Skocz do zawartości

Mod oświetlenia kuchennego


Rekomendowane odpowiedzi

Na fali ostatnich projektów modyfikacji oświetlenia chaty, zacząłem od kuchni. Jestem zachwycony przepaścią pomiędzy starszą, raczkującą w sumie technologią LED a jakością dostępnych współczesnych źródeł światła. W razie gdybyście mieli wątpliwości, wrzucam foty różnic między współczesnymi możliwościami i technologią sprzed ledwie paru lat.

 

Moje ulubione kulinarnie miejsce robocze, więc tylko wycinek oświetlenia przestrzeni (jak by co to odsyłam do moich niegdysiejszych wpisów o świetle). Zatem proszę bardzo - pierwsza fota, oświetlenie nad blatem roboczym dość przeciętną i leciwą taśmą LED

227bcc6af67c8.jpg

 

A tu po "sprzedparodniowej" realizacji projektu:

13b97bb6a8da1.jpg

 

Ilość, jakość, no po prostu oszałamiająca przepaść. Ten fragment blatu jest oświetlany taśmami w profilu alu, zużywającymi 16W poweru! Poprzednia taśma 6-8W. 

Ekspozycja foto też nie jest taka sama na obu, bo gdyby była zachowana to na pierwszym foto byłoby ciemno albo na drugim biała plama. A to tylko wycinek modów świetlnych w kuchni, bo jest ich więcej.

Aparat ustawiony na "widzenie" dzienne/słoneczne.

Oko się adaptuje i aż tak żółto nie widzi, ale różnica renderingu kolorów to jakaś masakra. 

 

Dobra, nie czepiajcie się noży, bo do Dextera mi daleko ;) Ale gdyby było trzeba... ;)

 

 

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre światło w pomieszczeniu, to podstawa. 

Nie znam się na oświetleniu, na jego odpowiednim rozmieszczeniu, dlatego będąc na swoim po prostu zatrudnię firmę do instalacji wszelakich świateł, światełek, instalacji świetlnych. Jeden znajomy elektryk dorabia po godzinach jako instalator oświetlenia na zlecenia firm projektowych. Zapotrzebowanie na to na rynku jest duże, więc nie narzeka na ilość dodatkowej kasy

;)

 

Taśmę led skąd masz? Jak to cenowo wygląda?

 

U moich braci w dużej szafie (po prostu wchodzisz do niej jak do pomieszczenia, normalnie Narnia xD) zamontowałam światła ledowe samoprzylepne z Chin. Kosztowały mnie w sumie 15 zł, wyglądają jak małe latarki. Kicha, ale skoro moim nie chce się pociągnąć jakiegoś normalnego światła, to ich problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja stosuję tylko klasyczne żarówki. Praktycznie całe oświetlenie w domu zaopatrzone mam w 100w lampy. Bardzo sprzyja mi ciepłe światło, w kuchni szczególnie. Ledowe taśmy po niedługim czasie zdemontowałem i w tej chwili zamontowane mam tylko oświetlenie sufitowe. Jest ciemniej ale temperatura barwowa jest dla mnie doskonała, nie męczy oczu, żarnik też nie miga...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, zuckerfrei napisał:

Co tam na blacie się przypaliło. 

Wędzarenkę nagrzaną odstawiłem bez podkładki ;)

Cytat

Czajniki plastykowe?

Pierwszy - plastik. Zaczął ciec. Niby fajny a jednak szajs. 

Drugi już "heavy metal" ;)

37 minut temu, Morfeusz napisał:

Instalka na 12 czy 240V?

24V. Ogólnie jeden zasilacz pompuje taśmy sumarycznie 48W.

37 minut temu, Morfeusz napisał:

Ja bym wybrał bardziej ciepły odcień światła ale to kwestia gustu.

To jest i tak "ledwie" 4-4.5 kK więc sporo niżej od światła słonecznego. Myśmy bardzo przywykli do MH i kompaktów w okolicach 4-5.4kK więc dla nas to bajka. Niekomfortowo jest wówczas gdy jest spora temp. barwowa a za małe jego natężenie (krzywa komfortu świetlnego, światła żółtego może być mało i jest fajnie). Dlatego wszyscy się czują świetnie np. na plaży a tam masz nawet 6.5k K - tyle że bardzo jest go dużo. To nie tylko jest kwestia barwy ale proporcji z natężeniem i współczynnika CRI. Spójrz na galerie handlowe, tam jest niemal całkowite odcięcie od słońca a wszystko pasuje. 

35 minut temu, maggienovak napisał:

Taśmę led skąd masz? Jak to cenowo wygląda?

Przez net. Koszt samej taśmy 26 PLN/m. Ale potrzeba jeszcze zasilania i profili alu do osadzenia i co ważniejsze - chłodzenia taśm. 

35 minut temu, maggienovak napisał:

wyglądają jak małe latarki. Kicha,

Są LEDy i LEDy, niestety. Nie da się w żaden sposób porównać np. modułów Citizena z czymś co nie wiadomo czym jest, a niby jest tym czym jest, bo tak napisał producent w ulotce czy na opakowaniu. 

13 minut temu, Doggie napisał:

Widzę tylko inną barwę światła, zmiana ciepłej na białą. Ile kelwinów ma stara, a ile nowa taśma?

To nie jest "tylko" ;) Zresztą napisałem, że gdybym miał wyrównać ekspozycję, to byłby blask kontra czarna dziura. 

Stara miała jakieś deklarowane 3k K nowa 4-4.5k K. Tyle że obstawiam, że stara miała CRI na poziomie pierwszej żarówki Edisona. Nowa daje prawie widmo słoneczne (CRI > 95). Prawie jak dobry MH. 

 

12 minut temu, Still napisał:

A jaki porządek na blacie u naszego moda....

To tak na potrzeby foty ;)

16 minut temu, RealLife napisał:

Ikea ma kilka gotowych listew LED do montażu kuchennego. Przemyślane rozwiązania.

Zerknąłem z ciekawości - wydajność świetlna taka sobie (dużo poniżej 100lm/W) , w specyfikacji brak CRI i temp. barwowej ale dla nich najwalniejsze że niby energetycznej klasy A++

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Dnia 19.01.2019 o 12:01, zuckerfrei napisał:

My jak instalacje robiliśmy to w końcowej fazie mojej pracy zawodowej już tylko 24vdc, 12vdc był szajs..

Są taśmy 12V o tych samych parametrach świetlnych, tyle że jak wyższe napięcie to niższy prąd zasilania, więc cieńsze przewody przy tej samej mocy. A 24V jeszcze bezpieczne dla domowników, chociaż mam pilotażowe oświetlenie nocne na 12V (zasilacz z timerem w skrzynce na szynie), ale to max 3W moduły LED. Tyle żeby w nocy była poświata i się o coś nie wypieprzyć po ciemku ;)

Dnia 19.01.2019 o 12:01, zuckerfrei napisał:

Takie trupie światło Tobie/Wam odpowiada?

Nie jest trupie. Byłoby takie wrażenie przy kiepskim CRI, niewielkim natężeniu i wysoką temp. barwową. 

Tu jest ciekawy artykuł jak byś chciał:

http://www.zdroweoswietlenie.pl/index2.php?go=pokaz_galeria

Dnia 19.01.2019 o 12:01, zuckerfrei napisał:

Taśmę i aluminium kupowałeś osobno? 

Dobierałem osobno, choć z tego samego sklepu. Ale profile - dwa różne typy, bo jeden pod szafki a drugi nad - rozpraszający światło o sufit (świeci w górę) i bez osłony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.