Skocz do zawartości

Pasażerowie a alkohol


BlackDrake

Rekomendowane odpowiedzi

Kierowca straci uprawnienia w zależności od tego co orzeknie sąd lub prokurator (w przypadku dobrowolnego poddania się karze i bez przeprowadzenia rozprawy). Nie ma tu sztywno 3 lata i grzywny 5-6 koła. Równie dobrze może orzec 500zł, każda sytuacja jest inna. Pasażerowie nie odpowiadają, chyba że jeden z nich był posiadaczem/właścicielem pojazdu i udostępnił pojazd osobie pod wpływem alkoholu - wtedy odpowiada z art. 96§3 Kodeksu Wykroczeń i podlega karze grzywny.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 lata zakazu prowadzenia pojazdów to minimum i nie można orzec mniej. Dalej, jeżeli nie był karany, to dostanie co do zasady grzywnę, a oprócz tego co najmniej 5000 zł świadczenia pieniężnego. Jeżeli pasażer nakłaniał kierującego lub zachęcał go do jazdy na podwójnym gazie, to odpowiada za podżeganie lub pomocnictwo do przestępstwa. Art. 96 kodeksu wykroczeń nie ma tutaj zastosowania. 

 

PS. Jeżeli na jakimś temacie się nie znamy to nie udzielamy rad. Myślę, że tak będzie najlepiej dla wszystkich. Potem można usłyszeć dziwne historie, że to prokurator orzekł jakąś karę albo ktoś został skazany i dostał mniej niż 3 lata zakazu. 

Edytowane przez House
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@House, nie jestem już od jakiegoś czasu na bieżąco z tematem, gdzie jest mowa o 3 latach minimum i 5tys? Art. 178a KK nic o tym nie wspomina...

Nakłanianie lub zachęcanie to zupełnie inna para kaloszy, tu pełna zgoda. Bardziej mi chodziło o sytuację typu "Daj kluczyki, ja poprowadzę bo mniej wypiłem" i posiadacz/właściciel bez oporu udostępnia pojazd osobie pod wpływem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Art. 42 par. 2  oraz art. 43a par. 2 kodeksu karnego. Natomiast przepis kodeksu wykroczeń o którym piszesz, dotyczy udostępnienia samochodu osobie znajdującej się w stanie po użyciu alkoholu. Natomiast jeżeli kierujący ma więcej niż 0,5 promila, to nie jest w stanie "po użyciu" tylko w stanie nietrzeźwości.  Dlatego też, jeżeli właściciel auta daje kluczyki osobie nietrzeźwej, to popełnia przestępstwo. 

Edytowane przez House
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Wypiliśmy parę piw, ok. godziny później wpadliśmy na głupi  pomysł żeby pojechać do sklepu i kupić coś do jedzenia.

I za to powinniście  ( pasażerowie ) być co najmniej wybatożeni, bo jak się razem pije to należy o siebie dbać a nie pozwalać siadać na minie!

 

( Niektórym alkohol odbiera rozum i w takich wypadkach  koleżeństwo powinno chociaż spróbować myśleć za takiego delikwenta.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.