Jump to content

Targi, wystawy, spotkania dotyczące broni, militariów, survivalu


Recommended Posts

Wrzucajcie proszę w tym temacie informacje o wydarzeniach, targach, spotkaniach, wystawach, które dotyczą broni palnej, strzelectwa, militariów i survivalu.

Myślę, że mamy na forum wielu miłośników zainteresowanych tymi imprezami. Fajnie byłoby mieć informacje o takich wydarzeniach w jednym miejscu.

 

Jako pierwsze, bo chyba jeszcze o tym nikt nie wspomniał, a impreza już za tydzień:

 

W dniach 5-7 kwietnia odbędą się w Sosnowcu targi strzelectwa, militariów i survivalu - EXPOShooting

Zakres tematyczny targów jest bardzo obszerny, a lista wystawców bardzo ciekawa.

 

Godziny otwarcia   

5 kwietnia 2019  piątek - godz. 12.00-18.00

6 kwietnia 2019  sobota - godz. 10.00-18.00

7 kwietnia 2019  niedziela - godz. 10.00-16.00

 

Wstęp

20 PLN brutto - bilet normalny
10 PLN brutto - bilet ulgowy

 

Szczegóły na stronie:

https://www.exposilesia.pl/exposhooting

 

 

 

W tym tygodniu miały się odbyć targi myśliwskie HUBERTUS w Warszawie, jednak ze względu na niewielkie zainteresowanie targi zostały odwołane i odbędą się w innym terminie.

 

Szczegóły na tronie:

http://www.hubertusexpo.pl/

 oraz

https://www.pzlow.pl/index.php/aktualnosci/628-targi-hubertus-expo-2019-odwolane

 

Link to post
Share on other sites
 • 1 month later...
IV Zlot Kolekcjonerów Broni
1-2 czerwca 2019, Fort VI Poznań

Miło nam poinformować o Zlocie Kolekcjonerów Broni w Poznaniu, który odbędzie się na terenie Fortu VI (ul. Lutycka 115), koniec ul. Dojazd w dniach 1-2 czerwca 2019 roku.

 

Zlot Kolekcjonerów Broni w Poznaniu jest odpowiedzią na zainteresowanie środowisk kolekcjonerskich i społeczeństwa tą tematyką i ma charakter imprezy otwartej.

Wezmą w niej udział kolekcjonerzy rozmaitej broni, obejmując  historyczną i współczesną broń palną, broń białą, myśliwską, gazową, pneumatyczną, czarnoprochową, wyposażenie wojskowe, repliki broni, przedmioty związane z technikami walki, odznaczenia i emblematy, książki, pojazdy wojskowe. Bez broni masowego rażenia.

 

Wśród licznych eksponatów, które będzie można obejrzeć podczas Zlotu, są: największy strzelający rewolwer na świecie, ważący 45 kg i wpisany do księgi rekordów Guinnessa, skonstruowany przez Ryszarda Tobysa, karabin Maroszka, złote Kałasznikowy, legendarne pistolety Vis Yeti, niemieckie karabiny maszynowe z I i II Wojny Światowej, kolekcja Luger’ów Parabellum P-08, Mauser C-96 z Czerwoną Dziewiątką, niemiecki karabin samopowtarzalny Gew41(W), karabiny AK-47 w różnych odmianach i wiele innej, nie tylko palnej broni historycznej
i współczesnej. Zobaczymy kilka karabinków StG44, amerykańskie Garandy i Grease Guny, karabiny MG34 i MG42. Ciekawostką będzie legendarny FG42 i przodek MP44 –czyli MkB42(H).

 

Między wieloma ciekawostkami, znajdą się też karabiny i pistolety odkupione z magazynów łódzkiej filmówki, które począwszy od lat powojennych używane były przy realizacji wielu znanych i lubianych polskich filmów i seriali.

