Skocz do zawartości

Ograniczam cukier


Rekomendowane odpowiedzi

9 minut temu, Quo Vadis? napisał:

A co myślicie o produktach typu zero cukru, czyli są tam słodziki, aspartamy, ksylitole i inne, np: produkty zero.

Aspartam to rakotwórczy syf... który stosuję na codzień i nie wyobrażam sobie kawy bez niego :D Lepszy ksylitol albo stewia, ale do smaku trzeba się przyzwyczaić. Osobiście nie cierpię stewii.

 

Produkty zero to produkty wysoko przetworzone, czyli takie, które potencjalnie mogą utrudniać Ci osiągnięcie swoich celów.  Jak Cię weźmie na słodkie, to lepiej sam sobie zrób "produkt zero" albo "prawie zero" - cynamon, borówka amerykańska, jabłko, jeżyny, truskawki, kakao, żółtka jajek, orzechy nerkowca albo migdały - to są produkty z których można zmontować całkiem nieźle smakujące dietetyczne słodycze i w ten sposób się poratować w chwili kryzysu.

Edytowane przez mirek_handlarz_ludzmi
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie że mają więcej kalorii niż cukrowy oryginał; na pewno chemii; cola zero jest słodsza niż cola 2 kcal. To jest jakiś kanał moim zdaniem, te słodziki.

 

@Quo Vadis? polecam przerzucić się na owoce. Banany, dojrzałe pomarańcze, gruszki, arbuz, to jest słodkie w cholerę. Po jakimś czasie organizm się przestawi na naturalny cukier i na tamto g...o Cię będzie mdlić jak na Pepsi. A przy okazji dostarczasz wiele wartościowych składników.

Edytowane przez Wypas
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Wypas Wiesz, z tymi słodzikami to też tak nie do końca wiadomo jak to jest.

Najpierw był na nie wielki boom, potem wyszło, że rakotwórcze, teraz coraz więcej osób i kolejnych badań dementuje to, że są rakotwórcze.

 

Podobna sytuacja jak z masłem i margaryną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Wypas Dobrze prawi - każdy organizm składa się z tych samych organów, ale ma inną przemianę i inne zapotrzebowanie na energię, w zależności od tego jaki tryb życia prowadzisz.

 

"Zawartość naturalnych cukrów prostych w owocach różni się w zależności od rodzaju a także od stopnia ich dojrzałości. Niewielką ilość cukrów mają: maliny, truskawki, porzeczki, cytryny, grejpfruty, agrest, czarne jagody, wiśnie, jabłka (od 5,3 do 10,1 g w 100 g produktu). Do tych o większej ilości cukrów zalicza się: ananasa, gruszki, czereśnie, winogrona, banany (12,4 – 21,8 g/100 g). Wciąż jednak trudno powiedzieć, że są to olbrzymie ilości fruktozy, glukozy czy sacharozy, jeśli zestawimy je np. z łyżką syropu malinowego, która dostarcza 13 g cukrów lub średniej wielkości jagodzianką – 47,2 g, czy małym opakowaniem żelków – 72,3 g. Zwłaszcza, że większość owoców, w przeciwieństwie do słodyczy, jest jednocześnie niskokaloryczna.

Warto pamiętać, że owoce po ususzeniu zmniejszają swoją objętość, ale nie zawartość cukrów. W tej postaci są skoncentrowanym ich źródłem: 100 g świeżych moreli dostarcza 10,2 g cukrów a ta sama ilość suszonych aż 6 razy więcej (61,9 g). Suszone owoce mogą oczywiście uzupełniać prawidłowo zbilansowaną dietę, zastępować słodycze, ale można je spożywać w niewielkich ilościach."

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Quo Vadis? zrelacjonuję w dużym skrócie myślowym jako laik w kwestiach medycznych to co kiedyś przeczytałem - aspartam działa mniej więcej w ten sposób, że oszukuje mózg, który podczas jedzenia produktu "zero"  odbiera bodziec, że je słodkie i uruchamia przy okazji wszystkie procesy, które ten cukier w organizmie mają przyswoić/przetworzyć (a tak na prawdę tego cukru nie ma) i w kolejnym dużym skrócie - można się nabawić w ten sposób np. cukrzycy.

 

Osobiście nie uznaję produktów typu "zero", "light" bo uważam je za naszpikowane chemią badziewie. W mojej opinii najzdrowszy jest arystotelejski "złoty środek".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Nie jem cukru od kilku lat. Owoce, soki to tez cukier. Wszystkie weglowodany proste to cukier.

Wg moich doswiadczen latwiej odstawic cukier calkowicie niz zmniejszyc jego spozycie. Najgorszy jest 1 mies. ale po tym czasie, jesli wytrzymasz, przechodzi totalnie ochota na slodkie rzeczy.

Edytowane przez pytamowiec
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mała aktualizacja, cukru jak nie żarłem tak nie jem - jedynie raz wpadły ciastka, które miały tego cukru na poziomie 3g na 100 i smakowały jak żwir z od czasu do czasu kawałkeim czekolady.

Jak mam ochotę na słodkie, to stoi pepsi zero - bez cukru, kawy nie słodzę cukrem, przeszedłem na stewię. Oglądam etykiety coraz częściej.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w tym miesiącu jak narazie postanowiłem zaprzestać na cały miesiąc jedzenia batonów, 7daysów itp. syfu. Herbaty, kawy w ogóle nie pije wiec, nie mam czego dosładzać. A do colki ciągnie bardziej niź wcześniej a to dopiero 5 dzień bez batonow, których i tak nie jadłem codziennie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzymaj się! Ja też ograniczam, od 1-go. Trzeciego dnia długo pracowałem aż do wygłodzenia, miałem ochotę darować sobie zdrowe żywienie i pojechać po fastfooda, ostatecznie polazłem po makaron, ale wziąłem ketchup zamiast sosu :D i otrzeźwiałem ze wszystkich pokus. Dzisiaj na śniadanie jajko i potem mleko. Zamierzam wytrwać przez ten miesiąc, przez ostatnie pół roku wpierdalałem fast foody i dużo sklepowych gotowców nie żałując sobie słodyczy, efekt kiepska sylwetka, mniej siły, depresja.

Edytowane przez Lucek
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Także powróciłem do diety i ograniczaniu cukru /tylko troszkę miodu i owoców/, widocznym tego symptomem są zaburzenia koncentracji. Już to przerabiałem przy poprzedniej diecie, z trzy lata temu więc wiem jakiej reakcji organizmu się spodziewać. Po prostu jestem rozdrażniony i nie mogę utrzymać uwagi na jednym zajęciu zbyt długo. Nie jest to komfortowe w pracy ale daje rady. Pozdrawiam. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.