Skocz do zawartości

Spłata hipoteki.


Turop

Rekomendowane odpowiedzi

Witam braci, mam trochę nurtujący mnie problem, a nie wiem jak się za to wogóle zabrać. Splacilem hipotekę na mieszkaniu, którego jestem właścicielem, kredyt był ja mojego ojca, czekam na jakieś dokumenty z banku odnośnie zamknięcia kredytu i teraz moje pytanie co dalej, gdzie mam iść, jak to załatwić, żebym został tylko na w księdze wieczystej nieruchomości? Mogę to załatwić sam, czy pójść do notariusza, adwokata? Jaki to jest koszt, i ile się czeka na wszystko? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bank da Ci pismo, z którym idziesz do sądu (wydział ksiąg wieczystych) i wnosisz o wykreślenie hipoteki. Sąd wykreśli bank z księgi wieczystej i prześle Ci zawiadomienie o tej zmianie.

 

Nie do końca rozumiem o co biega z tym ojcem. Raczej cienko widzę, że Twój ojciec uzyskał kredyt zabezpieczony Twoją nieruchomością, więc może sprecyzuj, kto jest właścicielem nieruchomości i co Ty dokładnie chcesz zrobić?

 

Edytowane przez Jerzy
  • Like 2
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Turop napisał:

Mogę to załatwić sam, czy pójść do notariusza

Nie znam się, chyba możesz sam, ale jeśli się na tym nie znasz takie delikatne sprawy może lepiej zaklepać aktem notarialnym na 100%.

 

Miałem kiedyś cośtam z udziałami w nieruchomości wspólnej budynku wielorodzinnego (klatki schodowe, grunt czy coś) i tam obowiązkowo wnioski o modyfikacje ksiąg wieczystych przyklepywal notariusz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Jerzy napisał:

Nie do końca rozumiem o co biega z tym ojcem. Raczej cienko widzę, że Twój ojciec uzyskał kredyt zabezpieczony Twoją nieruchomością, więc może sprecyzuj, kto jest właścicielem nieruchomości i co Ty dokładnie chcesz zrobić?

Mieszkanie było ojca, na którym widniała hipoteka, w darowiznie oddał siostrze, siostra po paru latach przepisała w darowiznie mi, a kredyt jak widniał na ojca tak widniał, nawet podczas przepisywania darowizny, była adnotacja, że nieruchomość obciążona jest hipoteka na rzecz tego i tego banku. Splacilem kredyt ojca, za niego, i z nim mam się udać po te dokumenty do banku, bo on zamyka kredyt. Ale właścicielem oficjalnie jestem ja i chciałem to jak najszybciej uregulować. Teraz rozumiesz, czy coś pogmatwałem? ?

 

5 minut temu, Imbryk napisał:

Miałem kiedyś cośtam z udziałami w nieruchomości wspólnej budynku wielorodzinnego (klatki schodowe, grunt czy coś) i tam obowiązkowo wnioski o modyfikacje ksiąg wieczystych przyklepywal notariusz.

Właśnie przez to, że trochę sytuacja dziwna, wolałbym to po świadczyć notarialnie, w razie śmierci ojca i jakiegoś niedopowiedzenia ze strony banku, żebym nie miał problemu większego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Turop napisał:

Witam braci, mam trochę nurtujący mnie problem, a nie wiem jak się za to wogóle zabrać. Splacilem hipotekę na mieszkaniu, którego jestem właścicielem, kredyt był ja mojego ojca, czekam na jakieś dokumenty z banku odnośnie zamknięcia kredytu i teraz moje pytanie co dalej, gdzie mam iść, jak to załatwić, żebym został tylko na w księdze wieczystej nieruchomości? Mogę to załatwić sam, czy pójść do notariusza, adwokata? Jaki to jest koszt, i ile się czeka na wszystko? 

 

Proszę Cię uprzejmie.

Jak się spotkamy - wisisz mi symboliczny honorowy drink z Danielsa i koli ;)

 

Bank wydaje Ci zaświadczenie w trybie art. 95 ustawy prawo bankowe.

W zaświadczeniu tym stwierdza, że wierzytelność została spłacona więc wyraża zgodę na wykreślenie hipoteki.

Z zaświadczeniem maszerujesz do Wydziału Ksiąg Wieczystych Twojego sądu.

Składasz wniosek na formularzu KW-WPIS (formularz dostaniesz na miejscu).

Załączasz papier, który dostajesz z banku.

Opłacasz 100zł opłaty sądowej od każdej wykreślanej hipoteki (jeśli jest jedna hipoteka - płacisz 100zł).

Po jakimś czasie listonosz przynosi Ci polecony z sądu a w nim zawiadomienie o wykreśleniu.

Wszystko.

 

Natomiast drugiej części pytania "ni fhooy" nie rozumiem.

Co to znaczy "ZEBYM ZOSTAŁ TYLKO NA W KSIĘDZIE WIECZYSTEJ NIERUCHOMOŚCI" ?

Sprecyzuj pytanie to dostaniesz odpowiedź.

  • Like 4
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Margrabia.von.Ansbach napisał:

"ZEBYM ZOSTAŁ TYLKO NA W KSIĘDZIE WIECZYSTEJ NIERUCHOMOŚCI" ?

 

16 minut temu, Margrabia.von.Ansbach napisał:

a w nim zawiadomienie o wykreśleniu.

Właśnie o to, dzięki wielkie wszystkim, myślałem, że trochę bardziej skomplikowane to wszystko. W banku każdy, mówił coś innego, aż nerwy miałem na ich nie kompetencje. 

25 minut temu, Jerzy napisał:

Jeżeli darowizny są przyklepane notarialnie i w księdze wieczystej to Ty jesteś właścicielem, to tylko kwit z banku do sądu trzeba zanieść i po zawodach. Notariusz nie ma czego tu przyklepywać.

No właśnie o to mi chodziło cały czas, tylko sam zagmatwałem. Dzięki wielkie wszystkim za odpowiedzi ? Macie wirtualne piwka ode mnie hehe. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, Jerzy said:

Bank da Ci pismo, z którym idziesz do sądu (wydział ksiąg wieczystych) i wnosisz o wykreślenie hipoteki. Sąd wykreśli bank z księgi wieczystej i prześle Ci zawiadomienie o tej zmianie.

Nic dodać, nic ująć.

Tak się to odbywa, przynajmniej ja tak miałem i żadnych notariuszy juz nie potrzebowałem. Dziwię się, że cię w banku nie poinformowali bo mi wszystko powiedzieli, w banku właśnie. Oni to mają obcykane, robią to czodziennie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, wrotycz napisał:

Nic dodać, nic ująć.

Tak się to odbywa, przynajmniej ja tak miałem i żadnych notariuszy juz nie potrzebowałem. Dziwię się, że cię w banku nie poinformowali bo mi wszystko powiedzieli, w banku właśnie. Oni to mają obcykane, robią to czodziennie.

Zgłupieli, bo ja jestem właścicielem, a kredyt na ojca, blue screen wywaliło na twarzy i tyle się tam dowiedziałem. Coś o prawniku nawet wspominali, dlatego myślałem, że to będzie masakra. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Wszystko ogarnięte według instrukcji, które napisaliscie, czekam na pismo z ksiąg wieczystych o wykreślenie hipoteki, trochę chodzenia za tym było, ale nic skomplikowanego, najgorzej w samych księgach wypełnić ten cały wniosek, ale na internetach jest tutorial od zera. Dzięki i pozdrawiam, może się komuś przyda ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.