Skocz do zawartości

Zaburzenie borderline - garść przydatnych informacji


Tarczowy

Rekomendowane odpowiedzi

Już jakiś czas temu przymierzałem się do napisania tematu o bpd. Miałem przez wiele lat do czynienia z osobą, która miała to zaburzenie zdiagnozowane. Nie była to wprawdzie moja partnerka, ale była to osoba z mojego kręgu rodzinnego. Widziałem, jak ona funkcjonuje, jak buduje relacje itd. Dosyć negatywnie oceniam post JurkaB na temat bpd, gdyż o ile w części faktycznie on opisuje osobę z bpd, to jest tam jednak wiele błędów, i generalnie opis Jurka, to opis osoby z różnymi zaburzeniami i problemami. Tyle wstępem.

 

Osoby z bpd generalnie funkcjonują lepiej niż ludzie z psychozą jednak gorzej niż osoby z nerwicą. Funkcjonują więc na granicy pomiędzy nerwicą a psychozą - stąd nazwa zaburzenia - zaburzenie osobowość z pogranicza. To, co charakteryzuje również ludzi z tym zaburzeniem, to jest to, że są trudnymi pacjentami, dlatego często zmieniają psychoterapeutów. Leczenie borderline jest bardzo trudne, a szanse wyleczenia są małe. Wiąże się to między innymi z tym, że leczenie zaburzeń osobowości jest generalnie bardzo trudne. Osobowość jest czymś stałym i jest takim fundamentem, na którym jest dopiero postawiony charakter czy intelekt. Jeśli osobowość została nieprawidłowo ukształtowana, to ciężko tu coś potem zrobić. Nieprawidłowa osobowość jest jakby częścią tej osoby.

 

BPD zaliczane jest do zaburzeń klaster B - czyli jest na jednym poziomie z zaburzeniem narcystycznym, antyspołecznym i histrionicznym. Wszystkie te zaburzenia charakteryzuje narcyzm i silne skupienie a sobie. Jednak co istotne, osoby z bpd mają empatię, jest jednak ona dosyć charakterystyczna, gdyż oni przekierowują ją na siebie. To oni są zawsze najbardziej pokrzywdzeni, to im zawsze najbardziej trzeba współczuć. Borderline oznacza chaos i życie w skrajnych emocjach. Dlatego mówi się o nich, że są niewolnikami emocji. Nie ma tam też półśrodków. Wszystko jest czarne albo białe. 

Po więcej informacji na temat samego zaburzenia odsyłam do tego artykułu:

http://www.psychologia.edu.pl/czytelnia/135-zdrowie-i-choroba/1499-zaburzenia-osobowosci-z-pogranicza-borderline-joanna-krawczyk.html

 

Relacje i borderline

 

Problemy osób z bpd najbardziej wyłażą w relacjach romantycznych. Związek z borderką, która się nie leczy, jest niemożliwy na dłuższą metę. Z osobą, która się leczy, często również nie.  Znam kobietę, która leczy się 10 lat i dalej efekty są słabe. Nie ma znaczenia, czy partner będzie pierdolą i białorycerzem, czy twardym facetem stawiającym granice. Jeden i drugi i tak polegnie, bo tam są zbyt poważne problemy. Borderki potrafią być bardzo zaborcze i zawłaszczeniowe względem swojego obiektu ''miłości''. One w związku rozgrywają swoje niezałatwione sprawy z dzieciństwa, a ich facet jest tylko obiektem. Charakterystyczna jest także dla borderek (i borderów) idealizacja i dewaluacja ludzi, co wiąże się ze wspomnianym myśleniem: czarne albo białe. Np. o 13 rzuci ci się na szyję i powie, że jesteś dla niej wszystkim i bez ciebie żyć nie może, a o 17 powie ci, że masz wypierdalać, jesteś zerem, i że nie chce mieć z tobą nic wspólnego. I jedno i drugie będzie prawdą, bo u borderów to chwilowe emocje budują fakty. Kiedy mówi, że kocha, to mówi to szczerze, i w to wierzy (w tym momencie). Jednak kiedy mówi , że masz wypierdalać, to też mówi to szczerze, bo tak czuje w tej chwili. Partner ma być dla nich rodzicem doskonałym. Potrafią bardzo nim manipulować, jednak nie potrafią budować strategii. Np. mogą grac ofiarę i mówić ci, że tylko ty możesz im pomóc. Ciągłe żyją w lęku, że zostawisz, wiec wciąż testują ile wytrzymasz. 