Filmowymi bohaterami są niemiecki karabinek szturmowy MP43 oraz angielski peem Lanchester MKI wyprodukowany na początku II wojny. Używano ich na planie serialu „Czterej Pancerni i Pies”.  Będzie tez kilka Stenów ostatnio użytych przy realizacji filmu „Miasto 44”, pistolety Parabellum używane przy kręceniu „Stawki większej niż życie”.

Podczas Zlotu udostępnimy do zwiedzania wnętrza fortu z nowymi eksponatami i zaprezentujemy historyczne dioramy. Będzie można objechać fosę fortu zabytkowymi pojazdami wojskowymi, czynna będzie strzelnica pneumatyczna i stanowiska handlowe.

Równolegle odbędzie się organizowany przez Poznańskie Zaprzęgi, zlot motocykli z wózkami bocznymi.

Podczas ubiegłorocznej edycji kolekcjonerzy prezentowali ponad 1000 egzemplarzy rozmaitej broni.

Kolekcjonerów zapraszamy już od piątkowego popołudnia.

Wstęp dla Publiczności w sobotę 1 czerwca w godzinach 10-18 , a w niedzielę 2 czerwca w godzinach 10-16. Bilety wstępu 6 zł dla osób do 16 roku życia, 12 zł pozostałe.

 

Zapraszamy do odwiedzenia nas z całymi rodzinami. Nie zabraknie sprzętu wojskowego i inscenizacji historycznych. Otwarte będą podziemia fortu, do zwiedzania zarówno z przewodnikiem jak i samodzielnie. O dobrą strawę zadba kuchnia polowa. Dostępne będą kraftowe piwa i tradycyjnie już na tą okazję forteczne piwo „Kolekcjoner”

Więcej informacji na Facebooku https://www.facebook.com/events/2128926277203904/

 

źródło: http://www.fortpoznan.pl/zlot-kolekcjonerow-broni-2019/

Edited by Janek Horsie
 • Like 3
Link to post
Share on other sites

Niech wam nie przyjdzie do głowy kupować sejfu S1 od pewnej firmy z Katowic. Taki jeden pseudo muzyk/pseudo prawnik będzie się tam kręcił. I dwóch takich grubszych zarośniętych.

Zrobicie Bratu waszemu dużą przykrość.

 

Dużo lepiej kupić bezpośrednio z Konsmetala. Polecieli w kulki z cenami i teraz sklepy mają fatalne ceny.

 

Ja wiem, prywata z mojej strony, ale gnojkom nie popuszczę :P

Edited by wroński
 • Like 1
Link to post
Share on other sites
 • 4 months later...

Nikt jeszcze tego nie dodał, a to już niedługo:

 

IV Ogólnopolski Zlot Miłośników Broni Palnej w Puławach

Pro ARMA 2019

9-10 listopada 2019r.

 

Od czterech lat amatorsko i hobbystycznie organizujemy coroczny zlot który gromadzi w jednym miejscu miłośników broni palnej oraz sportów strzeleckich . Nasze spotkanie to wystawa, giełda  a przede wszystkim  miting integrujący polskie środowisko posiadaczy i entuzjastów broni strzeleckiej

Ogólnopolski Zlot Miłośników Broni Palnej Pro ARMA jest imprezą organizowaną przez miłośników broni palnej dla miłośników broni palnej.
Jeżeli ten temat jest Ci bliski – musisz z nami tu być !!!

 

9 listopada WYSTAWA dla kolekcjonerów broni palnej na której będzie można  zaprezentować swoje zbiory, osoby fizyczne będą mogły  kupić lub sprzedać broń, nawiązać kontakty i wymienić się własnymi doświadczeniami.

Zlot zaczynamy od 8.00. Zwiedzający będą wpuszczani od 10-tej. Od godz 12-tej co dwie godziny na oddzielnych salach będzie odbywać się spotkanie tematyczne dotyczące strzelectwa dynamicznego, możliwości  broni platformy AR 15, strzelectwa długodystansowego, elaboracji amunicji, historii polskiej broni palnej…

W tym roku planujemy równoległe przeprowadzenie  GIEŁDY Militarnej –  część targowej na której to będą wystawione stoiska  z nieistotnymi częściami broni, akcesoriami do broni, demobilem i  sprzętem militarnym.

