Skocz do zawartości

Skaner częstotliwości Uniden UBC125XLT


Rekomendowane odpowiedzi

Posiadam skaner częstotliwości marki Uniden UBC125XLT. Czy ktoś z Was posiada tego typu sprzęt? W internecie udało mi się znaleźć częstotliwości straży pożarnej, ale częstotliwości policji już nie. Udało już mi się coś podsłyszeć na częstotliwości PSP. Jestem ciekaw na jakiej częstotliwości nadaje policja w mojej okolicy i czy kanały nie są szyfrowane. Prawo mówi, że podsłuchiwać można. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skaner fajna sprawa, są fora nasłuchowców, można też się zarejestrować - jako nasluchowca, dostać znak radiowy stacji nasłuchowej i robić to w 150% legalnie.

Jest kilka zasad nasluchowca, prostych i oczywistych.

Straż:

http://www.kwiatek.ratownictwo.org/Mhz.htm

Ogólny wykaz częstotliwości:

http://forum.cb-centrum.pl/najczesciej-zadawane-pytania/czestotliwosc-zastrzezone/

Problemem jednak jest coraz powszechniejsza cyfryzacja a przez to szyfrowanie komunikacji. Np. Policja w związku z RODO nie może podawac danych osób podlegających kontroli środkami korespondencji jasnej.

Od łączność analogowej odchodzi się w większych miastach, jednak analogowa jest dalej wykorzystywana np.

w straży pożarnej w mniejszych miejscowościach o OSP, kolejki, służba zdrowia, taxi, wojsko , firmy ochroniarskie..... 

 

Ciekawy artykuł.

https://niebezpiecznik.pl/post/jak-nasluchiwac-lacznosc-radiowa-polskich-sluzb-i-firm/

 

Forum:

http://www.radioscanner.pl

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem ten artykuł. Jestem ciekaw jak mogę znaleźć częstotliwość policji, gdy jej nie ma w sieci. Chyba będę musiał zdobyć te informację od jakiegoś policjanta. 

1 godzinę temu, wojkr napisał:

Policja w związku z RODO nie może podawac danych osób podlegających kontroli środkami korespondencji jasnej.

Jeśli kanał jest szyfrowany to może podać dane? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem taki kiedyś.

Najlepszy fun miałem parę lat temu z nasłuchiwania rozmów telefonicznych telefonów bezprzewodowych w okolicach 400MHz (dokładnych częstotliwości nie pamiętam, bo to dawno było). Tepsa montowała na wsiach telefony bezprzewodowe na radiolinii, tam gdzie nie opłacało się kłaść miedzianego przewodu. No lepsze niż kabaret :) Teraz już nie ma tych transmisji.

 

Policji też możesz próbować nasłuchiwać (nie podsłuchiwać), ale większość ich transmisji idzie teraz w trunkingu (jest kodowana), czego ten model nie ma. Ewentualnie po GSM. Gdybyś próbował złamać to szyfrowanie, to podchodzi to już pod paragraf (przełamywanie zabezpieczeń elektronicznych czy jakoś tak).

No policji nie posłuchasz, może jeszcze gdzieś na zadupiach nie mają kodowania, ale jest wiele innych fajnych rzeczy, których można z pomocą tego skanerka nasłuchiwać (pasmo lotnicze np).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, wytrawnie napisał:

Widziałem ten artykuł. Jestem ciekaw jak mogę znaleźć częstotliwość policji, gdy jej nie ma w sieci. Chyba będę musiał zdobyć te informację od jakiegoś policjanta. 

Jeśli kanał jest szyfrowany to może podać dane? 

Życzę powodzenia, ? jeżeli temat by cię interesował zajrzał bys na forum, które ci wskazałem, znalazłbyś tam interesujące cię odpowiedzi.

Ale ok naprowadzenie cię....

Zacznijmy od tego...że zwykły policjant nie ma informacji choćby o częstotliwości zaprogramowanego kanału, na służbie pobiera radio, lub ma je na pojeździe, ma je tylko włączyć i używać.

Ogólnie - i to nie jest tajemnicą - policja korzysta z częstotliwości w okolicy 170mhz z wykorzystaniem modulacji FM, w zależności o przynależności terenowej mogą to być różne częstotliwości z tego zakresu tak by się nie nakładały, są kanały wspólne np dla powiatu, dla województwa, alarmowy....

 

Jak już wspomniałem - Policja przechodzi na standard cyfrowy - w dużych miastach mają Tetre, w mniejszych DMR - z racji mniejszych kosztów, system DMR jest tańszy, Tetra łączy w sobie zarówno łączność UKF jak i telefonie GMS...

Koszt oparcia łączności na systemie DMR to w dużym przybliżeniu około 100 000 zł - przemienniki wraz z radiotelefonami ....Tetry nawet kilka milionów, więc działa ona tylko w dużych miastach.

I co tu dużo pisać nie masz sprzętu do odbioru tego....podany przez ciebie skaner nie ma możliwości sprzętowych.

A nawet jeżeli by miał....to w przypadku Tetry nie masz kluczy - kodu algorytmu na którym wszystko jest kodowane, twój skaner nie ma swojego nr. który jest w bazie urządzeń z dozwolonym dostępem. Podobnie w przypadku DMR - nie masz swojego ID oraz IP który jest w bazie urządzen z dozwolonym dostępem.(DMR z dużym przybliżeniem działa jak sieć WI-FI...pozatym jest to technologia TDMA ...szczelinowania dawnych).

Teoretycznie taki radiotelefon - w standardzie DMR można kupić od 400 zł w zwyż - uzywkiy, ale bez ID i IP to zwykle ręczne radio...

 

Zwykły policjant nie ma wiedzy, ani dostępu do takich danych...to mają osoby, które zajmują się obsługą sprzętu łączności, z reguły są to prywatne firmy, które wygrały przetarg na obsługę sprzętu.

 

No to tak bardzo oględnie bo sprawa jest bardziej skomplikowana.

A dwa ....po co ci to? W powiecie - używa się ciągle łączności analogowej, więc taki skaner się sprawdza, nie ma tam nic ciekawego, ciekawsze już są "samoloty" albo "strażaki".

 

Taka ciekawostka - skradziony telefon policyjny nie zależnie czy to w systemie Tetra czy DMR biedzie wciągnięty w bazę...nie będzie można posłuchać co się dzieje....a wykorzystując system GPS wskaże swoje położenie po zalogowaniu się do sieci.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mniej więcej tak to leci:

7625 xyz podjedź na Komorowskiego przystanek centrum handlowego - spożywka.

 

2642 xyz  na gen. Lea ileśnaście/ofnaście  - zgłoszono domówkę, podjedź potwierdź.

 

Tu omega, tu omega, proszę o uwagę i przygotowanie się na przyjęcię komunikatu / za chwilę zostanie podany komunikat - dla wszystkich od strony miasta jedzie  czarny VW golf XX 0000, kierowca prawdopodobnie pod wpływem alkoholu, zatrzymać i proszę o raport.

 

Zamek zgłoś dla 1234 xyz

1234 xyz mów....

Zamek - 1234 xyz prosi o przerwę

1234 xyz przejedź wzdłuż ul długiej zwróć uwagę na przystanki autobusowe i możesz zjechać.

 

( Kryptonimu oczywiście wymyślone podobnie jak podane adresy - chodzi o teoretyczny przykład )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.