Skocz do zawartości

Mentalność Polska vs. USA (z "Nie wiem ale się dowiem!")


Rekomendowane odpowiedzi

Genialne!

Nigdy mi nie przyszło do głowy, że jesteśmy państwem postkolonialnym. A jesteśmy. Po latach zaborów zanim się zdążyliśmy przestawić na wolnościowe tory zostaliśmy znowu podporządkowani i znów byliśmy krajem kolonialnym. Teraz wciąż żądzą nami ludzie wychowani za komuny i do tego podtrzymujący podwładne układy z okupantami (tym razem nie formalnymi a ekonomicznymi). Nie zmieni się to dopóki do władzy nie dojdą ludzie z pokolenia które komuny nie pamięta (rocznik '80+) a to nastąpi kiedy będą mieć 40-45+ lat, czyli w roku 2020+.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
W dniu 3.08.2019 o 07:41, Strusprawa1 napisał:

Jeden z najlepszych jego odcinków.
Widać dużo wziął z książki "Polactwo" R. Ziemkiewicza.

Super filmik. Dzięki :)

 

W dniu 1.09.2019 o 18:56, Strusprawa1 napisał:

dochodzi kwestia etyki protestanckiej.

 

Zostałem wychowany właśnie w niej i dlatego kocham Kapitalizm.

W dniu 6.08.2019 o 15:29, wrotycz napisał:

Nigdy mi nie przyszło do głowy, że jesteśmy państwem postkolonialnym. A jesteśmy. Po latach zaborów zanim się zdążyliśmy przestawić na wolnościowe tory zostaliśmy znowu podporządkowani i znów byliśmy krajem kolonialnym. Teraz wciąż żądzą nami ludzie wychowani za komuny i do tego podtrzymujący podwładne układy z okupantami (tym razem nie formalnymi a ekonomicznymi). Nie zmieni się to dopóki do władzy nie dojdą ludzie z pokolenia które komuny nie pamięta (rocznik '80+) a to nastąpi kiedy będą mieć 40-45+ lat, czyli w roku 2020+.

 

A jak myślisz, dlaczego Mojżesz chodził z ludźmi po pustyni 40 lat? Żeby wymarło pokolenie urodzone w niewoli.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@0:04:54

"nie jest to przypadek, że niemieckie samochody są uważane za bardzo wytrzymałe, trwałe..."

 

Racja, to nie jest przypadek, zwłaszcza, że nie są ani wytrzymałe ani trwałe ani dobrej jakości:


Niemiecka solidność przechodzi do historii. „Made in Germany” przestaje być gwarancją jakości

1/4 niemieckich produktów stanowić może zagrożenie dla konsumentów na obszarze UE

 

To jest efekt propagandy. Przykro mi, że zburzyłem ci/wam taki piękny obraz.

 

Cały ten film jest makabrycznym uproszczeniem. Łatwo się feruje tego typu filozofie, że niemiecka solidność była (pra)przyczyną ich osiągnięć. Tak nie jest. Ich obecna pozycja, jest utrzymywana kosztem reszty Europy (np. w ten sposób: Poważny problem: Niemcy zaśmiecają Europę). To jest argumentacja na poziomie feministek - "jest jedna przyczyna zła na świecie - patriarchat". To że się podnieśli po 2WŚ to też nie jest przypadek tylko efekt amerykańskiej pomocy, nie tylko planu Marshalla.

My mieliśmy "bratnią pomoc ze wschodu".

 

Edytowane przez wrotycz
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, wrotycz napisał:

@0:04:54

"nie jest to przypadek, że niemieckie samochody są uważane za bardzo wytrzymałe, trwałe..."

 

Racja, to nie jest przypadek, zwłaszcza, że nie są ani wytrzymałe ani trwałe ani dobrej jakości:


Niemiecka solidność przechodzi do historii. „Made in Germany” przestaje być gwarancją jakości

1/4 niemieckich produktów stanowić może zagrożenie dla konsumentów na obszarze UE

Niemiecka solidność to mit kreowany przez niemców i ich media. Sam tak myślałem, do czasu gdy trochę się zagłębiłem w 2 wojnę światową. Owszem, mieli niezły sprzęt, ale robili takie błędy i takie głupoty, że się w pale nie mieści. Np. Speer w 43 roku powołany na ministra bodajże gospodarki (tu mogę się mylić), doszedł do wniosku że kilkadziesiąt procent zakładów działa zupełnie bez sensu.

 

Mieli parę fajnych zabawek, ale żeby wygrać wojnę trzeba mieć ich o wiele więcej.

 

Można by wyliczać błędy niemców, nie mówiąc o rozwalonych silnikach w niemieckich vw, o tym już nawet na onecie piszą, jaka jest skala ich awaryjności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odcinek o USA i post/kolonializmie bardzo dobry, bardzo mi się podobał. Odcinek o Niemczech i Niemcach, pożal się boże propaganda.

Nie zawsze chłop ma rację. Na tym polega trudność, jeśli ktoś zwykle ma rację a zdarzy mu się jej nie mieć to znakomita większość ludzi przyjmuje wszystko bezkrytycznie. A to tylko słowa. Jeśli nie stoją za nimi argumenty to można a nawet należy podejrzewać, że są one fałszywe. I zawsze wtedy sprawdzić.


Najgorsze jest to, że w tym odcinku jest kilka prawd. Może nie objawionych ale jednak. A najważniejsza z nich to, że Niemcy są dobrze zarządzane. Bo to prawda. Państwo to szczególny rodzaj przedsiębiorstwa. Nastawionego na dobro państwa a za tym i obywateli. Zysk jest ważnym tego elementem ale nie jedynym.

Prawdziwi ekonomiści twierdzą (a wiedzą to z doświadczenia przeszłości - jest to wiedza empiryczna), że 90% bankructw jest wynikiem złego zarządzania. Jeśli państwo jest przedsiębiorstwem to 90% bankructw państw jest wynikiem złego zarządzania. Widzimy to co chwilę. To zła polityka, w 90% przypadków, jest przyczyną słabości i upadku państw. I nie inaczej jest z Polską. Nie ma się co czarować, mamy polityków bardzo nieudolnych bądź rozmyślnie nas okradających. Jedni i drudzy źle rządzą państwem i państwo się stacza.

I w tym ma chłop rację.

Zapomniał tylko dodać, że przyczyną tego, że Polska jest w takim gnoju jest to, że była państwem skolonizowanym a teraz jest postkolonialnym, w którym kolonialiści (bolszewicy) nigdy nie oddali władzy. Przejęli ją ich namaszczeni spadkobiercy przy okrągłym stole odstawiając teatrzyk dla gawiedzi. Pamiętać trzeba bolszewickie credo: "Zdobytej władzy nigdy nie oddamy!"*. I nie oddali.

 

* "Zdobytej władzy nigdy nie oddamy!" - credo bolszewików; słowa wypowiedziane przez Lenina po tzw. Rewolucji październikowej. Było i jest to credo każdej partii komunistycznej, a nawet prawdziwie socjalistycznej. Słowa te powtórzył Gomułka w 1945 roku ale to nie on jest ich faktycznym autorem.

 

Edytowane przez wrotycz
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.