Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Dom - domek w sam raz dla małej rodziny....lub samotnej osoby, jednak to dom...a nie mieszkanie, kawałek działki - można auto postawić, zrobić na nie wiatę, można zrobił kuchnie letnia i patio ... Można postawić mała saunę, zaprosić znajomych , robić grilla...w mieszkaniu się nie da, nawet na tarasie ( chyba że elektrycznego)

Mały dom - mniejsze wydatki na ocieplenie, ogrzanie...mniej do sprzątania...

Dom to dom...nawet mały lepszy od dużego mieszkania.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.04.2019 o 23:03, emrata napisał:

Zauważyłam, że od pewnego czasu rozwija się bardzo fajny trend budownictwa ekologicznego.

Jak coś jest "nowoczesne" to znaczy, że jest niesprawdzone i robisz za królika doświadczalnego na którym sobie firma X testuje nowe rozwiązania. Jak coś jest "ekologiczne" to znaczy, że jest drogie, zrobione ze śmieci, albo zwróci się 150 lat (a do tego czasu rozsypie się 10x). 

W dniu 12.04.2019 o 23:03, emrata napisał:

Albo zna się w temacie budownictwa i może spojrzeć okiem i podzielić się opinią? 

Filmik o wystroju i ergonomii wnętrza, więc cóż - nie znam się więc się nie wypowiem.

 

Tutaj masz coś w temacie co może Cię zainteresować:

 

 

W dniu 12.04.2019 o 23:03, emrata napisał:

zaczęłam szukać rozwiązań, które byłyby dla mnie korzystne finansowo, żeby nie zaciągać kredyty na większość swojego życia

Przywracasz wiarę w racjonalną ludzkość tak trzymaj! 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też jestem na etapie planowania domu. W budowę dwóch domów byłem zaangażowany. Mieszkałem przez 2 tygodnie w Kanadzie w domu drewnianym szkieletowym.

 

W drewnianym 10 letnim domu było już czuć smród starego drewna. Wszystkie połączenia były poprawiane na wkręty bo oryginalne gwoździe zaczęły skrzeczeć. Poza tym murowany wychodzi w podobnych pieniądzach. Więc zdecyduje się na max ceramike + ocieplenie. Dach drewniany i blacha trapezowa.

 

A ten domek 75mkw, żeby w nim mieszkać na stałe (dom całoroczny) trzeba zmienić mu przeznaczenie użytkowania. Musi spełniać wymogi domu całorocznego, przenikalność cieplna, wysokość pomieszczeń i inne o których nie mam pojęcia.

Edytowane przez misUszatek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Funeral napisał:

Tutaj masz coś w temacie co może Cię zainteresować:

To znany przykład w Polsce. Wyliczenia są delikatnie mówiąc naciągane. Gościu chyba połowę materiału ma z domu, który ma obok, bo mieszka z rodzicami, pomaga mu rodzina w budowie, działka też za free. Ale i tak tanio. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, wojkr napisał:

Dom to dom...nawet mały lepszy od dużego mieszkania.

A jakie parametry bierzesz pod uwagę, że tak Ci wychodzi?

Bo ja mieszkałem w obydwu konfiguracjach i zupełnie tak nie uważam. Dom wymaga sporo pracy, mieszkanie jest bardziej bezobsługowe. Dodatkowo dom z dala od centrum generuje spore straty czasu (dojazdy). Także z tym entuzjazmem na domy to bym nie przesadzał.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Choćby dla tego że płacę za miejsce postojowe a mało kiedy mogę z niego korzystać, na naprawy są robione dodatków zbiórki, 0 prywatności a za cenę mieszkania miałbym mały domek na działce 20 ar. Fakt .... wszystko na mojej głowie, naprawy, malowania ...oto itd ale mieszkam u siebie na swoim, auta nikt mi nie porysuje, jak się sąsiad nawali nie muszę go słuchać...dom to dom, wszystko ma plusy i minusy...mieszkałem w domu, mieszkam w bloku w mieszkaniu ....nie mogę tego się przyzwyczaić od 15 lat...

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o mnie to mały drewniany domek kolo 80 m2 gdzieś w przedmieściach ew parę km za miastem, tak z 3-4 pokoje, działka tez nie za duza aby było miejsce na garaz i jakiś ogród. To by mi wystarczylo w zupełności. Nie rozumiem ludzi którzy biora ogromne kredyty na wielkie chaty idla rodziny 2+1 gora 2+2. Wiadomo ze budowa kosztuje ogromne pieniądze, ale i utrzymanie takiego domu, nie wspominając o sprzątaniu i remontach. 

Mysle ze to tkwi w naszej mentalności i kompleksach których ludzie próbują w ten sposób są leczyc. 

Pomieszkalem trochę na zachodzie i tam ludzie żyją w małych domach w większości podobnych do siebie,  że ciężko je odróżnić. A nas czym większy i bardziej dziwaczny tym lepiej, aby tylko somsiad zazdrosicil i sie zastanawiał skąd on wziął pieniążki. 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@emrata Na Fejsie jest fanpage Zbuduj Sam Dom. Facet za 35 tys. zbudował 35 metrowy, całoroczny domek. Obecnie jest na etapie rozbudowy do 70 metrów. Wszystko udokumentowane filmami, planami, dokładnymi kosztorysami. Obecnie sprzedaje instrukcje budowy tego domku. Wrzuca też dużo ciekawych inspiracji ze świata. Nie śledziłem jakoś dokładnie tego fanpage'u ale ma bardzo pozytywny feedback.

