Skocz do zawartości

Blef


deleteduser110

To bluff or not to bluff - what answer do you have?  

31 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Blefujesz?



Rekomendowane odpowiedzi

Hejka!

 

Za tydzień w piątek planuję złożyć wypowiedzenie w miejscu mojego zatrudnienia, tyle że owy ruch z mojej strony będzie zwykłym blefem, który w ogólnym rozrachunku ma zmanipulować mojego pracodawcę do zaoferowania mi podwyżki, której wysokość będzie musiała wynosić minimum 5 tysięcy funtów więcej w skali roku, niż aktualnie zarabiam. 

 

Układ gwiazd i planet jest dla mnie bardzo korzystny, albowiem niedługo jedna pracownica odchodzi na macierzyński, a ja (jako aktualnie chyba jedyny) ogarniam jej robotę bez problemu, tyle że widziałem, jak próbowała szkolić jakieś dwie inne typiary, ale z jakim skutkiem, to nie wiem. Niedawno nie pojawiła się w pracy i gdyby nie moja dobra duszyczka, firma byłaby kilkadziesiąt tysięcy funtów w plecy, a oprócz tego w swoim wydziale jako jeden z dwóch (drugi pracownik pracuje tam ponad 15 lat, ja niecały rok) ogarniam każdą pracę (jest ich łącznie siedem, a z pracą tej laski, co niedługo idzie na macierzyński, osiem).

 

Jeśli teraz prześpię ten moment, wątpię, aby kiedyś jeszcze nadarzyła się taka okazja, żeby wejść all-in i zgarnąć jackpota.

 

Kulturalna rozmowa z menadżerem w sprawie podwyżki??? Cóż:

 

 

Wiem, że musi dojść do konfrontacji z aktualnym menadżerem, podczas której będę musiał wznieść się na wyżyny aktorstwa, ale jestem na to gotów. Boję się tylko, że pierdolnę śmiechem, jeśli zobaczę, że połknął haczyk.

 

Kiedyś już raz uknułem pewną intrygę, którą łyknął jak pelikan i zrobił wszystko tak, jak chciałem, a nawet i więcej - krótko mówiąc: worked like a charm, aczkolwiek teraz chcę wytoczyć grubsze działa i nie mogę popełnić żadnego błędu.

 

Skonfabulowałem prostą historyjkę: wszyscy wiedzą, że ćwiczę na siłowni, więc chcę im sprzedać, że menadżer owej siłowni zaprosił mnie kiedyś na pogawędkę w sprawie pracy, bo postronne osoby wypytywały go, czy jestem u niego być może zatrudniony, więc chce mi zaoferować etat. Interview miałoby się odbyć w przyszłą środę 26. dnia czerwca, na którym to spotkaniu zaproponowałby mi pięć tysięcy funtów więcej rocznie, niż oferuje mi moja aktualna firma. Ową wersję wydarzeń zamierzam przedstawić podczas konfrontacji z obecnym menadżerem, do której w końcu dojdzie, i albo ugnie się pod presją, albo ja zostanę bezrobotny (nie będzie to jakaś wielka tragedia dla mnie, ale wiadomo, wolałbym jednak, żeby mi tym hajsem posmarował, zamiast żydzić dobremu chłopakowi).

 

Dzisiaj już puściłem w obieg plotkę, że prawdopodobnie odchodzę, więc zakładam, że jutro cała machina ruszy i nabierze rozpędu. 

 

Stworzyłem ankietę, aby wybadać, co wy byście zrobili.

0A998221D53DC9EA07FB68FA278023D49DCEF44F

Z wyrazami szacunku,

Ważniak

  • Like 6
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że blefuj trzeba zadbać o swoje interesy. A tak na przyszłość to mając poduszkę finansową np na kilka miesięcy to takie ruchy przychodzą człowiekowi łatwiej to raz, a dwa odniosłem wrażenie że za bardzo wciągnąłeś się w akcję a takie intrygi wykonuje się na chłodno,bez emocji. Uwierz mi że bez naszej wiedzy grubsze akcje dzieją się obok nas. W dzisiejszych czasach to powoli staje się normą. Też czasem kontrolnie puszczam plotkę w obieg i obserwuję jak rozchodzi się po firmie aby mieć wiedzę kto z kim i o czym rozmawia na papierosie. Acha i pamiętaj że w razie niepowodzenia i wykrycia Twojego ruchu managment będzie po Tobie jechał równo,bo w ich mniemaniu jeśli po takim czymś zostaniesz w firmie to jesteś na nich skazany i od nich zależny więc nie spodziewaj się litości. Gł;os oddany na tak. Powodzenia

