Skocz do zawartości

Ogród - Porady, wskazówki, inspiracje


Rekomendowane odpowiedzi

Hej. Czy ktoś z was ma własny ogród? Jak o niego dbacie? Hodujecie jakieś kwiaty, krzaczki, owoce, warzywa? 

W przyszłości na pewno przeprowadzę się do domu z ogrodem. Bardzo bym chciała spędzać wiosnę/lato w swoim małym "raju". Będę szukała zapewne mnóstwo inspiracji jak go urządzić i jak hodować dane kwiaty. 

Rady i wskazówki dla początkującej ogrodniczki mile widziane. :) 

Zdjęciami też nie pogardzę. 

Generalnie zapraszam do dyskusji na temat kwiatów i ogródków, czy to przy domu czy też tych działkowych. :) 

 

Przeglądając sieć, natknęłam się na parę, które mi bardzo wpadły w oko: 

ico2_70.jpg

 

tiny__MG_9527.JPG

Słoneczniki - to moje must have w moim ogrodzie! 

 

690a505d4290a4f914b06536dbd8

maly-ogrod-projekt-malego-ogrodu.jpeg

b8c32244acd9b36397b2aee9d5e42b44.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie mam jeszcze własnego, ale rodzice mają.

Może podeślę jakieś zdjęcia, jak znajdę na drugim laptopie. ?

W każdym razie ciągle jest w przebudowie.

Kwiaty otaczają oczko wodne z takim małym wodospadzikiem, i drewnianą altankę. Zaraz obok jest też miejsce na ognisko. Wiecie drewniane słupy do siedzenia, wszystko obsypane kamyczkami, a wokół piętrzące się kamienie.  Lampy ogrodowe. Sporej wielkości grill stoi obok. Moi rodzice lubią różne przyjęcia ogrodowe,  zapraszają rodzinę, znajomych i tam sobie grillują. 

Uwielbiam tam chodzić, gdyż są tam chyba wszystkie możliwe rodzaje kwiatów. Kiedy jest okres wakacyjny, to się tam leniwie opalam, a wokół motyle, pszczoły, trzmiele. Wszystko bajecznie pachnie, najbardziej jednak lubię spożywać wśród tego wszystkiego śniadania i popijać herbatę.  

 

Rodzice mają też sporej wielości sad z gruszkami, jabłkami, orzechami, krzewami agrestu, porzeczki, itp. Uwielbiam tam chodzić i jeść na przykład śliwki siedząc na trawie, albo zrywać orzechy prosto z drzewa. 

 

Oprócz tego rzecz jasna ogródek, gdzie uprawiają warzywa sezonowe, ale jest on niewielki. Kiedy jestem w domu rodzinnym, i jest ten okres, gdzie rosną pomidory, szczypiorek, a ja mam zamiar zrobić sobie śniadanie, to udaję się z rana do ogrodu, zrywam ten szczypiorek jeszcze z rosą, wokół pachnie lasem, takim świeżym powietrzem, wita mnie miauczący kot, czuję się tak wspaniale, że aż ciężko mi oddać to wrażenie słowami. 

 

Jest przy tym mnóstwo pracy,  a wszystkim zajmuje się mama po pracy, tato też oczywiście, ale bardziej tymi męskimi sprawami.

Najwięcej czasu zajmuje dbanie o to wszystko, czyli przesadzanie, sadzenie, plewienie, podlewanie. 

W swoim domu będę miała oczywiście ogród, podobny do tego rodzinnego, tak myślę. 

 

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Cuba Libre napisał:

Kwiaty otaczają oczko wodne z takim małym wodospadzikiem, i drewnianą altankę.

❤️

7 godzin temu, Cuba Libre napisał:

Zaraz obok jest też miejsce na ognisko. Wiecie drewniane słupy do siedzenia, wszystko obsypane kamyczkami, a wokół piętrzące się kamienie.  Lampy ogrodowe. Sporej wielkości grill stoi obok. Moi rodzice lubią różne przyjęcia ogrodowe,  zapraszają rodzinę, znajomych i tam sobie grillują. 

❤️ ! 

7 godzin temu, Cuba Libre napisał:

Uwielbiam tam chodzić, gdyż są tam chyba wszystkie możliwe rodzaje kwiatów. Kiedy jest okres wakacyjny, to się tam leniwie opalam, a wokół motyle, pszczoły, trzmiele. Wszystko bajecznie pachnie, najbardziej jednak lubię spożywać wśród tego wszystkiego śniadania i popijać herbatę.  

❤️❤️ ! ! 

7 godzin temu, Cuba Libre napisał:

Oprócz tego rzecz jasna ogródek, gdzie uprawiają warzywa sezonowe, ale jest on niewielki. Kiedy jestem w domu rodzinnym, i jest ten okres, gdzie rosną pomidory, szczypiorek, a ja mam zamiar zrobić sobie śniadanie, to udaję się z rana do ogrodu, zrywam ten szczypiorek jeszcze z rosą, wokół pachnie lasem, takim świeżym powietrzem, wita mnie miauczący kot, czuję się tak wspaniale, że aż ciężko mi oddać to wrażenie słowami. 

Bajka! 

Rozmarzyłam się :rolleyes:

Na pewno chciałabym mieć w swoim ogrodzie miejsce na grilla. Albo ognicho - świetna sprawa. 

