Skocz do zawartości

Uwaga! Tytuły wątków - zero tolerancji dla błędów


Marek Kotoński

Rekomendowane odpowiedzi

Bracia, jak wiecie, bardzo przeżywam publiczne oskarżenia wobec nas, a zwłaszcza oskarżenia o głupotę i że siedzą tu analfabeci, którzy w podstawówce spali zamiast się uczyć.

 

Ja wiem że bardzo mądry człowiek może sadzić błędy, ale nasi krytycy używają błędów (głównie w tytułach wątków) by nas chłostać tym i robić z nas publicznie debili.

Jednocześnie puchnę z dumy, gdy kilka razy Panie pisały, że ciekawym jest że na forum jest mało błędów - było tak kilka razy.

 

Jak nas widzą, tak nas piszą.

 

W związku z tym bardzo proszę o zaznajomienie się z kilkoma zasadami. Proszę o to nie dla mojego widzimisię, a po to by ludzie którzy się do nas o wszystko przypie..., nie mogli się akurat tego przyczepić. Znajdą inne rzeczy na pewno, ale już numer z robieniem z nas debili nie przejdzie.

 

Na niektóre błędy w tekście często z Moderatorami przymkniemy oko i poprawimy po cichu, ale jeśli chodzi o tytuły, wprowadzamy zasadę "zero tolerancji". Wiele razy prosiłem, apelowałem, tłumaczyłem - i nadal niektórzy mają to w nosie. A później ja muszę się wstydzić, gdy się śmieją że jesteśmy analfabetami.

 

Zasady:

 

1. Zawsze piszemy tytuł z dużej litery. ZAWSZE.

 

 

2. Znaki typu "?", "!" - z tym jest największy problem. Pamiętajcie że zawsze te znaki stawiamy bez spacji pod koniec zdania.

 

Przykład:

...puściła się z Witkiem !  - to jest źle, ponieważ między ostatnim słowem a znakiem "!" jest spacja.


...puściła się z Witkiem!    - to jest dobrze. 

 

 

3. Przecinki. Jedna zasada: po słowie od razu stawiamy przecinek czy kropkę, BEZ SPACJI.

 

Przykład:

...ona wtedy powiedziała , - ŹLE!

 

...ona wtedy powiedziała,  - DOBRZE!

 

Identycznie postępujemy z kropkami.

 

UWAGA! 

 

Gdy o coś pytamy, stawiamy znak zapytania.

Gdy coś chcemy zaakcentować - stawiamy wykrzyknik, zawsze bez spacji.

 

 

Gdy coś cytujemy, stawiamy dane zdanie w cudzysłowiu. Np. kolega zrobił tytuł:

 

POLACY są tacy paskudni opinia polskich myszek na babskim forum

 

I wygląda to tak, jakby autor wątku tak twierdził. Dlatego zmieniłem ten tytuł na:

 

"POLACY są tacy paskudni" - opinia polskich myszek na babskim forum

Prawda że zupełnie inaczej wygląda?

 

I tyle. Dzięki za uwagę.

  • Like 31
  • Haha 2
  • Zdziwiony 1
  • Smutny 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Marek Kotoński napisał:

1. Zawsze piszemy tytuł z dużej litery. ZAWSZE.

Moja polonistka zawsze powtarzała, że duży może być dom czy drzewo.

Zdania zaczynamy z WIELKIEJ litery :)

 

1 godzinę temu, Marek Kotoński napisał:

zawsze te znaki stawiamy bez spacji pod koniec zdania.

Lepiej jednak wyglądają na końcu zdania :D

 

A tak poza tym, zgadzam się bezwzglądnie!

  • Like 2
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Damian napisał:

Moja polonistka zawsze powtarzała, że duży może być dom czy drzewo.

Zdania zaczynamy z WIELKIEJ litery :)

To miałeś niedouczoną polonistkę. Akurat w tym przypadku można pisać zamiennie. 

