Skocz do zawartości

Pracownicze Plany Kapitałowe


manygguh

Rekomendowane odpowiedzi

Ciekawy ten projekt emerytury obywatelskiej, oby wprowadzili.

 

Czyli co, lepiej się bawić w B2B niż UOP, żeby nie odprowadzać składek? Tylko co wtedy jak kiedyś na starość się zachoruje lub coś się stanie. Nie będzie można pracować i kasy coraz mniej a renty lub emerytury się nie dostanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Ksanti napisał:

a renty lub emerytury się nie dostanie?

Zacznijmy od tego, że nasze pokolenie obejrzy emerytury na wyciągach z kont naszych rodziców. Powoli dochodzimy do momentu, kiedy nie pracujesz bo jesteś już starszy - sorry, żegnamy. 

 

Już teraz mamy ukrytą euta - bardziej się opłaca leczyć osobę młodą, wypłacalną. 

Edytowane przez Perun82
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Ksanti napisał:

połeczeństwo się starzeje, więc masa ludzi by wyszła wtedy na ulicę.

Nie.  Im ludzie są starsi tym mniej chcą zmian. Preferują stabilizację. 

 

Po raz kolejny - nas zastąpią imigranci.  Na razie walczy się z tubylczymi facetami. Jak z nami skończą to pójdzie z góry.

Edytowane przez Perun82
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minutes ago, manygguh said:

 Ja wiem o tych wałach i całym tym złym zarządzaniu. Stąd pytanie, jak to zrekompensują jak już "sprawa się rypnie".

Nie wiem jak to tam jest ujęte prawnie.

Opowiem ci o tym jak się sprawa rypła w SKOKach, i jak to rozwiązali. SKOKI jak wiadomo miały dwa zasadnicze "uroki" które przyciągały klientów.
1 - dawały o procent, półtora, dwa wyższe oprocentowanie lokat w porównaniu z bankami. 
2 - pieniądze w SKOKach były bardziej anonimowe niż w bankach, Stamtąd np komornik nie ściągał kasy, bo nie były w systemie itp. 

Kiedy wyprowadzili kasę ze SKOKÓW, a SKOKI stanęły przed widmem upadku, a w związku z czym ich klienci mogli stracić wszystko co tam włozyli zrobił się szum medialny i polityczny. Wobec tego polityczni poplecznicy SKOKÓW załatwili poprzez swoich ludzi w KNF, że szybko wciągnięto SKOKI do BGF ( bankowy fundusz gwarancyjny) co dawało w razie plajty gwarantowaną kwotę zwrotu w wys równowartości 100 tys euro.

Typowa zagrywka pod wyborcę. 

No ale, byli tam też i ludzie którzy mieli o wiele, wiele więcej niż równowartość 100 tys euro. I ci stracili całą tą "nadwyżkę". Przykład jednej kobiety pond 60 letniej, która sprzedała ziemię deweloperowi za 10 baniek. Wrzuciła w SKOK, bo tam procent lepszy ( na marginesie stara baba miał 10 milionów i jeszcze chciała zarabiać), i kiedy się rypło, przy okienku poinformowano ją, że 9 milionów 540 tys zł poszło się jebać ( czytaj ktos je zajebał, bo przecież nie wyparowały). Baba dostała wylewu i zeszła przy okienku. 

Załatwią to więc tak, że w razie kolapsu, jesli będzie mały szum, to to oleją, i nic nikt nei dostanie. Jeśli będzie duży szum, to ustanowią jakąś kwotę gwarantowaną, czy coś podobnego, a wszystko ponad...autorzy tego przekrętu, wykorzystają na hawajskie cygara i łiskacza. A tak na powaznie to na wille po 15 milionów zł i lokaty w Szwajcarii. 

 

  • Like 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, Perun82 napisał:

Nie.  Im ludzie są starsi tym mniej chcą zmian. Preferują stabilizację. 

No ale jak nie będą mieli za co żyć bo nie będzie emerytur albo poniżej minimum niezbędnego do przeżycia to nie ma innego wyjścia. Przecież nie będzie taka masa siedziała w kartonach i przymierała z głodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Ksanti napisał:

No ale jak nie będą mieli za co żyć bo nie będzie emerytur albo poniżej minimum niezbędnego do przeżycia to nie ma innego wyjścia.

To nie będzie zdarzenie nagłe. Na taką akcję żadna władza się nie odważy. Do tego nas powoli przyzwyczają - eutanazja, dłuższy wiek emerytalny, odwrócona hipoteka etc . To nie będzie jak w filmach zza oceanu, gdzie budzisz i what the f.. co jest grane. Następny krok to likwidacja gotówki - ludzie są przyzwyczajani - ba nawet sami tego chcą.

