Skocz do zawartości

Cyberpunk 2077.


Vstorm

Rekomendowane odpowiedzi

Mimo, że w tytule jest nazwa gry na PC, która będzie wydana przez CD Project Red, to jak widziałem zwiastuny tej gry, zobaczyłem przyszłość... Zaczipowani ludzie, latające reklamy, autonomiczne samochody. W dodatku wybuchła afera, bo twórcy umieścili w grze, plakat kobiety z piersiami i penisem. Mniejszości już jak zwykle poczuły się urażone, czy tam dyskryminowane. A dokładniej chodzi o o plakat, czy tam reklamę w grze Mix it up.

Trochę poczytałem o rozwoju technologii i moc obliczeniowa komputerów, zwiększa się dwukrotnie co półtorej roku/dwa lata. Coś mi, że nadejdzie to jeszcze szybciej, niż moglibyśmy się spodziewać. Za szybko to się dzieje. Chyba, że przerwie to jakaś wojna.

 

Czy tak będzie wyglądała przyszłość?

 

A teraz link do tej gry, z tytułu tematu:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Vstorm napisał:

moc obliczeniowa komputerów, zwiększa się dwukrotnie co półtorej roku/dwa lata

Pewnie chodzi Ci o prawo Moora, zakładające że co roku ilość tranzystorów podwaja się, ale ono chyba już nieaktualne. 

Za mało wiem o cyberpunku, aby się wypowiadać o świecie. Podejrzewam że podobny mimo wszystko do naszego teraz.
Podobne zagrożenia z tym że z dodatkową rolą technologii. 
W podobnym klimacie przyszłości polecam film "Ona" o samotności w erze robotów i komputeryzacji życia codziennego. (co w sumie się powoli dzieje)


Ps jakby ktoś nie poznał Neo z matrixa na końcu zwiastuna ;) 


 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, Vstorm napisał:

Czy tak będzie wyglądała przyszłość?

Niewykluczone.

Bardzo ładnie to wszystko się komponuje ale jest to tylko jedna z wielu gra z serii science fiction, która przedstawia wydarzenia z przyszłości.

Nasze życie na planecie może również spotkać regres (jak wspominałeś wojna - nuklearna), w związku z czym lepszym uniwersum oddającym obraz przyszłości może być przykładowo seria gier Metro; Fallout :P

Edytowane przez BRK275
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W rzeczywistości mało co wygląda jak na filmach czy książkach (wyobrażeniach). W zasadzie jest bardzo wiele możliwości rozwoju. Mimo to moim zdaniem idzie wszystko bardzo powoli. Dalej wykorzystujemy technologie sprzed 100 lat. Nie trzeba daleko szukać bo silniki w samochodach są mechaniczne i na benzynę. W ostatnim czasie nie było zbyt wiele przełomowych wynalazków co najwyżej stare są ulepszane. Chociaż może ten grafen coś zmieni ale jestem sceptyczny. Na filmach nieraz pokazywali, że 2000 rok i są latające samochody, roboty, cyborgi, podróże międzyplanetarne, inteligentne ubranie itd. a tu lipa. Cyberpank i tego typu rzeczy opierają się na wizji przyszłości rodem z pop kultury lat 80-90-tych. Twórcy grubo się pomylili w swoich przewidywaniach. A sztuczna inteligencja w dzisiejszych czasach to upośledzony noworodek.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@prod1gybmx i @Summit

Tak mówię właśnie o prawie, Moora.

 

8 godzin temu, PatZz napisał:

Niby mamy możliwości, a ludzie i tak coraz bardziej stają się samotni.

I będą.

Ostatnio miałem przyjemność skorzystać z VR, te gogle/okulary z sensorami czy jak to się nazywa. A dokładniej to było VR chat, bardzo mi to przypomina film Surrogates i film "gamer" oba z 2009 roku. Co prawda ja z tym VR to grałem w gry symulacyjne, a VR chat to tylko na chwilę, nudne to dla mnie było. Nie powiem, ale bardzo ciekawe doświadczenie, jeżeli chodzi o gry. Ale wszystko zmierza do tego, że ludzie będą siedzieć w domach i poruszać się po wirtualnej rzeczywistości. Normalnie jak w matrixie...

 

8 godzin temu, BRK275 napisał:

(jak wspominałeś wojna - nuklearna), w związku z czym lepszym uniwersum oddającym obraz przyszłości może być przykładowo seria gier Metro; Fallout :P

To też jest bardziej prawdopodobne. Póki co rozgrywają się wojny hybrydowe i jest mnóstwo punktów zapalnych.

 

8 godzin temu, Ksanti napisał:

Mimo to moim zdaniem idzie wszystko bardzo powoli.

Nie sądzę. :) Patrząc na rozwój technologii jest właśnie na odwrót. Zobacz jak bardzo świat się zmienił na przestrzeni choćby 10 lat.

 

8 godzin temu, Ksanti napisał:

Cyberpank i tego typu rzeczy opierają się na wizji przyszłości rodem z pop kultury lat 80-90-tych.

