Skocz do zawartości

Jak przygotować się do kursu/pracy z komputerem?


Lethys

Rekomendowane odpowiedzi

Bracia,

 

 pisałem Wam jakiś czas temu, że pracodawca zaoferował mi kurs na administratora sieci komputerowych. Przyjąłem propozycje i na kurs udaję się w listopadzie, więc mam chwilę czasu żeby się przygotować.

 

 Mój problem jest taki, że poziom mojej znajomości komputera jest żaden. Kończy się na włączeniu komputera, odpalenia przeglądarki i wyłączenia sprzętu. 

 

 Zapoznałem się z programem szkolenia z jednej ze stron i zdębiałem. Wygląda to mniej więcej tak:

 

  1. Podstawy lokalnych sieci komputerowych

1.1  Topologie sieci

1.2  Łącza sieciowe

1.3  Model OSI i DoD

1.4  Protokoły sieciowe

1.5  Adresacja IP

1.6  Diagnostyka poprawności konfiguracji protokołów TCP/IP

1.7  Rodzaje środowisk sieciowych

1.8  Sprzętowe składniki sieci

  1. Sieciowe systemy operacyjne

2.1  Rodzaje licencji Windows Server 2008

2.2  Instalacja systemu Windows Server 2008 R2

2.3  Konfiguracja serwera jako kontrolera domeny

2.4  System operacyjny Linux

  1. Zarządzanie danymi i dostępem do zasobów, bezpieczeństwo

3.1  Konta użytkowników

3.2  Zasady zabezpieczeń dla domeny i jednostki organizacyjnej

3.3  Polityka bezpieczeństwa

  1. Konfiguracja i obsługa lokalnych sieci komputerowych

4.1  Konfiguracja urządzeń sieciowych

4.2  Telefonia internetowa – VOiP

4.3  zabezpieczającego zasoby sieciowe

4.4  Zabezpieczenia zasobów sieciowych

  1. Diagnostyka i naprawa lokalnych sieci komputerowych

5.1  Monitorowanie działania sieci

5.2  Narzędzia diagnostyczne

5.3  Rodzaje awarii sieciowych i ich przyczyny

5.4  Procedury rozwiązywania problemów

5.5  Przykłady problemów dostępu do sieci i metody ich rozwiązania

  1. Modernizacja i rekonfiguracja lokalnych sieci komputerowych

6.1  Cele modernizacji sieci

6.2  Etapy tworzenia projektu modernizacji sieci

 

 

 Zdaję sobie sprawę, że kurs jest po to żeby mnie czegoś nauczyć, ale bez podstawowej wiedzy nie zrozumiem absolutnie nic.

 

 W związku z powyższym zwracam się do Was z prośbą o podrzucenie jakichś książek/stron/blogów, które byłyby pomocne we wprowadzaniu mnie w świat komputerowy. Najlepiej rzeczy wyłożone łopatologicznie. Co warto przerobić przed takim kursem?

 

 Dzięki,

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam kanał Pasja Inforamtyki. Mimo ze przez wielu "prawdziwych informatyków" uważany za przereklamowany to juz nie jeden dzięki niemu zdał egzamin technika, bo jak to w polskiej edukacji jest chyba kazdy wie, toco sie dzieje na lekcjach to  kpina. A możesz coś wiećej powiedzieć o tym kursie, kto to orgazniuje ?

  • Dzięki 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Upewnij się, że "pracodawca" rozumie, że dodatkowe obowiązki oznaczają wyższą pensję.

Mi swojego czasu "pracodawca" oferował kurs na deklaracje Intrastat. Tak się uśmiechnąłem i zapytałem o to.

No bo tak na logikę jeśli za Intrastaty płaci miesięcznie XX to ja powinienem otrzymywać co najmniej połowę tego.

 

Nie wrócił do tematu nigdy więcej :P:P:P:P:P

  • Zdziwiony 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, wroński napisał:

Upewnij się, że "pracodawca" rozumie, że dodatkowe obowiązki oznaczają wyższą pensję.

Mi swojego czasu "pracodawca" oferował kurs na deklaracje Intrastat. Tak się uśmiechnąłem i zapytałem o to.

No bo tak na logikę jeśli za Intrastaty płaci miesięcznie XX to ja powinienem otrzymywać co najmniej połowę tego.

 

Nie wrócił do tematu nigdy więcej :P:P:P:P:P

Geniusz. Mógłbyś mieć szkolenie i po czasie zmienić pracę. A tak nie masz szkolenia i żyjesz jak dziad.

 

@Lethys ogarnij Virtual Machine od Oracla albo kup pendrivea, załaduj na niego linuxa np. Mint czy Fedore i potem się ucz odpalając system z pendrivem.

Na sieciach się nie znam więc nie traktuj tego jakoś super poważnie 

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Myrmidon napisał:

Masz jakieś doświadczenie z sieciami?

Niestety nie mam żadnego doświadczenia.

14 minut temu, Myrmidon napisał:

Podałeś dość szerokie spektrum programowe... Na kursie pewnie tylko liźniesz tytuły.

 Podałem wszystko, co było opisane na jednej ze stron organizujących taki kurs. Ciężko mi określić, co dokładnie będzie na kursie. Tak jak mówisz, pewnie liznę trochę tematu po łebkach.

 

14 minut temu, Myrmidon napisał:

Ja po kilkunastu lat grzebania w sieciach specjalizuję tylko w jednej dziedzinie...

No dokładnie. Nie nastawiam się absolutnie, że zrobią ze mnie informatyka, bo to lata ciężkiej harówki, ale skoro mam okazję wejść chociaż końcówką buta w ten świat, to jestem na tak. 

