Skocz do zawartości

Endoproteza, mam stracha!


Grzegorz

Rekomendowane odpowiedzi

  Umiłowani we wspólnej wierze, pozdrawiam Was.

Na Sierpień mam zaplanowaną operację, zabieg. Mianowicie wymiana stawu kolanowego, lewego na endoprotezę.

 

   W skrócie, zabiorą mi coś mojego, wstawią coś metalowego z elementem plastikowym i baw się pacjencie, będzie dobrze,

wręcz zajebiście, technika idzie do przodu. Wszędzie mi polecają, dają przykłady, tak że znajomi. No kurwa nie wierzę im.

Wierzę intuicji, szukam wybiegów, typu a może się nie uda, schudnij bo stół chirurgiczny jest do 130kg, nie nadajesz się, nie chudnę.

 

   Nie wiem szukam wybiegów, lub coś jest z tą intuicją.... Coś mi zabiorą, coś obiecają, a jak bakterię złapię i się nie przyjmie przeszczep?

Nie wiem, w rozterce jestem. Może można wyleczyć moją przypadłość, na chuj od razu wymiana?

   

    Nie wiem, nie chcę zabierać innemu terminu jak się nie zgłoszę.

 Wózek na własnych nogach, czy wózek jak coś spierdolą? 

O to jest pytanie?

Nic na smęćcie, jak już to porady z jajem. Np. jak z wózka przejść do kampera??

 

Pozdro. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Adolf mam w rodzinie osoby z endoprotezami i jeśli nie zaniedbasz rehabilitacji to po około roku wrócisz do sprawności.

 

A schudnąć by się przydało nie tylko ze względu na operację, również ze względu na stawy i nową protezę. 

  • Like 9
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój ojciec ma endoprotezę w kolanie. Żyję pracuję i nic mu nie jest.

10 minut temu, Mosze Red napisał:

jeśli nie zaniedbasz rehabilitacji to po około roku wrócisz do sprawności

Dodatkowo ruch we własnym zakresie. Zamiast jechać gdzieś autem wyjdź na spacer.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Adolf mam poprawkę, że tak powiem organu. Operacja za nastolatka. Też się wkurwiałem, że coś ze mną nie tak, że mam coś obcego w sobie, ale to teraz część mnie, która pomaga mi normalnie funkcjonować. 

 

Masz możliwości po prostu, a gorzej, gdyby takich możliwości nie było. 

 

Nikt cię siłą nie zaciągnie, może brakuje ci dobrego rozeznania tematu i wypadałoby pójść do kilku fachowców, popytać, niech uspokoją lub naprowadzą na wartościowe materiały o twojej przypadłości. 

 

Odchudzanie, jak najbardziej. Catering, smacznie zjesz, ktoś dowiezie i nawet się nie zmęczysz. Jakaś tam inwestycja, ale chyba najszybsza forma dojścia do formy, jaką znam. 

 

Poza tym premiera Cyberpunk 2077 niedługo, więc wypadałoby zrobić z siebie robocopa ? 

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że temat na czasie.

Sam obecnie jestem po 2 zabiegach i regeneruję się w domu (inny rodzaj) więc wiem jak to jest się zastanawiać i mieć wątpliwości. 

 

Nie mam wystarczającej wiedzy by doradzić w tym przypadku ale o ile dobrze kojarzę to sąsiad jest po takim właśnie zabiegu. 

 

Nie jest to powrót do formy po tygodniu ale do pół roku rzetelnego dbania o siebie i ćwiczeń. 

 

Skoro są wskazania do zabiegu to trzeba się mu poddać (ja tak postąpiłem) bo inaczej trzeba się będzie liczyć, że kolano przestanie działać i wtedy wiesz co będzie. 

 

Nikt z radością ma stół się nie kładzie ale jeśli nie ma alternatywy to cóż zrobić? 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kumpel rocznik 1961 u mnie w robocie miał właśnie wstawiane kolano, jakies 6 tygodni był na zwolnieniu, leżał ale już mu się spieszyło do pracy - jeszcze kuśtyka, marudzi że go boli ale chodzi normalnie i lekarz mu powiedział rok rehabilitacji do calkowitego zagojenia i brykania.

Ale uwaga - chudzielec z niego, dam mu max. 70kg. 

 

Po wstawieniu: Dbać, nie przesilać, nie wymyślać, grzecznie i karnie się rehabilitować odpowiedni czas!

 

52 minuty temu, Adolf napisał:

zabiorą mi coś mojego, wstawią coś metalowego z elementem plastikowym

W rodzinie mam kilku robocopów: rozruszniki serca, platikowe siatki na przepuklinę, stenty, sztuczne soczewki po zaćmie, wycięte nerki.

