nad nimi panowac.Juz raz byly opodatkowane, ale czy z PPK wyplaty nie beda opadatkowane ? Watpie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minutes ago, manygguh said:

3. Co jeśli źle zainwestują lub stopa zwrotu będzie niska? Są jakieś gwarancje zwrotu, rekompensaty?

O inwestycjach w Fundusze Inwestycyjne poczytaj sobie w kontekście kolapsu w 2006/07 roku. Wtedy wszyscy myśleli, że FI to tylko zyski. Przekonali się, że tak nie jest, ale kiedy szli naiwnie do banków z pretensjami, pani w okienku wyjmowała broszurkę i pokazywała druczek " Wyniki FI sa zalezne od giełdy i instrumentów w jakiech lokowały kapitał powierzony", a giełda padła, "więc czego chcesz buraku".

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sprawie finansow na dobitke dodam, dlaczego panstwu (niezaleznie od tego ktora partia rzadzi) nie mozna zaufac. Reforma emerytalna oparta na trzech filarach p a d l a. To, ze nie byla zlym pomyslem to jedno. ale drugie, najwazniejsze, bylo to ze jej tworcom zabraklo wyobrazni i konsekwencji. Tak wiec zawrocenie jej i zagarniecie odlozonych juz pieniedzy do ZUS to byl gwozdz do trumny. Zarowno tej reformy jak i zaufania obywateli.Afera pisowska z KNF moze jest malo zrozumiala, ale smierdzaca na kilometr kolejnym zawlaszczaniem, tym razem bankow gdzie sa nasze pieniadze. Tylko brakowalo tam jeszcze swoich, kolesiow i dworakow.Nawet jesli nie mamy wiedzy, czy doswiadczenia w zarzadzaniu wlasnym szmalem, ale zawsze mozna sie tego uczyc.Zanim jakis rzad nas przecwiczy poraz kolejny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurwa, jak sobie myślę, ile kasy w budżecie jest marnotrawionych ,ile idzie na zawyżone przetargi, ile właśnie jest gromadzonych w jakiś socjalnych funduszach to mnie chuj strzela.

 

Dziura budżetowa zostałaby załatana raz dwa. Ale trzeba obsadzać swoich kolesi i kraść, bo nic innego Ci ludzie nie umieją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, doler napisał:

Ale trzeba obsadzać swoich kolesi i kraść, bo nic innego Ci ludzie nie umieją.

Takie mam marzenie, żeby nasze "elity polityczne" wysłać do zarządzania Niemcami, ech...

A to ich całe sranie ustawami jest jak zasłona dymna dla ich zbędności i przeszkadzaniu tych chwastów w życiu.

 

W kwestii PPK też mam swoje zdanie i co więcej, wcale bym się nie zdziwił, gdyby sama nazwa była szyderstwem z obywateli.

Przedstawiam Wam - oto Walther PPK (w sam raz żeby strzelić sobie w łeb)

240px-1972_Walther_PP.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, AR2DI2 napisał:

Jeśli dajemy nasze pieniądze do dyspozycji innym ludziom, to raz, że ZAWSZE SOBIE POBIORĄ PROWIZJĘ od "pilnowania" naszej kasy, a dwa że zawsze ta kasa może przepaść, co często się dzieje. 

Dlatego pięknie ludzi ubezwłasnowolniono modą na posiadania konta w banku...brakuje tylko wycofania gotówki z obrotu.

29 minut temu, Veterano napisał:

i zagarniecie odlozonych juz pieniedzy do ZUS

Przecież pieniądze w ZUSie nie są nasze. 

 

 Sąd Najwyższy orzekł, że składki emerytalne, które odprowadzamy do państwowego ubezpieczyciela, nie są naszą własnością i nie podlegają konstytucyjnej ochronie własności. Oznacza to, że rząd może z nimi zrobić mu się podoba.
 

Składki na ubezpieczenie emerytalne odprowadzane do funduszu nie są prywatną własnością członka funduszu, a pochodzą z podziału przekazywanej Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych składki na to właśnie ubezpieczenie i przeliczone na jednostki rozrachunkowe stanowią podstawę nabywania przez członka funduszu uprawnień cząstkowych do przyszłej emerytury do czasu nabycia prawa do całości środków zgromadzonych na indywidualnym koncie” – napisał Sąd Najwyższy w uzasadnieniu wyroku.

21 minut temu, doler napisał:

Kurwa, jak sobie myślę, ile kasy w budżecie jest marnotrawionych ,ile idzie na zawyżone przetargi, ile właśnie jest gromadzonych w jakiś socjalnych funduszach to mnie chuj strzela.

