Skocz do zawartości

Po włączeniu piekarnika wywala bezpieczniki.


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć Wam!

 

 Mam taki problem... Po włączeniu piekarnika i podkręceniu temperatury wywala mi korki w domu. Dopóki nie kręcę pokrętłem odpowiedzialnym za temperaturę wszystko gra, ale jak już piekarnik jest na chodzie i ruszę gałką "temperaturową" dzieję się, to co opisałem wyżej - przynajmniej z tego co zaobserwowałem po 10 minutach. Nie trzymałem go na 0°C dłużej.

 

 Myślicie, że jakiś majster dał na obwód wszystkie urządzenia w kuchni i całość zwyczajnie nie wytrzymuje?

 

 Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Lethys napisał:

 

 Myślicie, że jakiś majster dał na obwód wszystkie urządzenia w kuchni i całość zwyczajnie nie wytrzymuje?

 

 

Tak , urządzenia o dużym poborze prądu powinny mieć osobne obwody np. pralka auto, bojler, kuchnia elektryczna.

Sprawdz następująco , wyłącz wszystkie urządzenia i załącz tylko piekarnik. Zależy jak zbudowany jest piekarnik , najczęściej są to dwie grzałki góra i dół.

Czy to jest nowo wstawione urządzenie?

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Rodanek napisał:

Czy to jest nowo wstawione urządzenie?

 Urządzenie, jest po poprzedniej właścicielce, piekarnik wygląda, jakby nigdy nie był używany, co w sumie byłoby prawdą, bo kobieta ta praktycznie w tym mieszkaniu nie mieszkała. W całym domu jest tyle technicznych baboli, że idzie się za głowę złapać. Z zewnątrz wszystko wygląda ok, ale jak się człowiek przyjrzy to jest masa głupich rozwiązań.

 

 Jutro popróbuje to, o czym piszecie. Wyłączę wszystko i zostawię piekarnik. Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to,że albo piekarnik jest źle podłączony(faza na ochronny) albo gdzieś jest przebicie i dlatego wywala różnicówka.Możesz wyłączyć wszystkie urządzenia i spróbować uruchomić sam piekarnik,ale jeśli było by to przeciążenie obwodu to na moje oko wtedy by wybijał sam bezpiecznik.

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piekarnik pewnie jest podłączony pod trzy fazy ( osobny bezpiecznik w rozdzielnicy ), albo jednofazowo ( ale w tym przypadku również powinien być na oddzielnym bezpieczniku ).

 

W zasadzie koledzy już wszystko napisali. Jeśli wyrzuca różnicówkę ( czyli to cóś z niebieskim lub żółtym przyciskiem ) to prawdopodobnie masz przebicie na jednej z grzałek piekarnika. Różnicówka służy do ochrony przeciwprzepięciowej ( czyli rozłącza obwód nawet przy minimalnej upłynności prądu na ,,zewnątrz'' czyli na obudowę urządzenia. Jest to element zabezpieczenia, więc jeśli nie masz doświadczenia, przyszykuj kilka PLNów dla Pana elektryka, lub po prostu zgłoś to właścicielce. Powodzenia

 

1 godzinę temu, Pocztylion napisał:

Wygląda na to,że albo piekarnik jest źle podłączony(faza na ochronny)

Gdyby tak było, to by go w ogóle nie mógł włączyć :)

 

 

  • Like 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Lethys napisał:

Dopóki nie kręcę pokrętłem odpowiedzialnym za temperaturę wszystko gra, ale jak już piekarnik jest na chodzie i ruszę gałką "temperaturową" dzieję się, to co opisałem wyżej - przynajmniej z tego co zaobserwowałem po 10 minutach.

Moim zdaniem, (łopatologicznie) jeśli jest tak jak piszesz, ze piekarnik zaczyna się nagrzewać i dopiero po jakimś czasie wyrzuca różnicówkę, to ewidentnie jest to wina układu grzejnego ( grzałka, która jest takim drutem indukcyjnym, jak ktoś pamięta farelki na przykład - powinna być w rurce, czyli obudowie ). Jak wiadomo z fizyki każdy metal powiększa swój rozmiar wraz ze wzrostem temperatury, i tak samo jest z drutami grzejnymi. Do tego może być zawilgocenie itp. W takim przypadku masz kilka opcji, w zależności od stanu portfela:

- kupić nową kuchenkę;

- zlecić naprawę istniejącej, co prawdopodobnie skończy się wymianą i czyszczeniem grzałek.

- i najbardziej ekonomiczna: jeśli przyczyną jest A: wilgoć - to kup z kilka opakowań ryżuwsyp na tacę i włącz piekarnik tylko na termoobieg na kilka godzin :)  B: zatłuszczone elementy grzejne ( tłuszcz też będzie minimalnie przewodził prąd upłynnościowy, powodujący rozłączenie różnicówki ) wyczyść. Czyli ocet, psikacz i psikanie :) Czasem takie domorosłe sposoby pomagają, ale zalecam OSTROŻNOŚĆ, w końcu chodzi też tutaj przede wszystkim o BEZPIECZEŃSTWO użytkownika.

 

Czasem naprawdę błahe powody sprawiają, ze sprzęt nie działa. Np. większość płyt indukcyjnych jest wymieniana kiedy nie działa. A jest to wbrew pozorom bardzo proste urządzenie, i większości przypadków mocowanie cewki indukcyjnej na dany ,,palnik'' się luzuje, i nie ma odpowiedniej odległości między daną cewką a spodem garnka. Wystarczy podnieść hartowane szkło i odpowiedni umocować cewkę :)

 

Powodzenia i daj znać jak sobie z tym egzystencjalnym problemem poradziłeś :)

  • Like 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ja  napisał @Gradhach może to być źle ułożony przewód za kuchenką , zawilgocenie. Jeżeli chcesz sam bawić się w elektryka ,to do prac koniecznie wyłącz prąd. 

Na pewno masz jakiegoś znajomego elektryka (nie teoretyka), lepiej niech on obejrzy kuchenkę.

Co do różnicówki to ona by wyłączała natychmiast w przypadku przebicia ,chociaż też nie koniecznie. To może być bardzo błaha sprawa.

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Może piekarnik ma czujnik temperatury, że jak się schłodzi to się sam załączy. Czasami te esy się same wyłączają. Może warto wymienić esa w skrzynce lub go zwiększyć. Może warto sprawdzić w innym gnieździe piekarnik, albo przez przedłużacz, coś trzeba posprawdzać pokombinować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.