GIEŁDA Militarna będzie trwać dwa dni (sobota/niedziela)
 

10 listopada drugi dzień Zlotu Miłośników Broni Palnej Pro ARMA 2019 odbędzie się równolegle do GIEŁDY, na strzelnicy w Janowcu (15 km od Puław) gdzie Prywatne Muzeum Historii Ziem i Walk Nadwiślańskich z Wojszyna oraz firma Arsenał – Szkolenia Strzeleckie ze Świdnika zorganizują dla zaproszonych gości FULL AUTO SHOOTING.

 

Osoby zainteresowane udziałem w jesiennej imprezie zapraszamy do rejestracji swojego uczestnictwa.

źródło: zmbp.pl

 

Ważna informacja:

Jest to impreza branżowa, więc osoby chętne do odwiedzenia zlotu muszą się wcześniej zarejestrować. Drugi ważny warunek to posiadanie dokumentu poświadczającego posiadanie broni ( legitymacja posiadacza broni, dopuszczenie, legitymacja służbowa w przypadku funkcjonariuszy, EKB) i okazanie go przy wejściu.

Więcej na:

https://zmbp.pl/dla-zwiedzajacych/

Edited by Janek Horsie
 • Like 1
Link to post
Share on other sites
 • 2 weeks later...

Uwaga!

Organizatorzy zmienili datę i miejsce ZMBP. Cała impreza odbędzie się w Lublinie na Targach Lublin w dniach 7-8 grudnia.

Zlot będzie częścią targów PASJE.  Szczegóły obu imprez poniżej:

 

Cytat

V Ogólnopolski Zlot Miłośników Broni Palnej 

Pro ARMA 2019

7-8 grudnia

Targi Lublin 

 

Tegoroczne spotkanie odbędzie się 7-8 grudnia w godz 10-18 na Targach Lublin. Będzie miało jak co roku formułę zamkniętego spotkania dla osób wcześniej zarejestrowanych przez formularz dostępny w zakładce – rejestracja uczestników.
Równolegle do Zlotu będą odbywać się targi PASJE łowiectwo strzelectwo survival. Uczestnicy Zlotu będą bezpłatnie wpuszczani na te targi. Natomiast osoby które pierwotnie przyszły na PASJE aby wejść na Zlot będą musiały dopełnić wszystkich formalności jak każdy uczestnik Zlotu.

W Zlocie można uczestniczyć na dwa sposoby jako wystawca oraz zwiedzający. Po szczegóły odsyłam do zakładki rejestracja uczestników.


 

Sobota 7 grudnia będzie domeną kolekcjonerów broni. Tego dnia odbędzie się tradycyjnie organizowana na Zlocie wystawa broni.

Niedziela 8 grudnia oddana zostanie w ręce strzelców i sportowców. Dominującym motywem spotkania tego dnia będą kluby i stowarzyszenia strzeleckie. Zaprezentują się firmy szkoleniowe.


 

2800 m2 to powierzchnia przeznaczona na tegoroczny Zlot. Dodatkowo mamy do dyspozycji sale konferencyjna na spotkania tematyczne.
Uczestnicy poprzednich edycji Zlotu docenia te zmiany

Niektóre spotkania tematyczne prezentowane na tegorocznym Zlocie:
1. Strzelectwo długodystansowe (Darek Topyła)
2. Strzelectwo dynamiczne (Jarek Cieślik)
3.Polska bron palna (Tomasz Ługiewicz)
4.Platforma AR, jej możliwości, tuning (Jarek Cieślik)


 