  • Like 1
  • Smutny 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mac

To chyba od niedawna. W szkole mnie również uczono, że zdanie rozpoczynamy wielką literą. I nauczycielka stawiała dwóje, gdy niewłaściwie się to określało - w ciągu pół roku "wyleczyła" całą klasę z mówienia czy pisania o "dużych literach na początku zdania".

Duże litery to przykładowo litery o wysokości 20cm lub 50cm - zależnie od potrzeb.

 

Przykładowo: 

- mała litera: b

- wielka litera: B

- duża litera: b

Edytowane przez azagoth
  • Like 1
  • Dzięki 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja polonistka próbowała mi dać za to jedynkę, ale jej udowodniłem, że każda duża litera jednocześnie jest wielką literą.

 

Zacząłem gadać, że jej tradycyjna definicja dużej litery nie ma już zastosowania, ponieważ w dobie powszechnego dostępu do internetu można użyć pogrubienia i ze względu na zasady dobrego wychowania nikt już nie stosuje w tekstach dużych liter tylko pogrubienia. Dlatego teraz duże litery i wielkie litery pełnią tożsamą funkcję a skoro pełnią tożsamą funkcją to są w sumie tym samym.

 

Potem jak wyszedłem z sali to sam się zdziwiłem, że przekonały ją tak idiotyczne argumenty.

 

Na maturze ustnej z polskiego powiedziałem, że czegoś było ''kilka'' egzaminatorka powiedziała, że było tego ''dwa'' a nie ''kilka'' to jej udowodniłem, że dwa to kilka.

 

Ważne, żeby umieć się obronić nawet jak się gafę strzeliło.

Edytowane przez dobryziomek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego właśnie powodu szkoła to wielkie gówno. Nauczycielka wbija syf do łba, który nijak ma się do rzeczywistości, do najczęściej spotykanego standardu wypowiedzi. Akceptuje się obecnie dwie formy i można sobie o tym doczytać. Nie mam zamiaru nikogo uświadamiać. Róbta, co chceta. Ale upominanie Marka o tym, że robi błąd, kiedy go nie robi jest nie na miejscu. Wkurwia mnie to szczerze. I jak już się komuś coś wytyka to trzeba sprawdzić, czy ma się rację w 100%. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Marek Kotoński napisał:

Gdy kończymy tytuł, stawiamy kropkę.

W języku polskim nie stawiamy kropki na końcu tytułu (wyjątkiem są znak zapytania oraz wykrzyknik), chyba że składa się on z dwóch lub więcej zdań. Wtedy stawiamy kropki (lub inne znaki interpunkcyjne) w zdaniach poprzedzających ostatnie, ale nie w samym ostatnim, czyli:

ŹLE:

Cytat

Sposoby na wyjście z klinicznej depresji.

DOBRZE:

Cytat

Sposoby na wyjście z klinicznej depresji. Moja historia

 

Słowa w tytule piszemy małymi literami z wyjątkiem słowa dany tytuł rozpoczynający, czyli:

ŹLE:

Cytat

Sposoby Na Wyjście Z Klinicznej Depresji.

DOBRZE:

Cytat

Sposoby na wyjście z klinicznej depresji

 

W języku angielskim słowa tytułu piszę się wielkimi literami (z wyjątkiem przedimków i przyimków - chyba że te ostatnie są używane przymiotnikowo lub przysłówkowo), więc w przypadku mieszanki polskiego tytułu z angielskim angielski tytuł traktuje się tak, jak cytat, zatem powinno się zachować oryginalną pisownię, czyli:

ŹLE:

Cytat

How to get rid of depression. Sposoby Na Wyjście Z Klinicznej Depresji.

