Skocz do zawartości

Wspólnota majątkowa w małżeństwie - Czemu jest niekorzystna? Na przykładzie konfliktu Pudzianowskiego o hotel


Rekomendowane odpowiedzi

12 minut temu, Brat Jan napisał:

Czyli może się zdarzyć sytuacja, że jedno z małżonków sprzeda auto, a drugie zrobi sprawę sądową o odzyskanie auta i ją wygra?

KRiO dość prosto to wyjaśnia:

https://www.arslege.pl/kodeks-rodzinny-i-opiekunczy/k2/s87/

 

Tak naprawdę to 2 podpisy małżonków na umowie NIE są wymogiem prawnym, ale dupochronem.

Na wypadek, gdyby okazało się, że szanowni małżonkowie zaczną sobie skakać do oczu. Umowy unieważnić się (za bardzo) nie da, ale po co dyskutować przed sądem i udowadniać, że nie  jesteś wielbłądem i nabyłeś w dobrej wierze, a PRZED zawarciem transakcji nikt nie wnosił reklamacji?

 

Ogólnie im bardziej patrzę na instytucję "małżeńskiej wspólnoty majątkowej", to zastanawiam się, jak srogie piguły żarł ktoś, kto to wymyślił...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.04.2019 o 11:14, Brat Jan napisał:

@Stary_Niedzwiedz

Czyli może się zdarzyć sytuacja, że jedno z małżonków sprzeda auto, a drugie zrobi sprawę sądową o odzyskanie auta i ją wygra?

Będą małżeństwa gdzie kupowanie nieruchomości będzie zwykłym zarządzaniem majątkiem i takie gdzie zakup laptopa to będzie wielki wydatek. Zależy od sytuacji. Ja bym brał dwa podpisy jako dupochron.

 

Jeśli chodzi jeszcze o sytuację z Pudzianem, to ja unikałbym na początku działalności biznesów z wadą prawną. Oczywiście zysk może być spory, ale kłopoty jeszcze większe. Często na aukcjach komorniczych są części nieruchomości do kupienia za ułamek wartości. Odkąd poczytałem to mi się odechciało takich biznesów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.04.2019 o 11:55, Stary_Niedzwiedz napisał:

Ogólnie im bardziej patrzę na instytucję "małżeńskiej wspólnoty majątkowej", to zastanawiam się, jak srogie piguły żarł ktoś, kto to wymyślił...

Jakiś bezbożnik ?. Powtórzę z innego wątku poniższy cytat - i jak tu się nie zgodzić ze Słowem Bożym ??

 

Ani synowi, ani żonie, ani bratu, ani przyjacielowi
nie dawaj władzy nad sobą za życia,
nie oddawaj też twoich dostatków komu innemu,
abyś pożałowawszy tego, nie musiał o nie prosić.

Póki żyjesz i tchnienie jest w tobie,
nikomu nie dawaj nad sobą władzy.
Lepszą jest bowiem rzeczą, żeby dzieci ciebie prosiły,
niż żebyś ty patrzył na ręce swych synów.
W każdym czynie bądź tym, który góruje,
i nie przynoś ujmy swej sławie!
W dniu kończącym dni twego życia
i w chwili śmierci rozdaj [swoje] dziedzictwo!

 

  • Like 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ex żonka tak kręci Panem Mariuszem, aby wyhuśtać męża na ten hotel. Mariusz to ogar i powiedzał wchodzę, ale odsprzedaż mi wpierw swoją połowę jako "bezpiecznik" i wykręcamy twojego męża.... A tak mnie SF naszło....

@CalvinCandie dawno Cię nie widzałem. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.