Przez cały okres trwania Zlotu będzie funkcjonowała Giełda Militarna czyli wolne stoliki przeznaczone do wystawiania przez uczestników prywatnej broni i zbędnych akcesoriów na sprzedaż.KAŻDY uczestnik może tam wystawić. Giełda Militarna jest całkowicie darmowa.
Na portal strzelecki.pl funkcjonuje zakładka OGŁOSZENIA ZLOT Pro ARMA http://portalstrzelecki.pl/awpcp/ gdzie można zamieścić bezpłatne ogłoszenie co się chce wystawić na sprzedaż na Giełdzie

Nasze spotkanie to wystawa, giełda a przede wszystkim miting integrujący miłośników broni palnej


 

UWAGA UWAGA
Zlot dynamicznie nam się rozwija, wchodzimy na inny poziom organizacji i to co planowaliśmy na przyszły rok zostanie wprowadzone już w roku bieżącym.
IV Ogólnopolski Zlot Miłośników Broni Palnej Pro ARMA 2019 w tym roku zostanie przeprowadzony jako impreza towarzysząca targom PASJE łowiectwo strzelectwo survival.
Zasady uczestnictwa NIE ZMIENIAJĄ SIĘ!
Zmienia się miejsce LUBLIN oraz termin 7-8 grudnia.
Wciąż obowiązuje rejestracja poprzez stronę zmbp.pl.
Osoby które dokonały wpłaty składki wspierającej Zlot i nie zamierzają uczestniczyć w imprezie organizowanej w nowym terminie i miejscu proszę o kontakt- zwrócimy Wam wpłaty.


 

Tworzymy największą imprezę z branży ręcznej broni palnej w Polsce 

źródło: https://zmbp.pl/

 

 

Cytat

Weekend z adrenaliną w Targach Lublin

 

W dniach 7-8 grudnia w Targach Lublin spotkają się myśliwi, miłośnicy strzelectwa i survivalu. Pierwsza edycja wydarzenia PASJE – ŁOWIECTWO STRZELECTWO SURVIVAL będzie obfitować w atrakcje. Przyjdź i przeżyj niezapomniane emocje!

 

W jednym miejscu będzie można zapoznać się z ofertą firm branżowych z całego kraju jak również skorzystać z szeregu atrakcji, które przygotowaliśmy zarówno dla profesjonalistów jak również dla osób które interesują się strzelectwem, łowiectwem bądź survivalem, ale jeszcze nie uprawiają czynnie żadnego z wyżej wymienionych hobby – mówi dyrektor projektu Mirosław Maciej Wituch.

 

 

Na zwiedzających czekać będzie kilkanaście stref tematycznych. Wśród nich:


 

 • IV Ogólnopolski Zlot Miłośników Broni Palnej Pro ARMA i największa w Polsce wystawa broni (Hala A)

 • Wystawa noży (Hala C)

 • Strzelnica ASG - broń krótka oraz jedyna możliwość postrzelania w Lublinie z broni długiej (Hala C)

 • Strzelnica łukowa  (Hala C)  

 • Wystawa trofeów myśliwskich (Hala C)

 • Tor paintballu laserowego (Hala C)

 • Pokaz gotowania dziczyzny wraz z degustacją (Hala C)

 • Szkolenia survivalowe na hali i na terenie zewnętrznym (Hala C)

 • Pokaz sokolniczy na terenie zewnętrznym (Hala C)

 • Psy myśliwskie (Hala C)

 • Szkolenia strzeleckie (Hala C)

 • Koncert muzyki myśliwskiej (Hala C)

 

 

Podczas wydarzenia w Lublinie odbędzie się szereg pokazów, szkoleń i konkursów które sprawią, że ten zimowy weekend będzie naprawdę gorący! 

