Skocz do zawartości

Wyjazd z dziećmi za granicę bez mojej zgody


Rekomendowane odpowiedzi

Jestem po rozwodzie. Moja ex żona chce jechać z dziećmi samochodem do Chorwacji. Wiele kilometrów i szczerze mówiąc boję się o dzieci, bo trasa jest długa, ruch samochodowy, wypadki i te sprawy.

Sąd podczas rozwodu orzekł, że dzieci są przy byłej żonie, ja płacę alimenty, ale również mam pełnię praw rodzicielskich. Nie będę chciał wyrazić zgody na ten wyjazd.

 

Ma to być wyjazd wakacyjny, ale dzieci źle znoszą tak długie podróże samochodem - są w wieku 3 i 5 lat.

Poza tym mam obawy, bo to jednak długa trasa. Jak chce jechać na wakacje, to niech robi to gdzieś w Polsce ewentualnie niech leci samolotem. Na wyjazd samochodowy nie chcę się zgodzić. Nie robi tego na złość, tylko z czystej obawy.

 

Czy ona musi respektować mój zakaz? Co w sytuacji gdy go zignoruje i wyjedzie? Czy mogę np zgłosić na policję o uprowadzenie? Dodam, że po dobroci trudno jest się dogadać, taki człowiek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, bbking napisał:

Czy ona musi respektować mój zakaz?

Nie musi. Poza tym, uważam że przesadzasz.

Jeśli się martwisz o bezpieczeństwo, napisz jej o tym. W sposób, który każe jej się zastanowić nad problemem a nie nastawi konfrontacyjnie.

 

Rozumiem, że nie będzie jechać sama?

 

Z mojego życia: pierwszy raz robiłem długą trasę z dziećmi kiedy jedno miało trzy, drugie osiem lat.

Wyjścia nie było, to był powrót z wakacji w kraju. 

Ze mną spędzały drugi miesiąc i dlatego wracaliśmy razem. 

Prawie dwadzieścia godzin w samochodzie z dzieciakami które źle znoszą podróże, sam.

Miałem  gacie pełne, bo zapowiadał się koszmar.

Droga przebiegła ok, choć pod koniec miny do wesołych nie należały. 

Częste przystanku, dużo ruchu i można przejechać pół świata.

 

Nie masz na tę sytuację wpływu więc się z nią pogódź.

 

Ps. Zadaj sobie pytanie; chodzi Ci o bezpieczeństwo dzieci, czy o kontrolę nad sytuacją?

Tego drugiego mieć nie będziesz, naucz się z tym żyć.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak, boję się wysyłać dzieci na tak długą trasę. Zwłaszcza, że jest tyle kierunków w których można polecieć bezpiecznie samolotem.

 

Poza tym, z tego co czytam na https://www.infor.pl/prawo/rozwody/po-rozwodzie/74338,Wyjazd-dziecka-za-granice-po-rozwodzie.html

 

Cytat

Co zatem robić, jeśli ojciec nie chce wyrazić zgody na wyjazd? Należy wystąpić do właściwego sądu rejonowego wydziału rodzinnego i nieletnich z wnioskiem o rozstrzygnięcie o istotnych sprawach dziecka.

W związku z tym, nie jestem też bankomatem, ale mogę decydować o istotnych sprawach, m. in. takich jak tak długi wyjazd zagraniczny.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie ma znaczenia czy chce dokuczyć czy nie. Obawiam się o dzieci - tak trudno to zrozumieć? Ma kiepskie umiejętności jeżeli chodzi o kierowanie autem. To jest długa trasa. Pytanie jest proste, czy jeżeli nie wyrażę zgody i będzie chciała wyjechać, to czy będę mógł wyciągnąć z tego konsekwencje prawne?

 

Nie rozkładajcie mojej sytuacji na czynniki pierwsze, bo zupełnie jej nie znacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, bbking napisał:

Poza tym mam obawy, bo to jednak długa trasa. Jak chce jechać na wakacje, to niech robi to gdzieś w Polsce ewentualnie niech leci samolotem.

To powiedz to jej, a nie nam @bbking. Że masz obawy i żeby się zastanowiła nad inną opcją (np. samolot).

 

To co chce zrobić nie jest w żaden sposób niezgodne z prawem, więc nie wiem jakie konsekwencje prawne chciałbyś z tego wyciągać ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, bbking napisał:

Jestem po rozwodzie. Moja ex żona chce jechać z dziećmi samochodem do Chorwacji. Wiele kilometrów i szczerze mówiąc boję się o dzieci, bo trasa jest długa, ruch samochodowy, wypadki i te sprawy.

 

W braku porozumienia rodziców - decyduje sąd rodzinny.

Udziela zezwolenia bądź nie.

To odpowiedź na Twoje pytanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.