Skocz do zawartości

Karta Polaka vs polski paszport.


Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio mój znajomy powiedział mi, że o Kartę Polaka ubiegać się będą mogły wszystkie osoby, mające polskie pochodzenie, niezależnie od ich obywatelstwa, oczywiście wyłączając obywateli polskich. Dotychczas mogli to robić tylko obywatele krajów byłego ZSRR. Poniżej lista benefitów dla posiadacza takiej karty: 

 

zwolnienia z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę.

podejmowanie i wykonywanie działalności gospodarczej na takich samych zasadach jak obywatele polscy.

podejmowanie i odbywanie studiów, studiów doktoranckich oraz innych form kształcenia, a także uczestniczenia w badaniach naukowych i pracach rozwojowych.

korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej w stanach nagłych.

ulgi 37% przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego w pociągach osobowych, pospiesznych i ekspresowych

bezpłatnego wstępu do muzeów państwowych.

 

Zastanawiam się ile będzie to kosztowało budżet państwa, ale dodatkowo zastanawia mnie jedna sprawa. A mianowicie wydaje mi się, że obecnie najbardziej poszkodowaną jednostką w Polsce jest pracujący singiel posiadający polskie obywatelstwo. Takiemu chyba nic się nie należy, ma zamknąć gębę, płacić podatki i pracować do emerytury a następnie zanim na nią przejdzie najlepiej, aby umarł.

Edytowane przez Kleofas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.