Skocz do zawartości

Domownik z karabinkiem AR15 obronił się przed napastnikami, dlaczego nie może być tak w Polsce?


Rekomendowane odpowiedzi

@Sceptyczny? Ale w Polsce mamy powszechny dostęp do broni.

 

Przede wszystkim co rozumiesz przez powszechny dostęp do broni?

Bo u nas w Polsce możesz sobie kupić broń w każdym legalnym sklepie, możesz ją sobie zamówić przez Internet, możesz kupić od kolegi, bez żadnych pisemnych formalności (jeśli pistolet bądź rewolwer kosztował mniej niż 1 tysiąc złotych nie musicie nawet spisywać umowy). To dla Ciebie jest powszechny dostęp do broni? Dla mnie jest.

 

Powyższe dotyczy broni historycznej, repliki bądź oryginały broni rozdzielnego ładowania sprzed 1885 roku na proch czarny.

 

Jeśli chcesz mieć broń współczesną w domu, tak legalnie, to wyrobienie pozwolenia na broń sportową jest łatwiejsze niż zdanie prawa jazdy kategorii B (zdanie egzaminów jest prostsze, kosztowo prawo jazdy wychodzi taniej). W moim województwie na początek dostajesz kwity na ponad 30 sztuk. Mi wystarczy do końca życia tyle promes :D

 

Moim zdaniem USA wcale nie jest dobrym przykładem jeśli chodzi o prawo do posiadania broni. Inny system prawny, inne prawa dotyczące broni w każdym stanie,  inna kultura, inny rozkład społeczeństwa. Porównujmy się bardziej z krajami europejskimi, takimi jak Szwajcaria, Finlandia, Czechy.

W tych krajach przepisy dotyczące broni są bardziej liberalne niż w Polsce. Masz może jakieś statystyki dotyczące przestępstw z użyciem broni palnej w Szwajcarii?

 

Edytowane przez Janek Horsie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Sceptyczny? Nie jest dobrym przykładem, bo to federacja stanów. Podaj jakiś stan i wtedy porównuj do Polski. Wtedy ma to jakiś sens.

 

O Szwajcarii pisałeś, że nie można tam kupić sobie amunicji. O tę wypowiedź chodzi?

Pogrzebałem trochę w różnych źródłach i w żadnym nie ma ani słowa o ograniczeniach w zakupie amunicji. Mając odpowiednie dokumenty możesz kupić sobie amunicję w każdym legalnym sklepie.

 

Cytat

W polskim internecie notorycznie pojawiają się komentarze, jakoby Helweci nie mogli kupować nabojów. Jest to wierutna bzdura. Co prawda, od roku 2012 szwajcarscy rezerwiści przestali otrzymywać darmową, państwową amunicję 5,6 Gw Pat 90 [inaczej 5,56×45 mm NATO], zasilającą ich karabiny typu SG 550, ale posiadanie jej cywilnego odpowiednika [.223 Rem] jest ciągle w pełni legalne i w razie potrzeby każdy właściciel broni palnej może bez przeszkód doskonalić swoje umiejętności strzeleckie we własnym zakresie i za własne pieniądze.

źródło: https://www.hoplofobia.info/bron-palna-w-szwajcarii/

Ewentualnie: https://en.wikipedia.org/wiki/Firearms_regulation_in_Switzerland#Buying_ammunition

 

Ja rozumiem, że nie lubisz broni. Szanuję to, ale uogólnianie, że broń jest zła to też nie do końca w porządku. Broń sama nie zabija. To człowiek zabija.

 

 

To trochę naciągane, co napiszę ale niech będzie. Retoryka ta sama.

Czy w Polsce mamy powszechny dostęp do samochodów?  Sądzę, że można tak twierdzić.

Ilu było rannych w ten weekend? Ilu zabitych? Ilu pijanych kierowców złapała Policja? Ilu zabiło po pijaku? Nie znam tych statystyk, ale na pewno było ich ZA DUŻO.

To znaczy, że mamy zakazać posiadania samochodów?

 

 

Moja wcześniejsza wypowiedź dotyczyła powszechnego dostępu do broni. Czy to co mamy w tej chwili w Polsce można tak nazwać? Ja uważam, że tak.

Mamy w kraju jakiś milion egzemplarzy broni czarnoprochowej (to są szacunkowe dane ekspertów) i jakoś nie ma strzelanin na ulicach. I niech tak zostanie.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
On 7/15/2019 at 9:06 PM, Sceptyczny? said:

Żyjesz w jednym z najbezpieczniejszych krajów świata

Jesteś bezpieczny jak zwierzak w klatce. Dlaczego państwo ma mieć monopol na posiadanie broni (np. wywiad skarbowy)? Polacy to naród wielokrotnie zniewolony, myślisz że EU nie może stworzyć armii pan-europejskiej i nie najadą nas Niemcy z Francuzami pod pretekstem "braku samorządności" w Polsce. Nikt cię wtedy nie obroni (bo politycy są też na garnuszku EU) a sam też nie będziesz miał czym. Dla mnie każdy kto nie chce mieć broni (i nie kupi sobie chociaż tego czarno prochowca) zasługuje na bycie niewolnikiem. 

 

On 7/15/2019 at 9:06 PM, Sceptyczny? said:

nikt nie napada z bronią w ręku

Serio, mafii nie ma? Policja raportuje 768 przestępstw z użyciem broni palnej. Dużo więcej jest przestępstw z niebezpiecznymi narzędziami (2941) to może siekiery skonfiskować?

 

@Sceptyczny Dlaczego przytaczasz tygiel narodowościowy jakim jest USA. Co ze Szwajcarią (szacunkowo 1/4 ludności ma broń) czy Czechami?

Edytowane przez Orybazy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.