Skocz do zawartości

Hyundai Elantra - światła


House

Rekomendowane odpowiedzi

Bracia, prośba o pomoc.

 

Otóż kupiłem właśnie nowego Hyundaia Elantrę. Samochód produkowany poza UE, więc pojawił się problem ze światłami. Otóż w przeciwieństwie do innych samochodów, w pozycji "O" wszystkie światła są wyłączone. W pozycji odpowiadającej symbolowi świateł pozycyjnych świecą się światła z tyłu oraz LEDy z przodu. W pozycji świateł mijania zapalają się dodatkowo, obok LEDów, światła mijania. W ofercie handlowej napisano, że wersja ta posiada LEDowe światła do jazdy dziennej. Moje pytanie: Jaki wariant jest przewidziany do jazdy dziennej w Europie?

Żadna opcja mi nie pasuje, bo jeżeli chciałbym jeździć na światłach mijania, to przecież powinny się automatycznie wyłączać pozycyjne (czyli wg oznaczenia - LEDy). Gdybym natomiast uznał, że LEDy są jednak światłami dziennymi, to okazałoby się, że w Elantrze nie ma osobnych świateł pozycyjnych...

Edytowane przez House
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I30 jest produkowana w Europie, więc podejrzewam że jest inaczej. Kiedy wyłączam światła, to nie świeci się kompletnie nic. LEDy świecą się dopiero jak ustawię światła pozycyjne.  We wszystkich europejskich autach jest obecnie tak jak piszesz. Automatycznie włączają się przy zapłonie światła dzienne

Edytowane przez House
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, House napisał:

W ofercie handlowej napisano, że wersja ta posiada LEDowe światła do jazdy dziennej. Moje pytanie: Jaki wariant jest przewidziany do jazdy dziennej w Europie?

1. Sprawdź w menu samochodu - może wystarczy odznaczyć odpowiednią opcję

2. Jak nie ma, to serwis - może wgrali niewłaściwego softa przy przeglądzie PDI

 

Warunek brzegowy - kupiłeś samochód wyprodukowany poza UE, ale w SPECYFIKACJI UE.

Bo jeśli np masz samochód na rynek rosyjski, czy inny tam RPA, to może być tak, że tam warunki homologacyjne są inne i inny jest "wzór" działania świateł.

Wówczas - kontakt z serwisem, czy da się to jakoś bezboleśnie obejść.

Czasami zmiana rynku jest możliwa, a czasami ni chu-chu, producent nie da zgody na taką zmianę konfiguracji (bo nie może).

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem rozwiązany. W instrukcji o dziwo nie było o tym mowy, ale doszedłem do tego, że w Elantrze światła dzienne wyłączają się automatycznie przy zaciągnięciu ręcznego, a światła sprawdzałem stojąc właśnie na ręcznym. Jednocześnie światła dzienne to te same co pozycyjne przednie. Jest zatem tak samo jak i i30, tyle że będąc przyzwyczajony do innych modeli nie zwróciłem uwagi na związek świateł z ręcznym. Cóż, człowiek uczy się całe życie ;) 

 

@Marek Kotoński  Mam taką nadzieję. Słyszałem same pozytywne opinie o silniku w Elantrze. 

 

Nurtuje mnie jeszcze jedna kwestia. Nie powinno się jeździć jednocześnie na światłach dziennych i mijania. Tymczasem w Elantrze nie ma innej możliwości z tego względu, że światła pozycyjne przednie są jednocześnie światłami dziennymi. A włączając światła mijania siłą rzeczy trzeba włączyć pozycyjne. 

Edytowane przez House
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.