Skocz do zawartości

Pałka teleskopowa.


Vstorm

Rekomendowane odpowiedzi

Takie szybkie pytanie.

Miał ktoś z was możliwość użycia pałki teleskopowej w samoobronie? Chodzi mi o skuteczność.

Czy taka hartowana pałka teleskopowa, potrafi zatrzymać celnym strzałem naćpanego gościa, albo wybić nóż z ręki przeciwnika? Mowa o porządnym hartowanym teleskopie 21".

Takie coś można legalnie posiadać i nie trzeba mieć zezwoleń. Tak piszesz na sklepie www.militaria.pl dodatkowo poczytałem trochę o legalności, to śmiało taką pałkę można posiadać. Gorzej z jej używaniem. :)

Posiadam takie coś w samochodzie w schowku i chcę być pewny jej skuteczności.

Edytowane przez Vstorm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Vstorm napisał:

Czy taka hartowana pałka teleskopowa, potrafi zatrzymać celnym strzałem naćpanego gościa, albo wybić nóż z ręki przeciwnika?

Sorry, ale to brzmi jakby ta pałka była magiczna.

Mam sąsiada, który jest ode mnie kilka lat starszy, kilka centymetrów niższy i kilkanaście kilogramów lżejszy. Tylko większość swojego życia spędził trenując rozmaite szalone rzeczy.

Ten gość zajebałby mnie ołówkiem.

 

Wracając...

Taka pałka jest skuteczna, podobnie jak tonfa.

Bardzo często widuję takie pałki w bardzo drogich samochodach. Dużo częściej niż bejzbole. I tak na "pierwszy rzut oka" uważam, że ludzie którzy je wożą nie potrafią się nimi posłużyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Kleofas napisał:

To gdzie ci ludzie mieszkają, że musza taki sprzęt wozić?

Prawdę mówiąc nie wiem. Nie mam dostępu do informacji nt. miejsca ich zamieszkania, i nie chcę go mieć. Nie interesują mnie ludzie, rozwiązuję problemy natury technicznej.

 

To problem trochę innego rodzaju. Jak bardzo zależy komuś na posiadaniu jakiejś rzeczy, przedmiotu, że jest w stanie z bronią w ręku stanąć w jej obronie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Vstorm Prawda jest taka że pojedynek z przeciwnikiem ktory ma nóż to jedna wielka niewiadoma, znajomy ktory miał solówkę z zawodowym nożownikiem przebił mu dłoń, samemu dostając nóż w udo. Czyli nawet nożownik posiadający duże umiejętności zakończył swoją karierę po potyczce z nowicjuszem. 

 

Myśle że przydałyby sie jakies wyspecjalizowane szkolenia do samoobrony, ale bez praktyki to gówno ci to da. 

 

@Kleofas Nie trzeba mieszkać w jakichs podejrzanych dzielnicach, na ostatniej osiemnastce jeszcze kilka chwil a poleciałyby w ruch pały, taki kraj najwyraźniej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minutes ago, Mnemonic said:

Prawdę mówiąc nie wiem. Nie mam dostępu do informacji nt. miejsca ich zamieszkania, i nie chcę go mieć. Nie interesują mnie ludzie, rozwiązuję problemy natury technicznej.

A mnie wręcz przeciwnie, to ciekawe dla mnie. Zastanawiam się nad stanem umysłu takich ludzi. Bo wydaje mi się, że Polska aż tak bardzo niebezpieczna nie jest, żeby taki sprzęt wozić. Jedyna sytuacja jaka przychodzi mi do głowy to jedynie taka, gdzie jakiś świr próbuje rozwiązać siłowo dyskusję na temat tego kto na kim wymusił pierwszeństwo przejazdu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już lepiej ogarnąć sobie gazówkę albo pneumatyk (nawet taki do 17J). Posiadanie pałki teleskopowej ma sens, jeżeli umiesz się nią posługiwać. Napastnik mający jakiekolwiek doświadczenie w sztukach walki zabierze Ci ją przy pierwszym zamachnięciu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Tonfa czy pałka teleskopowa może jednym ciosem zabić.

Zanim kupisz czy n i e d a j b o ż e jej użyjesz to zastanów się dwa razy czy sobie biedy przypadkiem nie narobisz.

Używam tonfy w pracy, lekkie jej użycie łamie kości, serio nie chciałbym mieć sytuacji kiedy jej używam.

 

edit: jak gość ma nóż to po prostu spierdalaj. Ale. Jeśli masz pałkę w ręku to masz dużo dużo większe szanse, to fakt. Jebniesz raz w rękę to będzie robić pod siebie z bólu. 

Edytowane przez Jan III Wspaniały
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teleskopem łatwo można zrobić komuś krzywdę, łatwo też załapać się na przekroczenie granicy obrony koniecznej czy udział w bójce z użyciem niebezpiecznego narzędzia...

Tak więc bym uważał...posiadanie pałki to jedno, a skuteczne, umiejętne jej użycie to drugie. 

Choćby wiedzą jak i w jakie miejsca uderzać...tak by nie zrobić krzywdy, a skutecznie zniechęcić napastnika i by poza kilkoma siniakami nic mu nie było. Bo problem się zrobi jak pacniesz gościa w łeb i posypią się zęby, albo straci przytomność i dojdzie do obrzęku mózgu...a do tego nie trzeba dużo siły - jeden cios w majówkę, zbyt silny i w nieodpowiednie miejsce może nawet zabić.

Podobnie zparalizatorem - szczególnie "chińczyki", które mogą mieć "zły prąd" - napięcie może być w dopuszczalnych granicach, jednak natężenie może być za duże...

Jak już to gaz - najlepiej żel ...po twarzy i dluga, z dala od gościa / gości.