 

A..weszła ustawa o obowiązkowej wypłacie na konto - oczywiście można się wypisać - ale życzę powodzenia.

Edytowane przez Perun82
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi mi o odwodzenie kogokolwiek od zamiaru przystapienia do tego programu. Nawet jesli bedzie na najnizszej skladce, to jest to projekt oszczednosciowy na przyszlosc. Kwestia rozumienia ryzyka z tym zwiazanego. Jednak nam rowno rznietym podatnikom nie wolno dac panstwu zarzadzac wiekszoscia  naszych pieniedzy  juz opodatkowanymi raz. Chyba ze zniosa podatek od wyplat w przyszlosci.Tak wiec, jesli nie przystepuje do tego projektu tu musze znalezc korzystna i bezpieczna dla wlasnych finansow alternatywe: mieszkanie/dzialke/dom/udzial w kapitalowym przedsiewzieciu itd.Albo bogata wdowke..;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PPK to będzie inna wersja OFE, tylko że zarządzana przez kolesi z partii. 

Gdy znów uzbiera się ponad 100 mld zł albo więcej zostaną wchłonięte przez nienasycony ZUS i rządzących.

Co kilka lat trzeba robić takie reformy bo tak zarządzany budżet to studnia bez dna i potrzebuje takich zastrzyków gotówki frajerów. 

Edytowane przez realista
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według wszelkich informacji z którymi się zapoznałam na różnych portalach, czy nawet w ustawie to to wszystko tak źle nie wygląda. Ja nie przekreślam od razu tego ppk, bo kto wie może jednak odniesie sukces tak samo jak w innym krajach? Byłoby fajnie cieszyć się na swoją przyszłą emeryturą i czekać na nią z utęsknieniem, prawda? :P

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 1/4/2019 at 5:57 PM, Ancalagon said:

6. Co 4 lata, od dnia 1 kwietnia, podmiot zatrudniający dokonuje wpłat za uczestnika PPK

Gdy przyjdzie do wypłacania, będą mogli powiedzieć że to był primaaprilisowy żart z robieniem tych wpłat. 

Nigdy nie ufaj ludziom którzy zagrabiają twoje dochody za pomocą podatków i groźby więzienia za ich nie płacenie (kodeks karny skarbowy - grzywna -> prace społeczne -> więzienie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PPK to dla mnie ściema. Bo jak nazwać inaczej możliwość odkładania kapitału, nad którym tak naprawdę nie mam kontroli i który tak naprawdę może zostać w każdym momencie kryzysowym znacjonalizowany. Tak jak to się wydarzyło z OFE. Poza tym, to co zostało w OFE, też wkrótce zostanie znacjonalizowane.

Poza tym co to są za zachęty? Takie zachęty, to nie zachęty. Więcej będę w stanie samodzielnie wypracować kapitału na przyszłość, niż z wykorzystaniem jakiś śmiesznych PPK.

To już lepiej jest się ubezpieczyć od utraty dochodu :) Czyli ubepzieczenia typu https://wygodnie.pl/ubezpieczenie-utraty-dochodu

Co daje więcej pożytku niż PPK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Ja wstępuje z założeniem, że wypłacę kapitał w trybie awaryjnym (50% podatku). Pracodawca idzie w droższy wariant więc i tak będę do przodu (o ile zdąże wypłacić przed kryzysem, upadkiem państwa). Wybieram najbardziej ryzykowny wariant oparty na akcjach. W ten sposób kasa nie pójdzie w obligacje państwowe (czyli formę zadłużania nas Polaków). Traktuję to nie jako formę zabezpieczenia przyszłości (bo państwo i tak zbankrutuje z uwagi na rosnący dług) ale jako formę hazardu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Polacy jednak nie aż tak w ciemię bici i odrabiają lekcje historii:

https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/emerytury/ppk-kto-bedzie-uczestniczyc-w-programie/4yyfv8e

 

41,5 proc. badanych zadeklarowało wyjście na starcie z pracowniczych planów kapitałowych (PPK) - wynika z sondażu przeprowadzonego w firmach zrzeszonych w Pracodawcach RP. 82 proc. nie chce zwiększać składki ponad wpłatę podstawową, a 77,7 proc. zadeklarowało brak zaufania do tego programu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

@Enemy Jeśli firma poszła w wariant podstawowy (1.5%) to się nie dziwię. U mojej partnerki to samo. W mojej robocie większość jest w PPK ale firma poszła w wariant rozszerzony (2.5%). Szansa, że państwo zagrabi tę kasę jak z OFE jest duża. Na ten moment można wyrwać połowę wpłaconej kasy, zobaczymy czy tego nie zmienią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.