 

W przypadku seksualność u bpd, to panuje tutaj wiele mitów. Jednym z nich jest to, że bordery mają tendencję do zdradzania.  To jest nieprawda. Ten mit obaliły badania na temat życia seksualnego borderek. Badania przeprowadzono w Kanadzie w 2009 roku. Wynik był taki, że życie seksualne kobiet z bpd w stałych związkach, dających poczucie bezpieczeństwa, nie różni się od  związków z kobietami niezaburzonymi. Także twierdzenie, że większość lub wszystkie borderki zdradza jest bzdurą. Zauważono jednak, że kobiety z bpd mają statystycznie więcej partnerów w ciągu życia niż kobiety niezaburzone.

Natomiast jest grupa borderek, która notorycznie zdradza także w stałych związkach. Nie ma tu statystyk, ale są takie przypadki. Jednak trzeba pamiętać, że zaburzenia osobowości nigdy nie występują pojedynkę. Zazwyczaj są dwa lub trzy na raz. To może mieć wpływ na takie zachowania. Jeśli np. kobieta ma bpd plus zaburzenia histrioniczne i antyspołeczne, to może być grubo. Borderki są również często mylone przez niektórych facetów z uwodzicielskimi kobietami, mającymi histrioniczne zaburzenie osobowości i  warto o tym pamiętać. 

 

Borderki i borderzy nie wiedzą również kimś są, co lubią, czego chcą. W związku z tym, w relacji tworzą obraz siebie taki, jaki myślą, że chciałby widzieć ich partner. Przykład: Lubisz góry? Ona też będzie je lubić. Jej poprzedni partner mógł ich nie lubić? - ona wówczas też ich nie lubiła - tak to działa.

 

Fazy relacji z osobą z bpd fajnie zostały opisane tutaj, dlatego zachęcam do lektury:

http://www.psychologia.net.pl/artykul.php?level=449

 

Teraz, czy są jakieś sygnały świadczące o tym, że wasza partnerka może mieć bpd. Są pewne wskazówki, które mogą wskazać na problem, jednak zdiagnozować może tylko specjalista. Więc odradzam zabawę w domorosłego psychiatrę. Same kryteria diagnostyczne z ICD10 i DSM IV, również nic wam nie dadzą. Wszystkie wyróżnione tam zachowania, w przypadku zaburzenia osobowość muszą mieć charakter stały i niezmienny. Wsza partnera może spełniać wszystkie kryteria ale to nie oznacza jeszcze że ma bpd. Ona może mieć np. kryzys emocjonalny i zachowywać się jak 100 procentowa borderka, ale to nie oznacza, że ona nią jest. Kobiety z depresją, neurotyczki, kobiety z syndromem dda, chorujące na ChAD, mogą przez laików być brane za borderki. Dlatego domorosłą diagnostykę jeszcze raz odradzam. 

Jednak jakie są sygnały wskazujące, że możecie mieć z taką panną do czynienia. Jest ich tak na prawdę tylko kilka. Nawet jednak jeśli wasza kobieta spełnia wszystkie, to i tak jeszcze nic nie znaczy. oto one:

 

-  Ma dużo tatuaży i kolczyków na ciele. Jest to uznawane za dążenie do autodestrukcji i może być przejawem borderline.