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, dobryziomek napisał:

Blefuj, ale wcześniej faktycznie pogadaj z właścicielem z siłowni może rzeczywiście dostaniesz tam lepszą kasę. ;)

 

 

To by było też o tyle dobre, że jeśli taka rozmowa faktycznie by się odbyła, to samo opowiedzenie historyjki mogłoby wypaść jeszcze bardziej autentycznie.

 

Opieraj kłamstwo na motywach prawdy, jakoś tak to szło w jakimś trzeciorzędnym Ludlumie bodajże.

 

Odnośnie głównego pytania, to odpowiedź na nie zależy od tego jak oceniasz szansę blefu. Ja bym musiał mieć praktycznie pewność powodzenia, żeby zdecydować się na taki ruch. Czy masz pewność, że blef wywoła taką reakcję, że szefostwo ma kasę na podwyżkę, że nie mają żadnego frajera na Twoje miejsce. Rozumiem, że firma jest w takim momencie, że wymiana doświadczonego pracownika nie wchodzi w grę. To co opisujesz wygląda na solidne przesłanki do blefu, niemniej tylko Ty potrafisz ocenić sytuację, z przyczyn oczywistych.

Powodzenia i napisz w stosownym momencie, jak to się potoczyło.

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Rodanek napisał:

A co jak nie wyjdzie, masz plan B?

Plan B jest prosty - znalezienie nowej pracy, co nie będzie większym problemem, aczkolwiek gdybym został bezrobotnym, to wreszcie miałbym czas na rozpoczęcie własnych przedsięwzięć. Oszczędności mam na prawie dwa lata życia bez pracy, więc to kupa czasu, który będzie można jakoś konstruktywnie spożytkować, tak też ewentualna porażka nie będzie niczym strasznym.

 

Już w przeszłości mnie zwalniano, sam też odchodziłem z dnia na dzień z prac, a nadal dycham, więc nie spinam się, jeśli wtopię z tym blefem, choć lubię tę pracę, bo pracuję z młodymi ludźmi i jest toczona beczka non-stop.

51 minut temu, WolfSkin napisał:

Acha i pamiętaj że w razie niepowodzenia i wykrycia Twojego ruchu managment będzie po Tobie jechał równo,

bo w ich mniemaniu jeśli po takim czymś zostaniesz w firmie to jesteś na nich skazany i od nich zależny więc nie spodziewaj się litości.

Kajanie się nie wchodzi w grę. Okres wypowiedzenia trwa dwa tygodnie i jeśli w przeciągu tych dwóch tygodni nie pójdą po rozum do głowy, to tyle mnie widzieli.

35 minut temu, Wypas napisał:

Czy masz pewność, że blef wywoła taką reakcję, że szefostwo ma kasę na podwyżkę, że nie mają żadnego frajera na Twoje miejsce.

Kasę na podwyżkę na pewno mają. Nawet na pięć takich podwyżek dla mnie.

 

Co do kogoś na moje miejsce; ciężko im będzie kogoś znaleźć, praca ma w sobie wiele elementów artystycznych; trzeba mieć wyrobiony zmysł estetyczny; pewną rękę; precyzję, jest dużo dźwigania też.

 

I tutaj mają gościa all-in-one, a teraz zatrudniaj kogoś nowego i go szkol we wszystkim (jest duża szansa, że nie uda im się; przez ten rok przewinęło się parę osób i po dwóch tygodniach ich żegnano).

 

Aktualnie są w ciemniej dupie, jeśli chodzi o pracowników, więc pozbywając się mnie, strzelą sobie w kolano, choć na pewno sobie jakoś beze mnie poradzą, ale wiem, że znają moją wartość (mam wiele przywilejów, których inni nie mają, i ogólnie jestem bardzo dobrze traktowany z tego powodu), zatem zakładam, że się ugną.

 

@Mocny Wilk, chcę przygotować menadżera na to, co go czeka. Na pewno plotki do niego dojdą w przyszłym tygodniu, a w piątek za tydzień rzucam wypowiedzenie supervisorowi, który później poleci do menadżera, a ten przyjdzie po mnie, aby pogadać, wiedząc mniej więcej, jaki charakter będzie owa rozmowa miała.

