Jump to content
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
The Motha

Drzewo genealogiczne.

Recommended Posts

Witam,

 

Orientuje się ktoś z braci czy za opłatą, bądź nie, można odbudować drzewo genealogiczne? chodzi mi o kogoś kto takimi rzeczami się zajmuje, jakaś firma, czy osoba prywatna, cokolwiek?

Byłem u proboszcza w parafii z której pochodził mój dziadek, ksiądz twierdzi że do I WŚ nie ma problemu, wcześniej przed wojną byłby problem bo dokumenty mogą być po cyrylicy.

 

Jakieś pomysły Panowie?

 

 

Edited by The Motha

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wrzucałem tu linka niedawno. Są firmy, które się tym zajmują, ale to pewnie sporo kosztuje.

Czasem warto w necie samemu poszukać. Ja tak się dowiedziałem, że moim przodkiem był biskup, który z nadania króla zarządzał województwem, oraz, że herb szlachecki mogę używać. 

  • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zacznij od wizyty u najstarszego znanego Ci członka rodu. W ostateczności może być też jakiś sąsiad jeśli to wieś, w której wszyscy znali się ,,od zawsze".

Wypytaj o ich rodziców, dziadków (może pradziadków), imiona, miejsca urodzenia, śluby, daty, jak najwięcej tego typu danych. Będziesz miał jakieś pierwsze tropy do dalszego grzebania.

Co do problemu księdza proboszcza, to ja ten problem mogę łatwo rozwiązać, za symboliczną opłatą kilku carskich rubelków (tzw. świnek) ;).

Ale poważnie, przecież odczytać kilka słów nawet w kaligraficznie pisanej cyrylicy to żaden problem dla nikogo, kto miał z rosyjskim choć trochę styczności.

Zresztą nie wiem jak tam u Was w Kongresówce było, ale u nas dokumenty kościelne były po prostu po łacinie.

 

A, i jeszcze jedno. Czasami papiery są przeniesione z parafii do archiwów państwowych, one zazwyczaj są w najbliższym dużym mieście. Poszukaj po stronach Archiwów Państwowych.

 

@AR2DI2 A ten potomek biskupa to z prawego łoża był ;) ? Pytam bo znając Twoje historie to niekoniecznie takie oczywiste musi być ;)

 

Ale faktem jest, że na forach też czasem coś wygrzebiesz. Ja np. wygrzebałem bardzo ciekawe uzupełnienie wiedzy o działalności polityczno-społecznej pewnego członka rodziny, co ciekawe też duchownego. Ale to tylko sprzed stu lat.

 

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zasada znalezienia najstarszego członka rodu jest bardzo pomocna, ja na twoim miejscu właściwie od tego bym zaczął. W mojej rodzinie w ten sposób rozpisaliśmy drzewo do 5 pokoleń wstecz.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.