 

-  Szybkie budowanie relacji. Tu akurat wychodzi ich brak granic (twoich zresztą też). Relacja buduje się natychmiast. Natychmiast jest również seks. Nie ma długiego zdobywania, jak jest to w przypadku zdrowych kobiet. W związek wskakujesz natychmiast.

 

- Szybko mówi ci, że cię kocha. Jeszcze cię dobrze nie zna, ale już bardzo ''kocha''. 

 

- Chce bardzo szybko żebyś się do niej wprowadził lub ona chce szybko wprowadzić się do Ciebie. 

 

- Jest niestabilna emocjonalnie - jednak nie lekko niestabilna lecz patologicznie niestabilna. Szybko wybucha gniewem, jest impulsywna i gniewna, rządzą nią emocje. UWAGA!: to może być również objawem depresji lub choroby afektywnej dwubiegunowej.

 

- Kontakty z byłymi. Niektóre borderki lubią kontaktować się z byłymi partnerami. To taki sygnał pomocniczy, gdy spełnia pozostałe sygnały.

 

- Szybko się przed tobą otwiera.

 

Te sygnały mogą tylko wykazywać na możliwość wystąpienia problemu. To nie są kratery diagnostyczne.

 

Jest też pewien mit, mówiący, że kobieta z bpd musi być wyzywająca, kusząca itd. Borderka może być szarą myszką, która jest zamknięta w sobie i unika ludzi., a jej problemy wyjdą dopiero, kiedy wejdziecie z nią w bliską relację i miejcie to panowie na uwadze...

Edytowane przez Tarczowy
  • Like 8
  • Dzięki 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tekście jest kilka literówek, czasem nawet śmiesznych. Więc tak na szybko w ramach korekcji 2 mocno rzucajacych się w oczy:

 

''Wsza partnera może spełniać wszystkie kryteria (...)''

 

xD Wasza partnerka;) 

 

''Te sygnały mogą tylko wykazywać na możliwość wystąpienia problemu. To nie są kratery diagnostyczne.''

 

Kartery to są na Marsie albo Księżycu ? Oczywiście chodziło o o kryteria. 

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Teraz co do sygnałów. Jest jeszcze jeden sygnał, o którym nie napisałem.

 

- Próby samobójcze i okaleczenia. Kobieta może mieć ślady po cięciach na rękach (czasem już mocno zagojone), może też wam opowiadać, że takie próby miała w przeszłości. Nigdy nie ignorujcie TAKICH SYGNAŁÓW. Ślady po samookaleczeniach mogą być też w innych miejscach. Borderka może was straszyć samobójstwem, kiedy będziecie od niej chcieli odejść (to jest manipulacja i szantaż). Ale i tak nie macie wyjścia. 

Edytowane przez Tarczowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tarczowy pewne błędy u Jurka mogą wynikać z tego, że BPD samo raczej nie występuje. Często jest powiązane z NPD, zaburzenia osobowości chodzą parami a nawet trójkami.

 

Moja pierwsza LTR była chyba częściowo zaburzona(rys narcystyczny albo nawet border) a jej matka to na 100% byał narcyzem. Bardzo mocno styrała mnie psychicznie ale przynajmniej dzięki niej łatwo przełknąlem RP. 

 

Materiał bardzo wartościowy, chętnie poczytam więcej na te tematy. Dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mam wrażenie, że znam taką jedną. Otwarta po paru miesiącach kolegowania. Wyznania, że były to zdradził, że skrzywdził i po próbie samobójczej była. Teraz go oznacza w postach, piszę do niego. Bardzo mnie to denerwowało, bo w pewnym sensie myślałem o tym jak jej pomóc. Wytknąłem jej to dlaczego wznawia kontakt z kimś kto prawie doprowadził ją do samobójstwa, a ona na to "To jej sprawa, nie muszę (czy nie powinienem) się w to wtrącać"(czyt. Jej prywatna sprawa).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Dnia 20.03.2019 o 21:50, Lękliwy napisał:

Wytknąłem jej to dlaczego wznawia kontakt z kimś kto prawie doprowadził ją do samobójstwa, a ona na to "To jej sprawa, nie muszę (czy nie powinienem) się w to wtrącać"

No i ma rację, nie wtrącaj się - olej ją. Świata nie zbawisz, a ona może Ci wysyłać MMSy jak stoi na moście z podpisem "jeśli mnie zostawisz to umre" i sam zafundujesz sobie problem i bad tripa w realu. 