 

Nie chciałem wyskakiwać z tym jak filip z konopi.

 

Zobaczymy, czy dobrze to rozegrałem za tydzień. 

Edytowane przez Ważniak
  • Like 2
  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

@somsiad, złożyłem wypowiedzenie i doszło do spotkania z managementem, podczas którego byli bardzo ulegli i powiedzieli mi, że gdyby to tylko od nich zależało, to jeszcze dzisiaj by mi przyklepali podwyżkę, tyle że nie mogą tego zrobić, bo HR da im po łapach za takie praktyki, więc zaproponowali mi w zamian zmianę departamentu na taki, gdzie zarabia się więcej, plus w perspektywie awans na zarządzaniem działem.

 

Łączna kwota "podwyżki" to 6 tysięcy, która została rozbita na dwie transze; pierwsze 3 tysiące już mam, a kolejne 3 dostanę po tym, gdy ogarnę nowe stanowisko. Zaczynam w ten poniedziałek, więc planuję sierpniową wypłatę mieć już z kolejnymi trzema tysiącami.

 

Co do samego blefu; poszło dużo łatwiej, niż zakładałem. Cały mój wysiłek polegał jedynie na napisaniu wypowiedzenia i wręczeniu go supervisorowi, a reszta się sama zadziała, lol. Nawet kłamać nie musiałem, bo sami wyskoczyli z propozycją, żeby tylko mnie zatrzymać. Pokręciłem trochę nosem, powiedziałem, że się nad tym zastanowię i na dniach im odpowiem.

 

Podsumowując, umocniłem swoją pozycję w firmie, zarabiam więcej pieniędzy, mam perspektywę na jeszcze więcej, a oni wiedzą, że nie pierdolę się w tańcu i mogę rzucić robotę z dnia na dzień.

 

Jestem najgorszym rodzajem pracownika:

  • nie mam hipoteki;
  • nie mam samochodu;
  • nie mam dzieci ani rodziny na utrzymaniu;
  • nie płacę alimentów na nikogo;
  • nie mam żadnych kredytów do spłaty;
  • mam zaoszczędzoną konkretną sumę pieniędzy, która pozwoliłaby mi na kilkadziesiąt miesięcy życia bez pracy bez obniżenia jego standardu;
  • nie siedzę cicho jak reszta, która trzęsie dupami, żeby tylko nie wylecieć;
  • jestem pracownikiem z pierwiastka kwadratowego wg prawa Price'a i dobrze o tym wiem;
  • jestem nieprzewidywalny, co już im kilkukrotnie udowodniłem.

Dziękuję wszystkim za aktywność w ankiecie oraz wątku. 

 

Z wyrazami szacunku,

Ważniak

  • Like 18
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Ważniak

Nie wiem kim jesteś, czym dokładnie się zajmujesz, ale pozostaje tylko pogratulować :). Można powiedzieć, że \esteś chadem (Chaddingham w wersji brytyjskiej) na rynku pracy.

 

Od siebie dodałbym tylko, że warto jest chodzić na rozmowy o pracę parę razy do roku nawet mając satysfakcjonującą robotę w celu wysondowania aktualniej sytuacji rynku i w celu oceny swojej realnej wartości na rynku pracy. Stosowałem taką tkatykę wielokrotnie i mając nagraną inną ofertę grałem wypowiedzeniem w podobny sposób do Ciebie (tyle, że nie blefowałem mając inną ofertę). Parę razy firmy widząc moje wypowiedzenie wyrównywały albo i podbijały stawkę czasem podpisywałem aneks, a czasem się rozstawaliśmy.

 

 

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pater_92, dzięki, ale to nie była stricte podwyżka, a jedynie roszada kadrowa, jako że chcieli mnie zatrzymać, ale nie mogli mi dać podwyżki, ponieważ HR by ich przyblokował ("z jakiej paki jakiś typ ma nagle dostać 6 koła, gdy reszta tam tyle nie zarabia???"), więc tak; zarabiam więcej, ale to "podwyżka", a nie podwyżka.

giphy.gif

Co do branży, nie mogę zdradzać za wiele; sektor prywatny, niszowa branża, więc za łatwe do namierzenia.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.