Skocz do zawartości

Szanujcie swój język, możecie mieć gorszy.


wrotycz

Rekomendowane odpowiedzi

Od początku obserwuję jak notorycznie powtarzają się te same błędy, które robią prawie wszyscy i nic nie mogę zrobić. Nie jestem humanistą ale mnie to wqrwia. Dlatego w tym dziale ale do rzeczy. Zwracanie za każdym razem uwagi jest nieproduktywne w sensie dyskusji i zwykle zbywane lub wyśmiane.  Pomyślałem że napiszę taki temat, a nóż go ktoś przeczyta i wdroży.

 

Otóż najczęstszym błędem jaki zdarzyło mi się tu na forum zauważyć to jest "mieć seks". Nie mieć a uprawiać seks. Mieć to można kasę w portfelu. Po polsku jest uprawiać, mieć to kalka z angielskiego "to have sex". To brzmi prawie jak "sofistikejted". Skoro dbamy tu o gramatykę i interpunkcję to może o poprawność też zadbamy.

 

Jak mi się coś rzuci na oczy to na pewno napiszę znowu.

 

  • Like 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, wrotycz napisał:

Nie mieć a uprawiać seks

Ja z kolei bardzo nie lubię stwierdzenia "uprawiać seks" uprawiać, to sobie można ogródek ? Za to bardzo mi się podoba słowo kopulacja i tegoż używam ?

Tak przy okazji, to kto wymyślił pisanie ze spacją po przecinku, bez sensu to jest, jaki jest w tym cel ? Ciężko się do tego przyzwyczaić, nigdzie tak nie piszą. ?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popełniam błędy, czasami pisze w pośpiechu lub z telefonu. Co ciekawe... Staram się baczniej zwracać uwagę na pisownie oraz często edytuj tematy czy posty. 

Tak mi to wchodzi w nawyk, że praktykuje to w pisaniu na whats up czy Mesenger.... 

Podwyżka dla naszego polonisty, Marka! :P

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, wrotycz napisał:

Seks to czynność, nie można mieć czynności. Można ją wykonywać

Wszystko jest umowne, ktoś tak wymyślił i tyle. Skoro w angielskim można mieć sex, to dlaczego w polskim nie ?

34 minuty temu, wrotycz napisał:

I wszyscy robią odstęp po przecinku.

Wszyscy na tym forum, nigdzie indziej, tego nie spotkałem.

  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Leniwiec napisał:

Skoro w angielskim można mieć sex, to dlaczego w polskim nie ?

"Polacy nie gęsi..."

 

Przerażacie mnie sobota ledwie po 6 rano, a tu wykłady z polonistyki...:D

To na prawdę jedyne takie miejsce w necie,brawa dla Twórcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Leniwiec napisał:

 

Wszyscy na tym forum, nigdzie indziej, tego nie spotkałem.

 

Wszyscy wszędzie. Zawsze uczyli mnie, że po przecinku jest spacja.

1 godzinę temu, wrotycz napisał:

@Edwin
@Leniwiec Seks to czynność, nie można mieć czynności. Można ją wykonywać, np. przez uprawianie. I wszyscy robią odstęp po przecinku.

 

Tak, ale równocześnie to rzeczownik. 

 

Tak samo można np mieć trening, mieć mecz,  mieć dylemat, mieć pracę. 

 

Przy czym wykonywać pracę - raczej tu i teraz, mieć pracę - bardziej ogólnie, mieć jakieś stałe zajęcie zarobkowe na danym etapie życia.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minutes ago, kryss said:

necie,brawa

Ale zjeb... ?

 

Dobra inicjatywa @wrotycz

 

Mnie z kolei do szału doprowadza niewłaściwe pisanie końcówek. Przykłady:

majom zamiast mają (a dramat to majo)

- widziałem również twory odwrotne: "Przyglądałem się koleżanką." zamiast "Przyglądałem się koleżankom."

Edytowane przez azagoth
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze mnie to dziwiło - większości błędów, które wymieniacie można uniknąć używając słownika w przeglądarce. Na telefonie też jest. Tego typu jak "poprostu" od razu są podkreślone. Wężykiem.  Z "panią" czy "kobietą" w celowniku liczby mnogiej * jest trudniej - to trzeba wiedzieć. Co nie znaczy, że to jest trudne, nie jest.

 

* pani -> odmiana

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie drażni to, że 90% postów w świeżakowni zaczyna się od "Witam".

Witać to może tylko gospodarz albo osoba przez niego wyznaczona. Jak wbijasz gdzieś po raz pierwszy i mówisz "witam" to jest to oznaka największego buractwa i próba stawiania siebie ponad rozmówcę.

Użyj "dzień dobry, cześć, siema" w zależności od okoliczności ale nie "Witam".

Jak mi jeden koleś zaczął "witać" ludzi, którzy przyszli do mnie na imprezę to, że tak powiem, więcej się nie spotkaliśmy.

Edytowane przez Karakal
  • Zdziwiony 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Exar napisał:

Jakieś bzdury Ci przekazali. Dobrze, że zlikwidowali gimnazja w takim razie.

Sorry przekręciłem, miało być na odwrót napisane xD "Po przecinku zawsze spacja". Tak to jest jak na szybko z rana się piszę posta :D

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.