 

@Imbryk, dzięki za wskazówkę, tak zrobię - rozejrzę się. Jeszcze trochę czasu jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Libertyn napisał:

Geniusz. Mógłbyś mieć szkolenie i po czasie zmienić pracę. A tak nie masz szkolenia i żyjesz jak dziad.

 

 

Fakt, geniusz.

Mógłbym sobie przypomnieć cholerne czasy kiedy to uczyłem się na celnika (sady, sady bis i reszta tego gówna).

Mógłbym mieć za frajer więcej obowiązków i robić więcej rzeczy, których nie znoszę.

Za darmo, bo łajza jak widać nie zamierzał płacić mi więcej. Szukał frajera i tyle.

Mógłbym mieć zmarnowany czas i perspektywę robienia w przyszłości gówna, którego nie znoszę. Te Intrastaty to filozofia żadna, ale tego nie trawię.

 

A. Nie mam szkolenia i nie czuję żebym cokolwiek stracił. Z celnych historii to przemycać mogę i tyle.

B. To jak żyję moja sprawa. Odpierdol się, że to tak czule ujmę. :)

C. Nie rozumiem logiki jaka towarzyszy łączenia punktów A i B. No normalnie ni cholery nie łapię.

 

Robienie większej ilości rzeczy za tą samą stawkę to czyste frajerstwo a pieprzenie o perspektywach do mnie nie trafia.

Tak więc nie, nie zrobię prawka i nie, nie nauczę się excela a od celnych historii trzymać się z dala zamierzam podobnie jak od stanowisk urzędniczych ( na takie cuś papier też się znajdzie).

I jak się komuś nie podoba taki stan rzeczy niech se zatrudni dwudziestolatka, będą jaja :P

 

Edytowane przez wroński
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o te wszystkie kursy z IT, bootcampy itd. to jeżeli nie są one organizowane przez twórców (np: cert javy od Oracle, CC** od Cisco) są gó*** warte i w 99% przypadków to strata czasu - liźniesz jakieś podstawy, a nikt cię po takim kursie nie zatrudni.

 

Jeżeli chcesz się serio zainteresować tematem mogę polecić ci kilka rzeczy(chociaż jestem programistą więc ciężko mi doradzić sieciowcowi).

- Zainstaluj sobie linuxa lub Virtual Boxa i postaw jakiegoś debiana do nauki. Na początek: https://linuxsurvival.com/

- przejdź sobie bandita: https://overthewire.org/wargames/bandit/

- Zamiast Zelenta polecam wprowadzenie http://wazniak.mimuw.edu.pl/index.php?title=Sieci_komputerowe

- Następnie zainteresuj się Cisco CCNA oraz CCNP. Kiedyś wystarczyło zrobić sobie kurs CCNA, ale dużo ludzi poszło do IT i certyfikat stacił na wartości, dlatego warto mieć certyfikat CCNA + CCNP albo chociaż poczytać książki na ten temat i porobić sobie jakieś symulacje.

 

Warto też, abyś przede wszystkim miał jakieś podstawy informatyki. Nie ma lepszego kursu od CS50: https://www.edx.org/course/cs50s-introduction-to-computer-science

Warto by było, abyś sobie od niego zaczął - kurs ten jest zapewne lepszy niż materiały z 2 pierwszych lat z wszystkich polskich uczelni razem wziętych.

 

  • Like 2
  • Dzięki 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę Ci oddać Vademecum Administratora do Win 2008R2, i coś poopowiadać, jak będę jeszcze pamiętał.

 

  1. Podstawy lokalnych sieci komputerowych

1.5  Adresacja IP

1.7  Rodzaje środowisk sieciowych

1.8  Sprzętowe składniki sieci

  1. Sieciowe systemy operacyjne

2.2  Instalacja systemu Windows Server 2008 R2

2.3  Konfiguracja serwera jako kontrolera domen

  1. Zarządzanie danymi i dostępem do zasobów, bezpieczeństwo

3.1  Konta użytkowników

3.2  Zasady zabezpieczeń dla domeny i jednostki organizacyjnej

3.3  Polityka bezpieczeństwa

  1. Konfiguracja i obsługa lokalnych sieci komputerowych

4.1  Konfiguracja urządzeń sieciowych

4.2  Telefonia internetowa – VOiP

4.3  zabezpieczającego zasoby sieciowe

4.4  Zabezpieczenia zasobów sieciowych

  1. Diagnostyka i naprawa lokalnych sieci komputerowych

5.1  Monitorowanie działania sieci

5.2  Narzędzia diagnostyczne

5.3  Rodzaje awarii sieciowych i ich przyczyny

5.4  Procedury rozwiązywania problemów

5.5  Przykłady problemów dostępu do sieci i metody ich rozwiązania

 

Raczej tylko to co powyżej, bardziej od strony praktyka, niż teorii, definicji itp.

Edytowane przez Baelish
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Zbychu napisał:

Warto też, abyś przede wszystkim miał jakieś podstawy informatyki. Nie ma lepszego kursu od CS50: https://www.edx.org/course/cs50s-introduction-to-computer-science

Warto by było, abyś sobie od niego zaczął - kurs ten jest zapewne lepszy niż materiały z 2 pierwszych lat z wszystkich polskich uczelni razem wziętych.

To chyba trochę nie temat, z tego co znalazłem ten kurs bardziej pod podstawy programowania a zakres podany przez autora to raczej traktuje o sieciach, nie mówie że jedno wyklucza drugie. Ale zaciekawiłes mnie tym kursem sam go sobie spróbuje przerobić,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.