 

Zaplanowane zostały również wydarzenia dla dzieci i młodzieży, takie jak:

 • strzelnica łukowa

 • Strefa Strzelectwa 

 • szkolenia survivalowe (m.in. rozpalanie ognia, topografia)

 • ścieżka edukacyjna przygotowana przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Lublinie

 • stoisko z drapieżnymi ptakami (sowy, jastrząb, sokół) z możliwością zrobienia sobie zdjęcia

 • szkolenia z samoobrony 

 • pierwsza pomoc 

 

PASJE – ŁOWIECTWO STRZELECTWO SURVIVAL

7-8 GRUDNIA 2019

Targi Lublin ul. Dworcowa 11

 

źródło: https://pasje.targi.lublin.pl/pl/1/poznaj_pasje

 

Istotna informacja:

Kupując bilet na PASJE wchodzisz na targi PASJE i możesz je sobie zwiedzać. Chcąc wejść na ZMBP (odrębna impreza w tym samym budynku) musisz być zarejestrowanym uczestnikiem.

 

Rejestrując się na ZMBP (jako uczestnik albo jako wystawca) możesz bezpłatnie zwiedzić targi PASJE, więc już jak ktoś się wybierze do Lublina, to warto byłoby obejrzeć obie imprezy.

 

 

 

 

 

Link to post
Share on other sites
 • 3 months later...

W Warszawie w dniach 17-19 kwietnia odbędą się targi Euro Target Show. 

 

Cytat

Euro Target Show (ETS) 2020

 

1 wydarzenie - 3 bloki tematyczne

 

MYŚLISTWO
Ten blok tematyczny to nowsza, bardziej rozbudowana formuła doskonale znanych w kręgach myślistwa targów KNIEJE. Targów, które w 2019 odwiedziło ponad 12 tys. profesjonalnych myśliwych oraz branżowych ekspertów i przedstawicieli biznesu, którzy na 5400 m2 powierzchni mogli poznać ofertę 150 marek produktów i usług dla myślistwa.

 
Zakres targowy bloku myśliwskiego:
Broń, amunicja i artykuły strzeleckie  •  Optyka myśliwska  •  Kynologia łowiecka  •  Pojazdy terenowe  •  Odzież i akcesoria myśliwskie  •  Chłodnie myśliwskie  •  Meble i wyposażenie w tradycji łowiectwa  •  Biżuteria i zdobnictwo myśliwskie  •  Elektroniczne książki polowań  •  Pozostałe produkty i usługi dla łowiectwa

 


STRZELECTWO I EUROPEJSKA WYSTAWA BRONI
Targi ShootingPro ewoluują, by zapewnić jeszcze więcej atrakcji dla wyspecjalizowanych zwiedzających. Wśród nich największą część stanowią reprezentanci strzeleckich klubów sportowych, bractw kurkowych, pasjonatów strzelectwa sportowego, grup rekonstrukcji historycznej, strzelnic, służb mundurowych oraz sklepów stacjonarnych i internetowych dla strzelców.

 
Zakres targowy bloku strzeleckiego:
Broń, amunicja i artykuły strzeleckie dla strzelectwa sportowego i olimpijskiego, czarnoprochowego, kolekcjonerskiego, historycznego, pneumatycznego, długodystansowego i dynamicznego  • Łucznictwo  •  Optyka strzelecka • Wyposażenie oraz akcesoria dla strzelnic  •  Broń i amunicja sportowa  •  Wyposażenie taktyczne  •  Odzież i obuwie dla strzelców

 


SURVIVAL I MILITARIA
Blok tematyczny będący kontynuacją ciepło przyjętych w branży targów Survival Force Expo, które szybko stały się najbardziej rozpoznawalnymi i najlepiej wypozycjonowanymi w Polsce targami Survivalu. To doskonała okazja do spotkania przedstawicieli sklepów i hurtowni ze sprzętem survivalowym, bushcraftowym, outdoorowym, airsoftowym oraz paramilitarnym, knifemakerów, branżowych firm eventowych i szkoleniowych oraz mediów, prasy i indywidualnych pasjonatów.