DOBRZE:

Cytat

"How to Get Rid of Depression". Sposoby na wyjście z klinicznej depresji

 

A oprócz tego to:

- bynajmniej oznacza w ogóle lub wcale, a nie przynajmniej;

- w każdym bądź razie to błąd. Albo w każdym razie, albo bądź co bądź;

- (sic!) oznacza dokładnie tak, jak jest napisane, aby zwrócić uwagę czytelnika na dane słowo. Wydaje mi się, że wiele osób myli to z angielskim sick, jak gdyby chcąc zwrócić uwagę, że wydźwięk zdania poprzedzającego owe (sic!) mówi o czymś chorym/pojebanym;

- postscriptum to PS, post postcriptum to PPS itd. - bez kropek, choć wersje z kropkami (P.S.) są akceptowalne, jednak bardziej elegancko jest wówczas, gdy owych kropek nie ma;

- choć to nie to samo, co chodź;

- na pewno, nie napewno;

- naprawdę, nie na prawdę (chyba że użyte jako rzeczownik: "Przysięgam na prawdę" (na kogo, co przysięgam?); lecz już "Przysięgam naprawdę" (a nie na niby);

- spod, spoza, spomiędzy, sponad, a nie z pod itd.

 

I masa innych, ale nie pamiętam już.

 

Z wyrazami szacunku,

Ważniak, ejkejej grammar-nazi

Edytowane przez Ważniak
  • Like 5
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwracam uwagę, że nagminnie w postach przewija się wieśniacki błąd pisania ,,PUKI", zamiast prawidłowo ,,póki". Nigdy nie chciało mi się pisać posta żeby specjalnie się do tego przypierdolić, więc dobrze, że pojawił się ten wątek i można to z siebie wyrzucić. 

Edytowane przez Throgg
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak jeszcze dodam od siebie, że naprawdę nie potrzebujemy tu kilku tysięcy profesorów Miodków od języka polskiego, rozchodzi się głównie o to, by nie walić takich byków.

Umówmy się, to co napisał Marek to jest podstawówka i raczej nie błyśniemy ani przed userami ani przed kimkolwiek pisząc w ten sposób (zły - pokazany na przykładzie) wiadomość/posta.

 

Edytowane przez Quo Vadis?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może funkcjonować wiele standardów, a naukowcy mogą się spierać o to, czyja racja jest najmojsza. Mnie na przykład uczono, że zdanie zaczynamy 'od wielkiej litery' lub 'wielką lierą'. Natomiast  wyrażenie 'z dużej litery' lub 'z wielkiej litery' to kalka językowa z rosyjskiego, gdzie zdanie zaczyna się 's balszoj bukwy'. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja też dołożę swoje trzy grosze:

Waliłem kapucyna lewą ręką a nie lewom rękom.

- Strzeliłem pod rząd minetę trzem dziewczynom, z czego jedna była moją dziewczyną.

- Bądź mężczyzną i zaakceptuj, że dałam wczoraj siedmiu mężczyznom naraz. 

 

Itd. ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.06.2019 o 19:06, Ważniak napisał:

W języku polskim nie stawiamy kropki na końcu tytułu (wyjątkiem są znak zapytania oraz wykrzyknik), chyba że składa się on z dwóch lub więcej zdań. Wtedy stawiamy kropki (lub inne znaki interpunkcyjne) w zdaniach poprzedzających ostatnie, ale nie w samym ostatnim.

@Marek Kotoński @Quo Vadis? @Mosze Red Popieram stosowanie powyższych zasad. Jednak proszę o edycję pierwszego postu zgodnie z tym co napisał @Ważniak, żeby nie wprowadzać forumowiczów w błąd. Pozdrawiam. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Idea by ludzie pisali starannie i dobrze w mojej ocenie jest ideą świetną, bo forum staję się przejrzyste i jest to dobre, że ludzie się starają pisać poprawnie.

Przykładowo ja mam jakieś dysmózgowie, nie którzy nazywają to dysleksją lecz naprawdę się staram pisać sensownie chociaż mam z tym nie lada problemy.

Na przykład takiego posta jaki napisał @Quo Vadis? bym chyba nigdy nie wypocił :) 

 

Także bierzcie ze mnie przykład, że nawet jak masz uszkodzony mózg to się staraj na ile możesz pisać ze sensem i stosować podstawową akupunkturę znaczy się... no wiecie o co mi chodzi ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Marek Kotoński zmienił(a) tytuł na Uwaga! Tytuły wątków - zero tolerancji dla błędów
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.