Tylko, że w tym Cyberpunku jest mnóstwo zapoczątkowanych dzisiejszych technologi. Choćby autonomiczne samochody jak i czipowanie ludzi, które już powoli się odbywa. :)

Osobiście nie chce mieć czegoś takiego w sobie...

8 godzin temu, Ksanti napisał:

A sztuczna inteligencja w dzisiejszych czasach to upośledzony noworodek.

Czyżby?

https://www.forbes.pl/opinie/jak-bedzie-wygladac-przyszlosc-swiata/pl5dhsc

 

@PattonPrzetrwają ci, którzy będą wiedzieli jak to wszystko działa i będą umieli się dostosować, jak i wychwycić "obejścia".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Vstorm

No cóż tą zmianę oczywiście, że widzę... dawniej bloki były szare teraz przemalowali i budują kolorowe :)

 

Nie sztuką jest, żeby coś działało na dużej mocy obliczeniowej tylko wydajnie. Prąd kosztuje, więc nie wiem na ile będzie to opłacalne biznesowo. Do tego im kod jest bardziej rozbudowany tym więcej błędów i sprzeczności w logice. Program się wywali w niespodziewanych miejscach i czasie. I to by było na tyle z tej sztucznej inteligencji. Nie wiem czy kiedykolwiek będzie mogła być w pełni samodzielna. Ludzki organizm jest znacznie wydajniejszy i sprawniejszy niż jakikolwiek komputer. I jeszcze długo tak będzie.

 

Nie ma się co podniecać. W internecie jaki$ czas temu się jarali, że Elon Musk ogłosił konkurs na projekt hyperloopa. Niestety stwierdzono potem, że jak na dzisiejszą technologię nie jest możliwe wykonanie jak i nie wystarczy pieniędzy. Samochody elektryczne to projekt sprzed ponad 100 lat a dopiero teraz jest wykonywany.

 

Tak samo huraoptymistycznie pisali o grafenie jaka to rewolucja nadchodzi chyba już z kilka lat temu a dalej wszystko stoi w miejscu.

 

Futurolodzy bujają w obłokach. Już w roku 2000 mieli$my mieć te wszystkie super wynalazki. A co najwyżej ulepszono internet i połączono nim większość planety. Dzisiejsza technologia w dużej mierze opiera się na internecie tj. smartfony, strony internetowe, e-mail, e-sklepy, streaming video itp. Ale jakiejś wielkiej rewolucji poza tym nie widzę. Rewolucja przemysłowa za to zmieniła wszystkie dziedziny życia i dodała wszędzie po jakimś wynalazku. Zmieniła całkowicie krajobraz i wygląd miast.

 

Samoloty, tramwaje, autobusy wciąż działają tak samo. Dalej korzystamy z elektrowni węglowych a Japonia obecnie buduje nowe (co może być zaskoczeniem). Gdzie inteligentne ubranie, loty na księżyc czy marsa, inteligentne domy, miasta horyzontalne, to wszystko według przewidywań powinno być już dawno temu. A dalej większość rozwiązań wygląda jak sprzed 100 cz 200 lat.

 

Autonomiczne samochody to chyba za 20 lat dopiero wprowadzą do powszechnego użytku. Czyli nie w 2000 a w 2040. Tak jak auta na wodę czy prąd. Latające w tym tempie może za 60-100 lat jak nie więcej. A powszechne  hyperloopy to już w ogóle. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko rozbija się o to że przenośne źródła energii ( akumulatory, baterię itp.) są mało wydajne. Można się zachwycać mocą obliczeniową urządzeń przenośnych. Tylko że po paru godzinach trzeba to wszytko podpiąć do gniazdka elektrycznego. I tu według mnie jest pies pogrzebany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, prod1gybmx napisał:

Mówisz o prawie Moore'a. Podobno do 2025 mają stworzyć coś na kształt nieśmiertelności cyfrowej. Zgrają Ci zawartość mózgu na dysk. Ale jak to ma dokładnie działać to się okaże.

W serialu Black Mirror zostało to wielokrotnie przedstawiane i jest to MEGA STRASZNE - przynajmniej dla mnie. Wolałbym stać się "nicością" niż być zamkniętym w cyfrowym świecie. 

 

Co do CyberPunka i kobiet z penisami itd, jest to wszystko celowo zaplanowane, długo by opisywać ale zorientowani w temacie, siędzący głębiej w "spiskach" wiedzą o co chodzi. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.06.2019 o 22:24, Vstorm napisał:

Mniejszości już jak zwykle poczuły się urażone, czy tam dyskryminowane.

Twórcy już zapowiedzieli, że będzie możliwość tworzenia postaci transseksualnych, więc chyba mniejszości nie mają się o co gniewać. 

https://www.gry-online.pl/newsroom/cyberpunk-2077-cd-projekt-red-pracuje-nad-opcjami-dla-transplciow/z01c4e3 

 

Jeśli kogoś interesuje dystopijna przyszłość, to jeszcze zanim wyjdzie Cyberpunk, polecam zagrać w inną, znakomitą grę polskiego studia - Observer 

 

Gra jest znakomita, ale mocno ryje beret i nie ma w niej żadnych politycznie poprawnych wątków. 

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.