 
Zakres targowy bloku survivalu, militariów i outdooru:
Sprzęt obozowy i bushcraftowy  •  Knives & knifemaking  •  Akcesoria obronne  •  Elektronika i sprzęt  •  Odzież i obuwie outdoorowe  •  Mundury i paramilitaria  •  Airsoft Gun, paintball i laser tag  •  Usługi i wydarzenia  •  Harcerstwo  •  Biegi przeszkodowe

 

źródło i więcej informacji: https://eurotargetshow.pl/pl/

 

 

Link to post
Share on other sites
 • 2 years later...

 

V Ogólnopolski Zlot Miłośników Broni Palnej  Pro ARMA 2023

Nadciąga największe w Polsce GUN SHOW gromadzące rzesze miłośników broni palnej i strzelectwa.
11-14 maja 2023
Targi Lublin.

 

Kulminacyjnym punktem spotkania będzie WYSTAWA KOLEKCJONERÓW BRONI 13 maja 2023r


Każdy, kto zarejestruje swój udział przed 24 grudnia 2022 dostanie 30%  bon rabatowy. Przy rejestracji nie jest pobierana opłata.

Zatem, rejestrując się nic nie tracicie, a zyskujecie dostęp do aktualnych informacji dotyczących Zlotu (w formie newslettera) oraz bon 30% zniżki na wstęp.

W przypadku, gdy liczba zarejestrowanych przekroczy 10 tysięcy, wśród uczestników Pro ARMA 2023 zostanie rozlosowany samochód.

 

No i co ważne, spełnia się marzenie środowiska strzeleckiego: akcja  „500 + na broń”.

Deklarujemy, że jeżeli 20 000 osób zarejestruje się a potem odwiedzi Pro ARMA 2023, prywatni kolekcjonerzy broni, którzy zaprezentują swoje zbiory na WYSTAWIE, dostaną za DARMO: pełne wyżywienie, hotel oraz 500 zł zryczałtowanego zwrotu kosztów dojazdu.

 

Dodatkowo, każda zarejestrowana osoba, która zachęci do udziału kolejne 5 osób dostanie wstęp gratis.

Jeżeli z Twojego polecenia weźmie udział 50 osób dostaniesz dodatkowo bezpłatnie nocleg na jedną noc.

Jeżeli 500 osób weźmie udział w Pro ARMA z Twojego przekierowania nagrodzimy Cię wejściówką VIP na wszystkie imprezy towarzyszące, noclegiem w hotelu przez cały okres trwania imprezy oraz pistoletem w prezencie.

Osoba, która osiągnie liczbę 5000 osób biorących udział z jego inspiracji  w Zlocie, otrzyma od nas podczas GALI Pro ARMA samochód.


źródło: https://proarma.pl

 • Like 1
Link to post
Share on other sites
 • 1 month later...
 • 3 weeks later...

Euro Target Show 2023 w Poznaniu

17 marca 2023 roku - VIP DAY dla profesjonalistów branży myśliwskiej, strzeleckiej, militarnej i survivalowej

18-19 marca 2023 roku - dni dla szerokiej publiczności

GODZINY OTWARCIA TARGÓW:

 • 17 marca 11:00-17:00

 • 18 marca 10:00-17:00

 • 19 marca 10:00-16:00

Dla miłośników łowiectwa

Produkty, usługi i nowości rynkowe dla myśliwych oraz bogaty program wydarzeń i niezwykłe spotkania pasjonatów łowiectwa.

 • Broń, amunicja i artykuły strzeleckie

 • Optyka myśliwska

 • Kynologia łowiecka

 • Pojazdy terenowe

 • Odzież i akcesoria myśliwskie

 • Chłodnie myśliwskie

 • Meble i wyposażenie w tradycji łowiectwa

 • Biżuteria i zdobnictwo myśliwskie

 • Elektroniczne książki polowań

 • Pozostałe produkty i usługi dla łowiectwa

Dla strzelectwa i pasjonatów broni

Europejska Wystawa Broni i profesjonalna oferta produktów dla miłośników strzelectwa, a także mobilne strzelnice z zawodami strzeleckimi.