 

@Funeral  - ten filmik, który Ty podrzuciłeś. Czasem oglądam tego gościa. Nie jestem budowlańcem, ale nawet mi jako laikowi włos się na głowie jeży patrząc na niektóre jego rozwiązania:)  

Edytowane przez ImTheLiquor
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@PanG nie sądziłem, że aż tak fajnie się ten projekt rozwija. Sam chcę startować z budową małego domku za około 2 lata. Mam już przepiękną miejscówkę i jestem na etapie szukania inspiracji. Ponieważ zawodowo jestem przywiązany do miasta, budowa domu to będzie dla mnie bardziej taki projekt "złota jesień" więc będę budował sam, bez pośpiechu i z nastawieniem, że skroję sobie na miarę moje miejsce na ziemi na ostatnie lata mojego życia. W tym kontekście ten projekt wydaje mi się bardzo ciekawy. Nawet jeśli nie w całości to na pewno coś sobie z niego podpatrzę:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie można mówić, że dom jest za mały, zobaczcie na ogłoszenia - ludzie kawalerki kupują po 20+ metrów. Sporo ludzi mieszka w dwóch pokojach na metrażu 40+. 

Swoją drogą we Wrocławiu kawalerki to tak 9k za metr, czyli 200k za 20pare metrów a tu mamy domek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://bliskopoznania.pl/2019/03/01/maly-mikro-dom-ekologiczny-45m2-z-drewna-projekt-i-wnetrze-pod-klucz-zetbeer-domy/

 Mało danych technicznych, ale to taka ogolna inspiracją.

Czytałam o ogrzewaniu z wykorzystaniem pompy ciepła, ale niestety nie umiem wyrobić sobie na ten temat zdania, brak mi wiedzy specjalistycznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@emrataładny materiał marketingowy, trzeba przyznać. 

 

Niestety, ale nikt tego za Ciebie nie zrobi - musisz doczytać, nauczyć się czytać parametry i weryfikować - czyli poznać dokładną specyfikację techniczną  budynku, zapotrzebowanie na ciepło, technologię wykonania. Zobaczyć ile takich domów stoi i jak długo, oraz ile kosztują w porównaniu z budową metodą gospodarczą.

 

Pompa ciepła to coraz powszechniej wykorzystywane źródło - możesz mieć gruntową lub powietrzną. Sam wybrałem takie źródło ogrzewania do swojego domu. Wadą jest wysoki koszt inicjacyjny. Długo wahałem się nad kablami i grzaniem prądem, bo w domu ekologicznym (mocno) lub pasywnym zapotrzebowanie cieplne jest dużo mniejsze niż w domu "standardowym". Można poczytać mnóstwo relacji osób prowadzących dzienniki i wrzucających zdjęcia liczników, dane z rachunków itd. Generalnie im więcej włożysz hajsu na początek, tym potem wkładasz mniej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, tytuschrypus napisał:

Niestety, ale nikt tego za Ciebie nie zrobi - musisz doczytać, nauczyć się czytać parametry i weryfikować - czyli poznać doadną specyfikację techniczną  budynku, zapotrzebowanie na ciepło, technologię wykonania. 

Wiem, wiem. To nie jest naglaca mnie sprawa, także dopiero zaczynam, ale dla laika wgryźć się w tematy techniczne nie jest takie proste.

Szukam sobie powoli opinii tak jak tu i coś w końcu z tego wyciągnę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat założony w dziale " Kuchnia, sprzątanie, obowiązki domowe - pasje prawdziwej kobiety ;) " a siostry nam tu zaraz zaczną liczyć efektywność energetyczną budynków, szacować średnie zużycie energii elektrycznej i debatować nad wyższością budownictwa konwencjonalnego vs. ekologicznego:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 4/16/2019 at 2:12 PM, emrata said:

Szukam sobie powoli opinii tak jak tu i coś w końcu z tego wyciągnę.

Zobacz sobie tę ofertę:http://www.taniobudujemy.pl/domy_mieszkalne_kompleksowa_realizacja-32

"

Przykładowa wycena:

  • - dom o podstawie 5 x 7 m ( parter + piętro ) = 70 m2 x 1600 zł = 112 000 zł."
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budowa domu 50 i 100 m.kw. niewiele się różni cenowo.

O ile mieszkanie 50 m jest duze - o tyle dom 80 m jest bardzo mały.

To jakby inna funkcjonalność.

Rozumiem, że ludzie z miasta nie rozumieją wartości życia w domu.

Ktoś kto w dzieciństwie bawił się na własnym podwórku ma inne spojrzenie.

Później kalkulacja jest prosta.

Koszt życia w domu to ogrzewanie, czynsz prawie zerowy, podczas gdy za mieszkanie 50+ metrów to około 1000/miesiąc.

Rocznie wychodzi to samo.

Gdy w mieście pęknie rura ogrzewania nie możesz zrobić nic.

Żyjesz 3 doby w temperaturze 3 stopnie.

W domu rozpalasz ognisko (w przenośni, w realiach mówię o kominku) i wszystko jest pod twoją kontrolą.

Zimą odpalasz kominek i masz 25 stopni a nie 16.

Możesz położyć nagą kobietę na niedźwiedzim futrze obok niego i jest miło.

To też jakby inna funkcjonalność.

 

Już nie mówię o metrażu na jakim się żyje, bo to się nie da porównać.

Same plusminus 1000 m.kw. podwórka powoduje, że impreza urodzinowa wygląda jak targi samochodowe w Genewie.

 

 

Edytowane przez JoeBlue
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, JoeBlue napisał:

Koszt życia w domu to ogrzewanie, czynsz prawie zerowy, podczas gdy za mieszkanie 50+ metrów to około 1000/miesiąc.

Jak Ty to obliczyłeś? :)

 

Czynsz za mieszkanie ok. 50 metrów to jest 300-350 zł w największych polskich miastach, w tym są zaliczki za media, do tego prąd jeszcze. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.