Skocz do zawartości

Prywatny fundusz emerytalny - czy warto?


KhaosKnight

Prywatny fundusz emerytalny - czy warto?  

3 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Prywatny fundusz emerytalny - czy warto?

    • Tak
      2
    • Nie
      1


Rekomendowane odpowiedzi

Tak jak w temacie proszę Was o poradę czy warto zainwestować w prywatny fundusz emerytalny. Czy korzystacie obecnie z takich rozwiązań, co polecacie, co odradzacie?

 

Na stronie Nationale Nederlande jest kalkulator gdzie po wpisaniu kwoty miesięcznych wpłat oraz czasu wpłacania środków, można obliczyć zgromadzony kapitał i kwotę miesięcznych wypłat w zależności od tego przez jaki czas chcemy mieć wypłacane pieniądze->  https://www.nnikze.pl/kalkulatory/ike?fbclid=IwAR1vA1TNbjcnAkTN09C43WI90olmF2HcofOq05r0vdVGC-3Jq49sn6878HY i dla przykładu jeśli wpłacałbym 150 zł miesięcznie przez 30 lat to potem przez 10 lat mógłbym mieć wypłacane 1214,34 zł brutto miesięcznie.

 

PKO BP oferuje natomiast pakiet emerytalny -> https://www.pkotfi.pl/pakiet-emerytalny-pkotfi/

 

Kalkulator -> https://www.pkotfi.pl/narzedzia-inwestora/kalkulatory/kalkulator-emerytalny/ (jako ciekawostkę dodam, że wg tego kalkulatora różnica między długością życia kobiet a mężczyzn wynosi 10 lat a wg danych GUS jest to 8 lat)

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oszczędzałem w NN kilka lat, nie pamiętam ile, koło dychy.

Musiałem, ale też chciałem, wycofać pieniądze, bo korzyśc wychodziła mi 3% rocznie czyli żadna.

MIałem w międzyczasie jakieś ubezpieczenie medyczne, nie mam pojęcia jakie, bo nigdy z niego nie skorzystałem.

Tak też zrobiłem, zerwałem umowę, była to jakaś kasa ale taka sama jakbym trzymał forsę w banku i nie ruszał.

 

Zdaje się, że trzeba inaczej, choć gdybym wiedział jak to bym robił kasę a nie siedział tutaj.

Nie twierdzę, że inni nie mają lepszych doświadczeń, ja piszę jak JA myślę.

 

 

  • Like 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nie warto. Nawet banki nie traktują tej kasy jak twoja (pod prawdziwe konto emerytalne np. w USA) możesz wziąć kredyt. 

 

Tu nie płacisz podatku, ale masz bardzo ograniczoną możliwość inwestowania. Nie wiadomo czy np. za kilka lat ktoś nie wymyśli, że skoro daliśmy ci niższy podatek to powinieneś 100% inwestować w nasze obligacje. Albo wymyślą jakiś sposób przeniesienia tego do ZUS. Moim zdaniem sensowne tylko wtedy jeśli masz sporo kasy z etatu i chcesz zdywersyfikować  szanse godnego życia w przyszłości. 

 

Ja się skupiam na kruszcach, nieruchomościach, biznesie i prawach autorskich. Kryptowaluty symbolicznie. 

 

W dwa lata możesz odłożyć np. na garaż w dobrym miejscu albo kupić miejsce parkingowe i to nie koniecznie w Polsce. 

 

Jednak wiadomo każdy ma inne preferencje. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.