Skocz do zawartości

Brzuszki - mój odcinek lędźwiowy jest wkur... niepocieszony.


self-aware

Rekomendowane odpowiedzi

Dobry wybór. 

"Wielu świetnych kalisteników robi brzuszki i nie narzekają zatem myślę, że..." - no właśnie, ci co narzekali odpadli i nie są kalistenikami. Nie patrz na tych najlepszych, najsilniejszych, robiących największe postępy, bo jak pójdziesz ich śladem to źle skończysz. Patrz na tych, co mają jakieś problemy zdrowotne, słabości i potrafią je zniwelować. Wielu z lansujących się zawodników fitnes czy kulturystyki jedzie na koksie, więc mają 10 razy lepszą regenerację. Zwykli śmiertelnicy muszą iść swoją drogą pokory :)

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wznosy nóg na drazku również mocno aktywuja mięsien bidorowo lędźwiowy jednakże w tej sytuacji plecy są ustabilizowane, więc jest to o wiele mniej obciążające ćwiczenie dla. Kręgosłupa. Jeśli chcemy mocniej zaaktywowac brzuch w tym ćwiczeniu warto było by  zacząć od utrzymania  nog zgietyxh 90 stopni w biodrach i próbowac dźwigać je do klatki podwijajac również miednice do przodu. W takim ćwiczeniu mocno zaktywujesz cześć lędźwiowa mięśnia biodrowo lędźwiowego która jest ważnym stabilizatorem kręgosłupa i mocniej zaktywujesz prosty brzucha 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, zawaletta88 napisał:

ednakże w tej sytuacji plecy są ustabilizowane, więc jest to o wiele mniej obciążające ćwiczenie dla. Kręgosłupa.

99% początkujących będzie miało pogłębioną lordozę lędźwiową przy zwisie, także średnio to widzę...  

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@zawaletta88 - @radeq chyba dobrze napisał. Ja mam problem z robieniem brzuchów na drążku. Panowie, może po prostu zamiast brzuszków na drążku to tylko na nim wisieć i napinać ten brzuch i wysunąć tą miednicę do przodu trochę próbując np. 10 sekund utrzymać prawidłową postawę taką jaką bym chciał gdybym brzuszki robił? Potem chwilę odpoczynku i znowu i tak kilka serii? To nie byłaby dobra progresja?

Edytowane przez self-aware
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie samego brzucha nie trzeba katować więcej niż 5-6 min po treningu siłowym. Tyle w zupełności wystarczy do rozbudowy oraz silnych mięśni. Sam wykonuję po prostu kilka ćwiczeń z zestawu ; podciąganie prostych nóg do drążka, allahy w obu wersjach, deska w wersji klasycznej lub z piłką, hollow body oraz ewentualnie kilka spięć na piłce, pewnie i tysiąć różnych ćwiczeń da się wymyślić, ale każdy kto już zrobił raz swój sześciopak wie, że nie trzeba tego intensywnie katować.

 

Osobiście jeżeli ktoś chce doskonalić technikę ćwiczeń to polecam dwa kanały

 

https://www.youtube.com/channel/UCMC60ViHTsQu2oZ29AoHFPg/videos

 

oraz

 

https://www.youtube.com/channel/UCljXBiYkwbYoztqbN4iaQHw

 

merytorycznie ekstraklasa filmików na YT

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, radeq napisał:

99% początkujących będzie miało pogłębioną lordozę lędźwiową przy zwisie, także średnio to widzę...  

Dlatego też piszę, że najlepszym wyjściem jest startować z pozycji zagięcia w stawach biodrowych w kącie 90 stopni. Jeśli chodzi o pogłębi ona lordoze w zwisie nie jest ona tutaj dużym problemem. Kręgosłup jest w statycznej pozycji, odciazony, nie działają siły scinajace, a ruchy nóg w górę splycaja ja . Dobrze było by nie odpuszczac napięcia brzucha w trakcie ćwiczenia co zapobiegnie pogłębianiylu lordozy. Są lepsze ćwiczenia na brzuch ale jak dla mnie wznosy nóg na drazku lepsza I bezpieczniejsza alternatywa od klasycznych brzuchow

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Morgan86 - Dzięki za te ćwiczenia, nie zauważyłem wcześniej Twojego postu :)

 

Ogółem ćwiczę teraz mniej brzuszki ale częściej. Minęło dopiero kilka dni, więc za wiele nie powiem. Natomiast bez względu na to jakie robię ćwiczenie to i tak ono obciąża ten odcinek lędźwiowy. Sam plank niestety słabo wychodzi bo brzucha jeszcze wcale nie czuję a już mi się ręce trzęsą jak galaretki. Na drążku za chuja nie uniosę kolan jakoś bardzo wysoko przy jednoczesnym ciągle napiętym brzuchu, co mnie swoją drogą bardzo zaskoczyło... Cale życie sport człowiek uprawia i byłem pewien, że bez problemu to zrobię.

 

Generalnie wyciągam pewien wiosek, który mnie zaskakuje. Otóż w kalistenice brzucha się ćwiczyć nie da jeśli jest się osobą początkującą. Albo inaczej, da się ale kosztem zdrowia, dopóty dopóki nie będzie on silny.

 

Ćwiczenia stabilizacyjne + na odcinek lędźwiowy oczywiście włączyłem, mostki itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@hatejoo - Dzięki za linki :) Co do allahów no to ja nie mam sprzętu itd. natomiast tak jak napisałem, teraz staram się lżej trenować brzuch ale częściej i zobaczymy :)

 

Proszę modów o złączenie postów. Niedawno działała taka funkcja, że jak napisałem posta pod swoim to łączyło automatycznie. Fajnie jakby to wróciło :)

Edytowane przez self-aware
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.