Skocz do zawartości

Głos, barwa mojego głosu, ton mojego głosu


viko

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, 

mam mały problem. Mój głos jest cichy, nie ma barwy. Wtedy kiedy cokolwiek mówię, lub próbuje powiedzieć na spotkaniach coś chwyta mnie za gardło i nie umiem powiedzieć niczego głośno i stanowczo jak facet. Prawdziwy mężczyzna. Abstrachując od tego czy jestem wysoki czy też niski, mój głos ma świadczyć o mnie jako dorosłym mężczyźnie. Obecnie jednak sprawiam wrażenie człowieka niepewenego tego co mówi. 

 

Jak sobie z tym poradzić? Czy moglibyście coś polecić?

 

Nie mam żadnych urazów fiaycznych krtani, genitaliów czy czegokolwiek. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem o tym zdaje się w innym wątku ale nie mogę tego teraz znaleźć.

Twój głos jest nie tyle cichy co ściszony - powodem jest napięcie w krtani, okolicznych mięśniach, co jest skutkiem stresu -> strachu. Spróbowałbym na twoim miejscu zdiagnozować sobie jaki problem cię trapi (strzelam, że to co gnębi wielu ludzi - fobia społeczna) i zaczął pomału z tym walczyć. Na pewno nie wzmacniałbym głosu sztucznie (czyli gardłem) bo po pierwsze, modulację zazwyczaj słychać i od razu widać, że ktoś chce sobie przydać godności, a po drugie to jest to nienaturalne i na dłuższą metę może doprowadzić do utraty głosu (zdarza się np. u nauczycieli).

Naturalna moc głosu wynika z oparcia na przeponie, w sieci znajdziesz multum ćwiczeń, które pozwolą ci to osiągnąć. Drugą rzeczą jaką bym polecił, to ćwiczenia fizyczne - po solidnym wysiłku i położeniu się na glebie zazwyczaj mięśnie się rozluźniają, spróbuj wtedy "pomruczeć" (mormorando) i zapewne usłyszysz, że masz z natury niski głos.

 

~Ruch leczy~

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś pisałem soft dla kliniki logopedycznej, sporo zdarzało się rozmawiać z tymi ludźmi na luźne tematy. Nie masz pojęcia ilu dziennikarzy, prowadzących wszelkie kursy czy spikerów chodzi(ło) do nich na ćwiczenia emisji, dykcji itd. Nie tylko same dzieci z wadami wymowy. Może więc spróbuj z fachowcami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.