Jump to content
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Sign in to follow this  
zuckerfrei

Srebro. Czyszczenie.

Recommended Posts

Witam. Poszukuję domowej metody na czyszczenie srebra. Mam srebrne monety. Jak do tego się zabrać? Dziękuję pzdr. 

W sumie dobrze, że nie brałeś się za to bez niezbędnej wiedzy bo bardzo łatwo monety można pozbawić sporo na wartości przez nieświadome uszkodzenie ich.

Tu masz fajny kanał dotyczący monet ogólnie a ten filmik jest o czyszczeniu monet:

Możesz też poczytać:

https://www.mennica.com.pl/produkty-inwestycyjne/poradnik-inwestora-szczegoly/Jak-wyczyscic-srebro

https://www.numizmatyka24.pl/czyszczenie.php

Jak masz fotki to chętnie rzucę okiem na Twoje zdobycze... :)

• Like 1

Polubię później - wylajkowalem się. 

Znalazłem dwie po dziadku z okresu PRL - xxx lat PRL i olimpiada obie w nominale 200 plz. Nic ciekawego taki paskudny zielonkawy nalot. Może je do jubilera zaniosę bo i tak mam inny biznes z nim. 

Edited by zuckerfrei
  • Like 1

Kojarzę... to tzw silver junk... próba 0,625 srebra...

200_z%C5%82_XXX_lat_PRL.jpg

200_z%C5%82otych_1976_Igrzyska_XXI_olimp

Ja bym nie czyścił, handlarze cenią sobie ten zielonkawy nalot czyli naturalną patynę na takich monetach... No chyba, że chcesz żeby Ci się ładnie świeciły na półeczce. :)

Te monety są warte tyle ile cena zawartego w nim srebra, wartość numizmatyczna jest prawie zerowa.

• Like 2

Tak to te, już doczytałem o nich. Tak się podjaralem, bo tylko one miały ten nalot. Rozumiem kolekcjonerów ale on jest tak obleśny, że strach... Sztuka z dobrym wiatrem coś około 14 pln. Z tym, że do tych jeszcze jest sentyment. 

Czyszczenie nie podniesie wartości. Poszukaj filmików Przemka Słomskiego 79 element, jeśli cię temat interesuje. Ja bym zostawił sobie na pamiątkę, bez czyszczenia.

• Like 2

Bracie @
takie monety dostawaliśmy przy wypłacie w firmie .Wchodziły w skład wypłaty, można było wydać lub zostawić na lepsze czasy. Takich akcji było kilka. 

A pro po monet , ex nie zabrała tych srebrnych, nie zabrała też 10 rubli z 1899 roku. 10 rubli było schowane w obudowie dzwonka do drzwi i po prostu zapomniała o tym. 

To jest taka pamiątka rodzinna po dziadku (por. Carskich), babcia zakopała mundur, szablę, dokumenty ,zdjęcia. Szkoda ,że żyłem jako młody chłopak w tak niepewnych czasach.                                                                  Nawet rodzina bała mówić o pewnych sprawach. Wiem że data urodzin dziadka jest fałszywa i tak niech zostanie. Mam jednak trochę rodzinnych ciekawych pamiątek.

Ex zabrała tylko to co miało wartość przy sprzedaży np. srebrne sztućce, telefon polowy niemiecki w idealnym stanie, 2 stare aparaty foto. Dokumenty ją nie interesowały. 

Edited by Rodanek
  • Like 1

Na pewno nie szczotka i żadne pasty. 

Jak już to redukcja elektrochemiczna. Ewentualnie roztwór soli (nie czyściłem tak monet, a jedynie biżuterie, zadziałała świetnie).

• Like 1

Pasta do zębów, najzwyklejsza i szczoteczka do zębów - prosto i szybko - nie zauważyłem by np. łańcuszek ze srebra czy sygnet się przez to zmniejszył, zrobiły wżery czy coś starło... 

• Like 1

@wojkr ja moją kete tak czyszczę ale z monetami się srają bo coś tam. Ja te moje wyczyszczę. Tak, aby się ładnie prezentowały.