Dlatego tworzy się kolejne programy socjalne - czyli nowe miejsca pracy urzędników.  Zjadamy własny ogon. Gdyby ograniczyć biurwokrację o połowę to mielibyśmy mega krach zwiażany z bezrobotnymi urzędnikami.

 

-Halyna, straciłam pracę

- A gdzie pracowałaś?

-W Urzędzie Pracy..

Edytowane przez Perun82
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, manygguh napisał:

Stąd pytanie, jak to zrekompensują jak już "sprawa się rypnie"

Niepokoje, zamieszki, napuszczenie jednych na drugich. RESET a to oznacza..

 

Dlatego tak na siłę ściągają imigrantów bo wiedzą, że być może to ich rząd może się zmierzyć z tym problemem

 

Bracia, kurcze, przecież My żyjemy na kredyt - infrastruktura, przemysł - wszystko jest za pożyczone pieniądze. Każdy nowo-narodzony Polak "dziedziczy" 20 tyś długu już na początku. 

 

Podziękujmy pokoleniom naszych dziadków i rodziców. My oraz nasze dzieci będą ich spłacać. 

Edytowane przez Perun82
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pohybel z nimi, ciekawe kwiatki są w tej ustawie, a komu normalnemu chce się tyle stron czytać...

Cytat

Art. 16. 1. Podmiot zatrudniający zawiera umowę o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz osoby zatrudnionej po upływie trzeciego miesiąca zatrudnienia w podmiocie zatrudniającym, nie później niż do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął termin 3 miesięcy zatrudnienia, chyba że osoba zatrudniona zadeklaruje przed upływem tego terminu niedokonywanie wpłat do PPK, na podstawie deklaracji, złożonej w formie pisemnej podmiotowi zatrudniającemu, albo przestanie być w stosunku do tego podmiotu zatrudniającego osobą zatrudnioną

Cytat

Art. 23. 1. Uczestnictwo w PPK jest dobrowolne. Do osoby zatrudnionej stosuje się odpowiednio przepisy art. 183a § 1–5 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy. Określony w tych przepisach obowiązek równego traktowania dotyczy osoby zatrudnionej także bez względu na to, czy jest ona czy nie jest uczestnikiem PPK.

2. Uczestnik PPK może zrezygnować z dokonywania wpłat do PPK na podstawie deklaracji złożonej podmiotowi zatrudniającemu w formie pisemnej. Deklaracja zawiera dane dotyczące podmiotu zatrudniającego i uczestnika PPK oraz oświadczenie uczestnika PPK o posiadaniu przez niego wiedzy o konsekwencjach jej złożenia. Rezygnacja z dokonywania wpłat do PPK nie wymaga zmiany umowy o prowadzenie PPK.

Cytat

6. Co 4 lata, od dnia 1 kwietnia, podmiot zatrudniający dokonuje wpłat za uczestnika PPK, o którym mowa w ust. 2, chyba że uczestnik PPK ponownie zrezygnuje z dokonywania wpłat do PPK, składając podmiotowi zatrudniającemu deklarację, o której mowa w ust. 2. Przepis ust. 4 stosuje się odpowiednio.

Cytat

Art. 108. Kto, jako podmiot zatrudniający albo osoba upoważniona do działania w imieniu podmiotu zatrudniającego lub działająca z inicjatywy tego podmiotu, nakłania osobę zatrudnioną lub uczestnika PPK do rezygnacji z oszczędzania w PPK, podlega karze grzywny w wysokości do 1,5% funduszu wynagrodzeń u danego podmiotu zatrudniającego w roku obrotowym poprzedzającym popełnienie czynu zabronionego.

http://orka.sejm.gov.pl/opinie8.nsf/nazwa/2811_u/$file/2811_u.pdf

 

Czyli niby dobrowolne, ale do wypisania się potrzebna jest pisemna deklaracja ;)

Ciekawe, czy pracodawca będzie w ogóle informował  o takiej możliwości w obawie przed karą.

Dodatkowo trzeba ją składać co 4 lata, bo inaczej znów jest się zapisanym z automatu.

I jak tu nie uznawać tego za skok na kasę?

 

Dobrowolne, ale automatyczne uczestnictwo z możliwością rezygnacji jedynie w przypadku jasnej deklaracji przypomina pewną instytucję, uczą się nasi od najlepszych :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Ancalagon napisał:

Dobrowolne, ale automatyczne uczestnictwo z możliwością rezygnacji jedynie w przypadku jasnej deklaracji przypomina pewną instytucję, uczą się nasi od najlepszych :D

Dokładnie -musisz zrezygnować, czyli stan faktyczny jest taki, że musiałeś przyjąć.

 

Podobnie jest chyba z naszymi podrobami - musimy napisać zgodę, że nie zgadzamy się na pobór naszych cennych organów. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.