Dla mnie to byłaby czerwona flaga i co najwyżej pomachałbym jej na dowidzenia.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
  • 2 miesiące temu...
  • 6 miesięcy temu...
  • 1 rok później...

Dalsza znajoma (która jest "po przejściach") dzisiaj napisała takie coś na FB. Pomyślałem ze taki "update" się nam przyda do ogólnego stosowania. Laska przeszła te choróbska - wiec to o tyle cenna garść informacji bo znana z autopsji przez osobę chora. Wrzucam poniżej, może się komuś przyda. 👇  Tak czy siak, warto wiedzieć, warto się uczyć...

 

"Co chorzy na depresję dwubiegunową słyszą najczęściej?

Nerwica i/lub "zwykła" depresja. U mnie diagnoza trwała 6 lat.
Zaczęło się od ogromnego stresu i traumatycznych przeżyć - taki syndrom złamanego serca plus introwertyczność (niektórzy lekarze twierdzą, że mam Aspergera - każdy z nas jest neuroróżnorodny w pewnym sensie).
A potem nagle był boom i straszna mania trwająca pół roku (nie polecam)
Teraz jest stabilnie i mam nadzieję, że tak będzie do końca.
Uwaga! CHAD to nie jest borderline. Strasznie mnie to wkurza, że ludzie mylą te dwie ZUPEŁNIE RÓZNE jednostki chorobowe."
 
Może być zdjęciem przedstawiającym tekst „Zaburzenie afektywne dwubiegunowe Typ| obecność manii obecność depresji Typ II obecność hipomanii obecność depresji”
 
Może być grafiką pop art przedstawiającą 4 osoby i tekst „ZABURZENIA AFEKTYWNE DWUBIEGUNOWE SYPMPTOMY epizody depresji 1 Problemy zkoncentracją Poczucie winy Brakapetytu Brak MyÅ›lisamobójcze samobójcze epizody manii Przedłużającysię smutek Opóźnienie Bezsenność Zwiększona drażliwość Zmniejszona potrzeba snu Napady euforii Zwiększona aktywność Rozrzutność Prowokacyjne zachowanie Używanie narkotyków alkoholu”
 
Może być grafiką przedstawiającą tekst „SYMPTOMY DEPRESJI ZABURZENIE AFEKTYWNE DWUBIEGUNOWE: NIEKTÓRE OBJAWY obniżenie nastroju wycofanie obniżenie samooceny zaktywności SYMPTOMY MANII trudności w koncentracji negatywne myśli, zamartwianie brak apetytu utrata wagi utrata energii anhedonia t zmniejszona potrzeba snu pobudzenie psychoruchowe przymus mówienia zmiana snu: bezsenność lub ciagla senność LECZENIE: *Farmakoterapia myśli samobójcze ZABURZENIA AFEKTYWNE DWU UBIEGUNOWE NAWRACAJAC ZESPOŁY IMANIAKALNE UB OKRESAMI ROZDZIEL BEZOBJOW Psychoterapia gonitwa myśli DOTYKA Terapia elektrowstrzÄsowa POPULACIL POCZATEK ROKU CHORUJA ROWNIE ALEKI STABILIZUACE NASTRÃJ zawyżona samoocena CZYNNIKI RYZYKA Genetyczne stopnia zaburzeniem) Stresujące wydarzenie Traumatyczne dzieciństwo CentrumDBTEmocje EMOEJE.PRO PRO”
 
 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.