 

Wszyscy żyją i chwalą sobie sztuczme elementy bo jakość ich życia poprawiła się niezmiernie po 70-tce (nareszcie ostre widzenie, serce znowu jak dzwon, wreszcie chodzenie na dlugie spacery, dotlenienie itp).

 

Obserwuję ich i potwierdzam że warto się tuningować.

 

@Adolfodwagi, koko dżambo i do przodu!

Nie wstawiają Ci przecież protezy prącia więc czym tu się martwić?

Edytowane przez Imbryk
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na logikę.

Jak się nie przyjmie a ty nie skonasz na jakiegoś tężca to max co cię spotka to kulawośc (?) jednonożna bo ci się kolano już nie zegnie.

Nogi ci nie urżną bo stawu znaczy tej rzepki czy czegoś nie masz, litości.

 

Proteza daje ci możliwość normalnego chodzenia po jakimś czasie.

 

Teoretycznie nic nie tracisz oprócz kawałka ciała, który i tak daje se siana więc baba z wozu, koniu lżej.

 

Pomyśl sobie tak.

"Jak pójdzie źle to się do usranej będę w kółko kręcił ku uciesze gawiedzi/ojdirlidirli."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przygotowywałem stoły operacyjne do 500 kg, standardowy dźwignie około 300 kg. Kiedyś leżałem na takim z dwoma pielęgniarkami ;)

 

Moja babcia miała endoproteze, nie bój nic, odżyjesz, tylko rehabilitacja i rehabilitacja.

 

 

Jak chcesz jezdzić swoim nowym wozem bez kolana? Muszą coś wstawić ;) trasy czekają ;)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mało kto mówi o tym w Polsce, ale przed samym zabiegiem udaj się do fizjoterapeuty, jeżeli masz trochę grosiwa. Przed samym zabiegiem warto wzmocnić mięśnie w obrębie miednicy i kończyny dolnej, które będą dotknięte zabiegiem. Pozwoli Ci to na znacznie szybszy powrót do formy, a same zaniki mięśniowe są mniejsze nawet do 1,5 cm. Kolejną sprawą, którą cię tam nauczą, jest odpowiednie wstawanie i zakres ruchów, jaki będziesz miał po operacji. Jest on niestety o wiele mniejszy (zgięcie do 90 stopni, nie zalecane jest uprawianie sportów generujących duże obciążenia itd. https://www.pszs.eu/365/zakres-edukacji-po-endoprotezie-kolna Tutaj troszkę więcej o tym.). Także na pewno przyda się redukcja wagi.

Jest to niestety zabieg dość inwazyjny i wymaga późniejszej rehabilitacji, wypracowania nowych wzorców ruchowych i przyzwyczajenia organizmu do nowych ograniczeń/wyzwań.  Im wcześniej podjęta tym lepiej. Najlepiej po uzyskaniu w miarę trwałego zrostu tkanek (to już lekarz rehabilitacji, lub ortopeda określi zakresy ruchów, obciążeń i kiedy można wchodzić z początkową rehabilitacją). Pełna regeneracja samych tkanek miękkich trwa nawet ~10-12 miesięcy, a kostnej do 2 lat do uzyskania pełnego zrostu. Pozdrawiam i dużo zdrowia życzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno coś napisać bez diagnozy, ale znając naszą służbę zdrowia zalecam SKONSULTOWAĆ ten zabieg z KILKOMA fachowcami.

 

Może się okazać jak z moją mamą - jeden konował kazał natychmiast usuwać woreczek (bo hajs za zabieg), a kilku innych to wyśmiało. Moja przyjaciółka lekarka zawsze NAKAZUJE zebrać kilka opinii uznanych fachowców, jak się okazuje może to wiele zmienić.

 

Tak więc idź do innych lekarzy koniecznie, może jeszcze tego nie trzeba robić.

 

Kolejna sprawa, to musisz schudnąć i to konkretnie, zmniejszyć albo zrezygnować z nałogów. Bez tego i bez zmiany nawyków żywieniowych, niewiele ten zabieg da, bo wbrew hurraoptymistycznym opiniom z forum, znam osobiście Panią, która po takim zabiegu wcale nie doszła do sprawności i zdrowia, a zaczęły się poważne problemy ze zdrowiem. Zdrowa, nie stara, dbała o rehabilitację i tylko problemy.

 

Zrobią Ci zabieg i np. wypijesz weekendowego drinka, stłumisz nim ból, zrobisz ruch którego zrobić nie można (przed którym chroni ból) i wszystko pójdzie w pizdu. I później już tylko szpitale, krojenie, zakażenia szpitalne (tfu tfu tfu!).

 

Bierzesz skorupki jajek?

 

No i wstaw na forum zdjęcie rtg, wszelkie badania jakie masz, ktoś może pomoże. Ja nie znam ortopedy ale może też podpytam jak się uda.

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.