Ja jednak szaleję za dużą ilością kwiatów i lampek. Lubię lampiony, te okrągłe kolorowe lampki wiszące... Lubię jak ścieżka, która idzie np po środku ogrodu jest oświetlona... 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Byłybiałyrycerz napisał:

Jak ktoś ma dwa miesiące w roku wolne + wszystkie weekendy, święta / ferie, to fakt, nie jest to normalnie pracujące człowiek ;)

No też dlatego po urlopie wychowawczym już tam nie wracam ;) 

 

Ale żeby nie offtopować już. 

@Cuba Libre ogród piękny, choć dla mnie jednak trochę za duży. Wolę bardziej przytulne ogrody. Może nie takie spacerniaki jak w obecnie budowanych szeregówkach, ale taki przy domku jednorodzinnym jest wystarczający. Poza tym żeby mieć taki ogród trzeba chyba mieszkać poza miastem, a ja mieszczuch jestem ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie się podobają takie ascetyczne, proste, harmonia, spokój, kontemplacja w stylu ZEN. Również dlatego, że szkoda byłoby mi czasu na utrzymywanie bardziej skomplikowanego pierdolnika. Ale po prostu upstrzenie w stylu - tam iglaczek, tu krzaczek, wszystko w różnych kolorach, nawalone jedno na drugim, boli moje oczy i mózg się lasuje od chaosu. Często takie widuję, że tylko kurła krasnali brakuje. Ale mi ogród raczej nie grozi, bo raz żem szczur miejski a dwa, nie mam natury krecika (jak np. moja mutti albo ojciec B - im tylko dać kawałek ziemi i będą odruchowo w niej z pasją grzebać). Za to realizuję się w ogrodnictwie podwodnym i budowaniu szklanych krajobrazów (aquascape). Myślę, że też mogą być dla Ciebie @Hippie inspiracją:

 

005.jpg

 

016.jpg

 

akwarium-naturalne.jpg

 

6842b41fe67ce31a2f53c37bd85c68d6.png

 

I chyba najsłynniejsze akwa Takashiego Amano:

2BSrI1f.jpg

 

I żeby nie być gołosłownym, tu już moja realizacja inspiracji aqua-gardeningiem

8e2b3b08759a7.jpg

  • Like 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Rnext napisał:

Za to realizuję się w ogrodnictwie podwodnym i budowaniu szklanych krajobrazów (aquascape).

Szacunek za Twoją realizację.

Wiem ile czasu pochłania taka zabawa, znajomy tym się zajmował, robił świetne aranżacje. U mnie swego czasu też stało akwarium, ze znacznie mniejszym wkładem niż to co pokazywałeś. Dziś już temat na wymarciu, zresztą jak i w temacie ryb w środku:)

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Conrad nieee, uprawiam swoje hobby dość kameralnie. Chociaż w sumie miałem przyjemność poznać się z panem Amano osobiście ;)

Ale to jeszcze wrzucę fotę mojej starej 350tki, która miała być w stylu takim mieszanym, trochę holendersko-zenowym.

18bcd5964af00.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Rnext napisał:

@Conrad nieee, uprawiam swoje hobby dość kameralnie. Chociaż w sumie miałem przyjemność poznać się z panem Amano osobiście ;)

Ale to jeszcze wrzucę fotę mojej starej 350tki, która miała być w stylu takim mieszanym, trochę holendersko-zenowym.

18bcd5964af00.jpg

Szacun! 

  • Like 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Hippie napisał:

Zwłaszcza na huśtawce (jak by była możliwość to bym sobie zrobiła też w ogrodzie hamak :rolleyes:

Nie jest zbyt wygodna.  Ale po drugiej stronie domu mam na szczęście jeszcze jedną.

Cały dom mam otoczony takimi kwiatami, i beczkami z kwiatami, to tylko jedna strona.

Natomiast nie mam zbyt ładnych ujęć, zwłaszcza w tym okresie, kiedy kwiaty nie kwitną.

 

Chcę jeszcze dodać, że tato robił tę altankę sam, huśtawkę i tę kładkę, dlatego wygląda tak nieprofesjonalnie.?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Azizi napisał:

Masz gdzieś więcej fotek ze swoich robótek?

Mam gdzieś jedynie w swojej kolekcji, nie wystawiam. Ale to i tak głównie nagrania z tarła (bardzo efektowne w wykonaniu skalarów) albo jakieś moje ulubione rybki sportretowane :D

3 godziny temu, Azizi napisał:

Małe pytanie - ogrzewasz od spodu korzenie roślin? Podwójne dno?

Nic z tych rzeczy. Nawożenie tylko do wody (obliczone makro/mikro/dozowanie CO2+odpowiednie światło i preparowana woda z osmozy do max 4dH). To wystarczy żeby nawet wgłębka była tak "nabąblowana" jak na foto (zresztą spójrz jak potrafi się cryptocoryne obok płożyć, zamiast rosnąć do światła w górę).

d817b0b8ee3b3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Rnext napisał:

zresztą spójrz jak potrafi się cryptocoryne obok płożyć, zamiast rosnąć do światła w górę

Ładna i zdrowa z tego co widzę, u mnie zawsze siadała i robiły się brązowe naleciałości. Nawet jak uzdatniałem wodę. Zazdro.

 

10 minut temu, Rnext napisał:

moje ulubione rybki sportretowane

Dawaj, pochwal się:) Ja u siebie nie portretowałem, a jak już miałem aparat konkretniejszy to zostało stado gupików, glonojadów i kirysków więc nie było czemu robić;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.