Skocz do zawartości

Moja ziemia, moje wszystko!!


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
ostatnimi czasy mam problem z sąsiadem, mężem siostry. Mieszkają oni od 20lat w obrębie jednego ogrodzenia ze mną. Ja młody, piękny wróciłem kilka miesięcy temu do domu i staram się go wykończyć(dom, nie szwagra). Zaznaczam że w moim domu mieszkała moja matka, której już z nami nie ma ;/.
Przez te 20lat problemów od strony siostry nie było, ale po moim powrocie do domu, siostra wraz z mężem chcą odciąć mnie od drogi dojazdowej do domu. Przez ich działkę jest wyznaczona służebność szerokości 4.5m na całej długości działki, ale niestety oni się z nią nie zgadzają. Przez 20lat była zgodność, ale po śmierci matki już im się nie podoba że takowe prawo własności istnieje. Zaznaczę iż uprzykrzają mi oni życie, między innymi ustawiając na drodze duże głazy, czy kradnąc elementy ogrodzenia. W ostatnim tygodniu szwagier wyciął moją bramę wjazdową i schował w garażu. Policja przyjęła zgłoszenie o kradzieży no i tyle. Co kilka dni dostaje SMS od tej szczęśliwej parki o tym że oni już jutro, już za tydzień idą do sądu, wycinają moje ogrodzenie i przestawiają je tak aby zmniejszyć służebność na 2m. Eh i co tutaj robić, chyba tylko zdjęcie bo na nim najlepiej się z rodziną wychodzi. Zaznaczam że siostra wzięła z mężem kredyt hipoteczny na nie wiem co bo dostali dom w stanie gotowym do zamieszkania. Ja "jakoś sobie radzę" i nie potrzebuję takich pomocy mimo że muszę wszystko praktycznie od zera remontować. 

  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

    Jeżeli masz dowody że szwagier wyciął ogrodzenie, usunął bramę, zwróć się do sądu z wnioskiem

o przywrócenie stanu posiadania. 

Wniosek nic nie kosztuje, sąd skupia się jedynie na tym aby przywrócić porządek prawny i stan posiadania.

Jak już będziesz miał korzystny dla siebie wyrok, to szwagier będzie Ci jadł z ręki, w przeciwnym razie zatrudnisz

firmę która wszystko naprawi, a kosztami obciążysz szwagra poprzez komornika.

 

   Sprawdzony patent, polecam.

 

  • Like 10
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, swatpoland napisał:

Może i z boku to wygląda śmiesznie, ale jeśli ktoś utrudnia ci życie z zawiści to coś tu jest nie tak. 

Masz całkowitą rację, konflikty rodzinne to naprawdę trudne sytuacje i człowiek zawsze dwa razy się zastanawia zanim podejmie jakieś kroki prawne. Czasami jednak nie ma innego wyjścia. Pozdrawiam i życzę powodzenia!! 

Edytowane przez Tatarus
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, swatpoland napisał:

Witam,
ostatnimi czasy mam problem z sąsiadem, mężem siostry. Mieszkają oni od 20lat w obrębie jednego ogrodzenia ze mną. Ja młody, piękny wróciłem kilka miesięcy temu do domu i staram się go wykończyć(dom, nie szwagra). Zaznaczam że w moim domu mieszkała moja matka, której już z nami nie ma ;/.
Przez te 20lat problemów od strony siostry nie było, ale po moim powrocie do domu, siostra wraz z mężem chcą odciąć mnie od drogi dojazdowej do domu. Przez ich działkę jest wyznaczona służebność szerokości 4.5m na całej długości działki, ale niestety oni się z nią nie zgadzają. Przez 20lat była zgodność, ale po śmierci matki już im się nie podoba że takowe prawo własności istnieje. Zaznaczę iż uprzykrzają mi oni życie, między innymi ustawiając na drodze duże głazy, czy kradnąc elementy ogrodzenia. W ostatnim tygodniu szwagier wyciął moją bramę wjazdową i schował w garażu. Policja przyjęła zgłoszenie o kradzieży no i tyle. Co kilka dni dostaje SMS od tej szczęśliwej parki o tym że oni już jutro, już za tydzień idą do sądu, wycinają moje ogrodzenie i przestawiają je tak aby zmniejszyć służebność na 2m. Eh i co tutaj robić, chyba tylko zdjęcie bo na nim najlepiej się z rodziną wychodzi. Zaznaczam że siostra wzięła z mężem kredyt hipoteczny na nie wiem co bo dostali dom w stanie gotowym do zamieszkania. Ja "jakoś sobie radzę" i nie potrzebuję takich pomocy mimo że muszę wszystko praktycznie od zera remontować. 

Co to znaczy, że jest "wyznaczona służebność"? Jest umowa lub wpis w księdze wieczystej? Jeżeli istnieje droga konieczna, to trzeba wystąpić z pozwem o ochronę służebności drogi koniecznej (o przywrócenie do stanu poprzedniego) wraz z wnioskiem o zabezpieczenie na czas trwania postępowania. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko nagrywam. Służebność jest wpisana w księgi i ma treść w stylu:
Bezpłatna służebność przechodu, przejazdu, przeprowadzania wszystkich urządzeń technicznych, mediów prądu przez działkę numer 899/1 do działki 899/2 przez całą jej długość o szerokości 4.5m.
Na początku służebności stoi budynek gospodarczy i tam jest ona zwężona do 3m - ma to znaczenie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kieruj zatem pozew o ochronę posiadania - koniecznie z wnioskiem o zabezpieczenie. Dostaniesz w ciągu 2 tygodni postanowienie Sądu o udzieleniu zabezpieczenia.  Jest ono natychmiast wykonalne. Do pozwu dołącz zdjęcia, wymień ewentualnych świadków. Jeżeli złożyłeś zawiadomienie o przestępstwie i zostało wszczęte dochodzenie, warto załączyć kserokopię postanowienia o wszczęciu. 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.