Skocz do zawartości

Sztuka pięknego wysławiania się.


jerry

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć! Zrozumiałbym, gdyby chodziło Ci właśnie o te bardziej "twarde" aspekty retoryki, takie właśnie jak np. dobór słownictwa.

Ale książki o dykcji i modulacji głosu? To według mnie coś jak uczenie się rysunku z słuchanej audycji radiowej. Nie to medium.

 

Słuchaj pięknie mówiących ludzi, a Twój mózg będzie wchłaniał te wzorce w sposób naturalny.

 

Poszukaj nagrań. Aktorzy, dziennikarze, księża, politycy, wykładowcy... Sztuka oratorstwa zanika niestety nawet wśród tych profesji, które powinny ją pielęgnować, ale jeszcze pojedyncze perełki się zdarzają.

Typowo, jak to na naszym forum, zacznij od audycji Marka - odwalił w tej kwestii kawał dobrej roboty nad sobą.

 

Na szybko przychodzą mi do głowy gawędy i wywiady G. Brauna ("Otóż... Panie Redaktorze, to kondominium rosyjsko-niemieckie (...)" ;) ).

Bardzo dobrą dykcję i emisję ma też np. linkowany od czasu do czasu na forum Kelthuzz vel Miodek.

O, apropos, oczywiście profesor Miodek!

 

Ale jak zaczniesz zwracać uwagę, to będziesz wyłapywać takie fragmenty na codzień.

 

Np. niedawno byłem ciekaw jak brzmiał niemiecki mówiony kiedyś na Śląsku i znalazłem wypowiedź pewnego śląskiego arcybiskupa, o śląskości właśnie. Chyba w życiu nie słyszałem tak pięknej niemczyzny. Nie musisz nawet rozumieć języka, posłuchaj chwilę.

 

Swoją drogą, zacny i użyteczny cel sobie obrałeś. Powodzenia!

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Marek Kotoński zmienił(a) tytuł na Sztuka pięknego wysławiania się.
6 godzin temu, Msafer napisał:

Na szybko przychodzą mi do głowy gawędy i wywiady G. Brauna ("Otóż... Panie Redaktorze, to kondominium rosyjsko-niemieckie (...)" ;) ). 

Dykcję to on ma świetną ale jest niezwykle spięty lub ma problemy z oddychaniem. Poza tym wypowiedź prima sort (dałbym plusa ale mam limit na dziś).

 

A co do głównego tematu:

Możesz sobie pogadać ze studentami polonistyki bo oni są tresowani pod kątem poprawnej wymowy... a że nie mają z kim gadać na ten temat będą chętni. Mi kiedyś kumpel sprzedał ciekawostkę - na którą sylabę w naszym ojczystym języku pada akcent. Chyba na drugą. Podobno po tym poznać kto ma szlachetne pochodzenie. Studentki polonistyki dają za to jeden punkt do atrakcyjności :D.

 

Poza tym na pewno przyda się opanowanie oddechu. No i jak wyżej - słuchanie ludzi, którzy głosem zarabiają (lektorzy, prezenterzy) + ćwiczenia.

 

Na YT masz trochę kanałów o mowie:

 

A nawet wyczerpujące wykłady specjalistów:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.