Skocz do zawartości

Erudycja i sposób wysławiania się.


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć bracia. 

 

Od jakiegoś czasu zauważyłem, że po skończonych studiach i spędzania czasu raczej w zamkniętym środowisku (praca) zacząłem się gorzej wysławiać, wcześniej dużo lepiej sobie radzilem w tej materii. 

 

Wydaje mi się, że jednym z powodów tego stanu rzeczy jest to, że przestałem czytać książki. A drugim powodem jest brak rozmów na tematy inne niż praca, zamknąłem się w jednej dziedzinie i nie jestem już tak dobrym erudytą jakim byłem kiedyś. 

 

Jak myślicie co można zrobić w kierunku tego, żeby lepiej się wysławiać? W ramach ćwiczeń zamierzam wrocic do czytania oraz skrótowo opowiadać sobie to co przeczytałem na głos, bez przejęzyczeń, pauz czy jąkania się. 

Edytowane przez PreeSano
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że tu bardziej chodzi o świadomość...

 

Mianowicie jeśli jesteś wykształcony i oczytany to na pewno masz spory zasób słownictwa i również spory wachlarz komponowania zdań. I teraz w zależności z kim spędzasz czas w pewnym sensie dostosowujesz się poziomem do współrozmówców. Chcąc nie chcąc jest to w jakiś sposób wymuszone.

 

Pamiętam będąc w Anglii gdzie moje pracownicze i socjalne otoczenie nie było zbyt oczytane (delikatnie mówiąc) odciąłem się na jakieś dwa tygodnie i większość czasu spędzałem ze swoimi książkami. Po powrocie, na imprezie, na lekkim już rauszu zacząłem gadać jak w książkach... Dziwnie się na mnie patrzyli zastanawiając się co mi się stało na tym urlopie... Jedni wyśmiewali, inni żartowali... Reakcje były różne ale z każdej przebijał się pewien rodzaj strach.

 

Uświadomiło mi to kilka rzeczy... Jedną z nich jest to, że czasem warto i nawet trzeba krakać jak inne wrony... a czasem warto się odciąć i być sobą... Niestety często trudno jest pogodzić te dwie kwestie.

 

 

Zacznij znowu czytać. Możesz też poszerzyć grono znajomych i rozciągnąć je na kilka dziedzin. Zacznij zmieniać otoczenia. Jeśli chcesz coś zmienić musisz wyjść poza strefę komfortu.

 

Ale najpierw zastanów się kim Ty jesteś i z kim Ty chcesz spędzać czas i w jaki sposób.

 

 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja myślę że tu chodzi o środowisko.

Robię różne projekty i przebywam w różnych miejscach.

Raz przez kilka miesięcy projektowanie. W biurze. Ą, ę i takie tam. Mocno się skumplowałem z kolegami, żartowaliśmy (nawet dość perfidnie), ale żadnego brzydkiego słowa nigdy od nich nie usłyszałem. I samemu głupio było wyskakiwać z takimi słowami.

I potem, ta sama praca, ale już po zaprojektowaniu. Budowa. Z innymi kolesiami. Na maszynach CNC, spawarkach.

"Kur**a tu przy**dolimy rurkę, a tu ku*wa śrubę". "Gdzie żeś polazł, dawaj ku*wa te elektrody.". No i ciężko się dogadać nie używając przerywników w zdaniach. A goście tak samo spoko jak poprzedni. Tylko po prostu inne słownictwo u nich obowiązuje (a to była ta sama firma nawet). Nie tylko te wulgaryzmy, ale i po prostu prostszy język. Bardziej prości ludzie to po prostu byli.

Edytowane przez imprudent_before_the_event
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, PreeSano napisał:

 

Jak myślicie co można zrobić w kierunku tego, żeby lepiej się wysławiać? W ramach ćwiczeń zamierzam wrocic do czytania oraz skrótowo opowiadać sobie to co przeczytałem na głos, bez przejęzyczeń, pauz czy jąkania się. 

Czytać i pisać. Jeśli nic zawodowo nie piszesz (pisma, podania, referaty), to załóż bloga i pisz o czymkolwiek. O hobby, o przeczytanych książkach itp.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytanie i pisanie na forum za dużo w tej kwestii nie pomoże. 

Też w czasach szkolnych nawet niektóre przedmioty wyciągałem "odpowiedziami". Kwestia środowiska, poruszanej tematyki, tego czy ktokolwiek zrozumie co do niego mówisz.

Przy przeciętnych ludziach, których interesuje tylko sport, wiadomości, fb, seriale i inne złodzieje czasu nie ma się co otwierać.

Tak jak napisał @Cortazar ludzie będą robić wszystko, żebyś przestał. Większość to idioci, mówią o mądrzeniu się lub zmieniają temat z tępą miną...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj książki sławnych greckich czy rzymskich retorów, ars oratoria, czyli sztuka mowy to też umiejętność, której można się nauczyć. Seneka, Cyceron, Platon, czy inni. Jest również polska książka, która bardzo fajnie opisuje te sprawy. Autorem jest profesor KUL Piotr Jaroszyński - Podstawy retoryki klasycznej. W prosty sposób, jak sam pisze we wstępie, "ma pomóc współczesnemu Polakowi zdobyć umiejętność operowania mądrym słowem. Szczególnie dziś, gdy zalewają nas media, a przeciętny człowiek ma problemy z płynnym wysłowieniem się." Osobiście bardzo polecam i używam w organizowaniu swoim dzieciom różnego rodzaju gier czy zabaw ze słowem.

Skoro CIę to interesuje, bo nie każdego, to myślę, że znajdziesz tam coś dla siebie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, PreeSano napisał:

Od jakiegoś czasu zauważyłem, że po skończonych studiach i spędzania czasu raczej w zamkniętym środowisku (praca) zacząłem się gorzej wysławiać, wcześniej dużo lepiej sobie radzilem w tej materii. 

Mam bardzo podobnie.

Od 6 klasy tak u mnie zaczęło się troszkę psuć.

Osobiście obstawiam, że to przez pisanie na komunikatorach i mała ilość mowy werbalnej w użyciu.

Kiedyś mógłbym rzec, że miałem nawet jakiś talent w tym zakresie ale totalnie go utraciłem. Teraz rozmawiam względnie normalnie ale czasem źle zdania układam.

 

Tak jeszcze mi się przypomniało, że dla mnie niebywale były ciężkie języki obce do nauki, bo np po niemiecku mówi się nie jako od tyłu i to samo w angielskim, wcześniej miałem 3 lata Francuskiego i podejrzewam, że mnie osobiście to dobiło.

 

Niestety nigdy już nie powróciłem do podstawowej mowy, nawet mam dosyć duży problem z końcówkami jak piszę oraz z budową zdań w piśmie i mowie lecz tłumaczę sobie tym, że wchodzę na wyższy lvl istnienia bo ewoluuje i nie będę musiał używać mowy ????

No cóż... my brain got a damage ?

 

 

 

Edytowane przez SzatanKrieger
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.