Skocz do zawartości

Aktualnie czytane


deleteduser10

Rekomendowane odpowiedzi

"Rozmowy z katem", Moczarski,

 

"Wspomnienia Rudolfa Hoessa - komendanta obozu Auschwitz".

 

Z tej drugiej mógłbym przytoczyć kilka wspaniałych cytatów:

Cytat

„Zielone” więźniarki (element kryminalny) były szczególnego rodzaju. Sądzę, że w Ravensbrück
wyszukano dla Oświęcimia naprawdę najgorszy element spośród więźniarek. 153 Przewyższały one
znacznie więźniów kryminalnych w podłości, chamstwie i nikczemności. Były to przeważnie prostytutki
wielokrotnie już karane, często kobiety budzące wstręt. Było do przewidzenia, że takie bestie będą
maltretować podległe im więźniarki, ale nie można było tego uniknąć. Reichsführer SS podczas pobytu w
Oświęcimiu w 1942 r. uważał je za szczególnie odpowiednie na kapo dla Żydówek. Niewiele spośród nich
umarło, poza przypadkami chorób zakaźnych. Duchowe cierpienia były im zupełnie obce.

 

Cytat

Pewna dozorczyni upadła tak nisko, że utrzymywała stosunki płciowe z
więźniami, przeważnie „zielonymi” kapo, przy czym kazała sobie dawać wynagrodzenie w postaci
biżuterii, złota itp. Dla zamaskowania bezecnego procederu nawiązała stosunek z pewnym
Stabscharführerem, u którego przechowywała „ciężko zapracowane” dochody. Ten głupi człowiek nie
miał pojęcia o sprawkach swojej najdroższej i był bardzo zdziwiony, gdy znaleziono u niego skradzione
przedmioty. Dozorczyni została skazana przez Reichsführera SS na dożywotnie zamknięcie w obozie
koncentracyjnym i karę chłosty (dwa razy po 25 kijów).

 

Książka warta przeczytania :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Aleksander Bocheński "Dzieje Głupoty w Polsce" - początek mi się spodobał, ale "im dalej w las" tym książka staje się nużąca. Autor postawił śmiałe tezy, ale ciągle odnosi się i cytuje innych autorów. Przez to więcej jest ocen innych autorów z geopolityki, aniżeli swoich rozważań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 22.03.2018 at 2:58 PM, Enemy said:

"Ekonomia stosowana", Thomas Sowell

Autor myli się w kilku miejscach dość mocno. Czytałem ją parę miesięcy temu. Natomiast oceniłbym i tak na 8/10. 

Zastanawiałem się nad zakupem "Bieda, bogactwo i polityka w ujęciu globalnym", czytał ktoś? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Strusprawa1 Czytałem. Dla mnie jest to rozwinięcie ostatniego rozdziału "Ekonomii stosowanej" gdzie Sowell opisuje zróżnicowanie rozwoju wynikające z geografii, klimatu, populacji i polityki. Dodaje jeszcze czynniki kulturowe i społeczne. Czytając to miałem wrażenie, że o niektórych rzeczach wspominał też w "Faktach i mitach w ekonomii".

Jak dla mnie Thomas Sowell w wysokiej formie:)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...
  • 2 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...
  • 4 tygodnie później...
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.