Na zaćpanych napastników nie pomoże ani pałka, ani paralizator, ani gaz...a jak pokazują filmiki na necie nawet postrzał z broni palnej nie pomaga - chyba że w łeb by zabić na miejscu. Taki gość nawet z złamana ręka będzie nią tłuc ... 

Edytowane przez wojkr
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega kilka ładnych lat temu woził pałkę teleskopową w samochodzie. Nie musiał jej nigdy używać ale wiem, że jak się nią "bawił" to sam się lekko uszkodził. Pałka jako narzędzie do samoobrony jest dobra jeżeli umiesz się nią posługiwać. Tak samo gaz, paralizator czy broń palna - trzeba być wyćwiczonym jak z nich korzystać. Pomijam kwestie prawne ale uwierz mi, że czasem nawet mając narzędzie samoobrony jesteś tak zaskoczony/przestraszony atakiem napastnika/napastników, że jesteś sparaliżowany ze strachu i zapominasz sięgnąć po swoją "broń", wyłącza ci się racjonalne myślenie bo wszystko dzieje się bardzo szybko.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pałka teleskopowa to fajna rzecz, jednak bez odpowiedniego przeszkolenia nawet bym jej nie ruszał.

 

 Podobnie, jak @Jan III Wspaniały mam do czynienia z tonfą i można nią zrobić krzywdę, oj można, ALE... jest tyle technik, czy to obezwładniających, czy transportowych, obrony, kończąc na ataku, że bez szkoleń i kursów nie idzie tego ogarnąć. Pomijam oczywiście, że z tych wszystkich technik przydatne i realne do użycia jest ok. 10%, ale warto je znać i trenować ich użycie, aby weszło to w nawyk.

 

 Spędziłem nad tym wiele godzin, a i tak czuję, że w sytuacjach zagrażających życiu pewnie bym się zwyczajnie zaciął, bo nie idzie wyćwiczyć tego hermetycznie, gdyż każda sytuacja jest inna.

 

 Podsumowując. Pałka teleskopowa tak, ale po odpowiednim przeszkoleniu i treningu i PRZEDE WSZYSTKIE warto żeby jej użytkownik miał poukładane w głowie.

 

 

 

  • Like 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każde narzędzie ma na celu przewagę nad nieuzbrojonym przeciwnikiem.

Pałka/maczuga to najstarsze narzędzie walki. Bardzo skuteczne. Tonfa musi być dobrej jakości z odpowiedniej stali bo inaczej wygnie się od pierwszego uderzenia w przedramię (np. dobry i tanie pałki ESP). Żadne tam chińskie syfy.

Uderzenie w kości przedramienia lub kolano eliminuje kończynę. Uderzenie w głowę przebija lub łamie czaszkę.  Użycie jej w samoobronie zależy od klasyfikacji. Wszystko możliwe łącznie z tym iż broniący się zostanie oskarżony o napaść niezależnie czym się bronił.

Pałka przeciwko nożowi daje jedną zaletę - dystans pół metra. Niestety jeżeli nie uda się skutecznie i szybko wybić noża z ręki jest bezużyteczna. Napastnik widząc pałkę skróci dystans i po zabawie. Walcząc pałką przeciwko nożowi dobrze mieć przeciwwagę w drugiej ręce np. stołek, kurtkę, cokolwiek. Dodatkowa ochrona i pomaga utrzymać równowagę przy ciosach.

Jedyna skuteczna obrona przed nożem to dystans, czyli ucieczka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, ntech napisał:

Pałka przeciwko nożowi daje jedną zaletę - dystans pół metra. Niestety jeżeli nie uda się skutecznie i szybko wybić noża z ręki jest bezużyteczna.

Pałka przeciwko atakowi nożownika nie ma praktycznie żadnych zalet, z tej przyczyny że 99% ataków nożownika jest z zaskoczenia. W sytuacji realnej nie będziesz się "pojedynkował" z nożownikiem tylko zostaniesz dźgnięty z zaskoczenia najprawdopodobniej kilkukrotnie. 

 

Pałka może mieć znaczenie przy obronie przed szantażem nożem, jeśli odwrócisz uwagę, zwiększysz dystans i po nią sięgniesz. Wtedy może napastnik zrezygnuje, aczkolwiek niekoniecznie ludzie różnie reagują i gość, który chciał cię postraszyć nożem żeby zabrać portfel i telefon może równie dobrze zaatakować jak zobaczy twoją pałkę, jak i się wycofać. Więc lepiej dla każdego kto sięga w takiej sytuacji po broń jest żeby umiał się nią posłużyć.

 

Generalnie jeśli nie potrafisz się posługiwać jakąś bronią w sytuacji zagrożenia po nią nie sięgaj, bo albo nie użyjesz jej wcale, albo zostanie użyta przeciwko tobie. Pierwsze zawsze jest zdobycie umiejętności posługiwania się daną bronią. Drugie poznanie najczęstszych sytuacji jakie cię mogą spotkać i opracowanie schematów zachowań w takich sytuacjach. Bez tego nawet nie masz co myśleć o używaniu narzędzia do obrony. 

14 minut temu, ntech napisał:

Jedyna skuteczna obrona przed nożem to dystans, czyli ucieczka.

Dokładnie tak, wypracowanie sytuacji, która pozwoli dać przysłowiowego dyla, przynajmniej w naszym stanie prawnym ;)  

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.05.2019 o 12:38, Kleofas napisał:

To gdzie ci ludzie mieszkają, że musza taki sprzęt wozić?

W Polsce. 

 

W dniu 5.05.2019 o 12:02, Vstorm napisał:

celnym strzałem naćpanego gościa

Zajebiesz raz, a on wstanie, w normalnym stanie by padł. Potwierdzone info. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.