 • Broń, amunicja i artykuły strzeleckie dla:

 1. strzelectwa sportowego i olimpijskiego

 2. strzelectwa czarnoprochowego, kolekcjonerskiego i historycznego

 3. strzelectwa pneumatycznego

 4. strzelectwa długodystansowego i dynamicznego

 • Optyka strzelecka

 • Łucznictwo

 • Wyposażenie oraz akcesoria dla strzelnic

 • Broń i amunicja sportowa

 • Wyposażenie taktyczne

 • Odzież i obuwie dla strzelców

Dla fanów militariów oraz survivalu

Szeroka gama produktów, usług, wydarzeń oraz mnogość atrakcji dla hobbystów tematyki survivalu zielonego, miejskiego i militarnego.

 • Sprzęt obozowy i bushcraftowy

 • Knives & knifemaking

 • Trekking i hiking

 • Akcesoria obronne

 • Elektronika i sprzęt

 • Nawigacja i GPS

 • Odzież i obuwie outdoorowe

 • Mundury, sprzęt taktyczny i paramilitaria

 • Airsoft Gun, paintball i laser tag

 • Usługi i wydarzenia

 • Harcerstwo

 • Biegi przeszkodowe


 

Bilety i szczegółowe informacje do nabycia na stronie:

https://eurotargetshow.pl/pl/

 

17 marca jest możliwość wejścia za free jeśli jesteś zawodowo związany z tematyką targów.

Edited by J. Horsie
Link to post
Share on other sites
 • Similar Content

  • By Strzała w tarczy
   Z nudów zacząłem się ostatnio interesować tematem ziołolecznictwa i po przeczytaniu kilku rodzimych pozycji wpadła mi w ręce pewna książka mianowicie - "Eve's Herbs: History of Contraception and Abortion in the West" - co ciekawe wydrukowana we Wrocławiu.
    
   Temat wydał mi się o tyle interesujący, że nie znam chyba żadnej wydanej po polsku książki poruszającej kwestię stosowania ziół jako metod antykoncepcji, na forum też nie został poruszony nigdy ten temat.
    
   Zwracam się bezpośrednio do Pań, czy któraś z Was zna może jakieś historie rodzinne z tym związane lub ma jakieś bezpośrednie doświadczenie.
    
   W końcu jesteśmy Polakami, a więc zbieraniną ludzi z dawnych kresów, potomków Sybiraków, potomkami ludzi osiadłych chwilowo na Bałkanach i oczywiście zgrają emigrantów z całego świata czy to dawniej czy obecnie.
   Stanowimy, więc jako wspólnota żywą encyklopedię.
   Wiem, że w Belgii aptekarze nadal znają dobrze łacinę, a u nas uczelnie medyczne ponoć niemal całkowicie od tego odeszły, to byłby chyba najlepszy punkt zaczepienia od strony słowa pisanego, ale niestety nie znam tego języka.
    
   Czekam na wypowiedzi i rozwinięcie wątku.
  • By J. Horsie
   Widzę, że takiego tematu jeszcze nie ma, więc może ja zacznę.
   Jakiś czas temu zainteresowałem się tym zagadnieniem, poszperałem trochę w sieci i znalazłem kilka ciekawych i wartościowych moim zdaniem materiałów.
    
   Zacznijmy od książek:
    
   Andrzej Trembaczowski, Zanim wyruszysz, czyli coś o survivalu 2, Lublin 2020, ISBN: 9788378251286
   https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4931880/zanim-wyruszysz-czyli-cos-o-survivalu-2
    
    
   Paweł Frankowski, Witold Rajchert, Vademecum survivalowe, Wydawnictwo Septem 2021, ISBN:978-83-283-7473-7
   https://vademecum-survivalowe.pl/
   https://septem.pl/ksiazki/vademecum-survivalowe-wydanie-ii-pawel-frankowski-witold-rajchert,vadsu2.htm#spis-tresci
    
   Selco Begovic, Survival w mieście. Ciemne sekrety przetrwania SHTF, Paweł Frankowski 2020, ISBN 978-83-953799-5-6
   https://vademecum-survivalowe.pl/premiera/survival-miejski
    
   Paweł Frankowski, Marian Wyrzykowski, Bartłomiej Janik, Witold Rajchert, Bushcraft weekendowy. Kompendium leśnych umiejętności. Wydanie 2, Czerwiec 2020, ISBN 978-83-953799-3-2
   https://vademecum-survivalowe.pl/premiera/bushcraft-weekendowy
    
    
   Strony:
   https://surwiwal.edu.pl/
   Stowarzyszenie Polska Szkoła Surwiwalu.
    
    
    
   Czasopisma:
   https://surwiwal.edu.pl/numery-archiwalne-biuletynu/
   Biuletyn surwiwalowy wydawany w formie elektronicznej przez Polską Szkołę Surwiwalu.
    
    
   Zachęcam do dodawania swoich linków, polecanych książek, czasopism.
   Moja lista jest krótka, ale zacząłem to czytać i jak na razie jestem zadowolony z wiedzy tam zgromadzonej. Autorzy powyższych materiałów sprawiają wrażenie, że wiedzą o czym piszą.
  • By Trevor
   Siema,
    
   Zawsze lubiłem oglądać filmy wojenne. Pamiętam jak dzisiaj jak na TVN wyświetlali Kompanię Braci i jak oglądałem ją gdy wszyscy domownicy poszli już spać. Desant 506 pułku przedstawiony w serialu w nocy z 5/6 czerwca 1944 roku przedstawiony był w sposób który naprawdę wgniatał w fotel. 
    
    
   Dzisiaj już tak się nie kręci filmów (choć jest kilka wyjątków) 
    
   Spore wrażenie zrobiła na mnie też scena z filmu Battle Los Angeles (o inwazji kosmitów na USA - no bo gdzie indziej). Ujęcie na Lotnisko Santa Monica z którego utworzono FOB w której podczas lądowania śmigłowców widać setki żołnierzy i chmury dymu spowijające plaże. Świetne zdjęcia (choć film średni - głównie przez pretensjonalną grę aktorską, i mizernie nakręconą historię). 
    
    
   Jest jeszcze mój ulubiony Helikopter w Ogniu (cały film - majstersztyk widziałem ten film tyle razy ze nie zliczę). Podobny do niego nieco jest Tajna misja: 13 godzin w Benghazi. Świetny film z dobrymi aktorami dobrze zagrany - trochę zbyt dużo wybuchów momentami (wiadomo Michael Bay), ale film z jajem i bardzo dobrze nakręcony (o dziwo dla tego reżysera!). Kolorystycznie trochę przypomina dyskotekę (wszędzie to oświetlenie charakterystyczne dla Bay'a) ale mimo to kawał dobrego militarystycznego kina.
    
    
    
   Polecicie jakieś mniej znane filmy wojenne? Jakie są wasze ulubione sceny w tego typu filmach?
    
  • By Quo Vadis?
   Pieją kury pieją...szukają koguta.
   Okej, nie kury a politycy i nie koguta a frajerów.
   Druga fala tej strasznej pandemii ma zaatakować już od połowy września i wymieszać się z grypą.
    
   Możliwe są zatem scenariusze, że znów zostaną wprowadzone pewne restrykcje, czemu polskie, posłuszne społeczeństwo się podda.
   Nie będzie u nas drugiej Serbii, gdzie wkurzeni ludzie pokazali co myślą o zachowaniu rządu:
    
   Przezorny zawsze ubezpieczony.
   Jest to dobry moment na małe uzupełnienia w zapasach.
   Ktoś coś działa w tej kwestii?
  • By Adameo
   Czy znacie przepisy dotyczące biwakowania?

   Co można robić w czasie tripu a co jest prawnie zabronione. Jakie kary grożą za nie przestrzeganie przepisów. Kto może nas ukarać a kto nie.


    
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.