Skocz do zawartości

Inwestycja w złoto i srebro


Jaśnie Wielmożny

Rekomendowane odpowiedzi

@Krugerrand Podawałeś swoje dane przy zakupie?

 

Do niedawna, anonimowo można było kupić wyłącznie złoto fizyczne. Wymiana złoto – gotówka następowała w sklepie stacjonarnym. Od niedawna, za sprawą rządów PiS, państwo postanowiło przyjrzeć się sprawie. Dilerzy mają obowiązek spisania imienia i nazwiska oraz PESEL-u kupującego. Wynika to ustawy o VAT. Niektórzy dziwią się, gdyż przy zakupie złota nie płaci się VAT. Otóż politycy wymyślili to w ten sposób, że złoto jest obwarowane podatkiem VAT, ale stawka wynosi 0%.

Państwo polskie kolejny raz próbuje pod pozorem bezpieczeństwa kontrolować jednostkę. Najwidoczniej zdają sobie sprawę, że posiadacze złota będą w przyszłości łakomym kąskiem. Jak kupić złoto anonimowo na białym rynku? Teoretycznie nie ma takiej możliwości. W praktyce, dilerzy nie mogą sprawdzać dowodu osobistego. Muszą uwierzyć Ci na słowo, że podczas zakupów podałeś poprawne dane osobowe…

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, viko napisał:

W jakim sensie?

To na serio? Jeśli tak, to udam, że tego nie widziałem;)

 

@Jaśnie WielmożnyRejestrując się na stronie jakiejkolwiek mennicy jako klient zawsze podajesz swoje dane, a przy odbiorze zamówienia zawsze legitymowałem się dowodem, żeby sprawdzili, że ja to ja i czy aby wydają towar właściwej osobie. Danych nigdy ode mnie nie spisywali. Pozbądźmy się jakichkolwiek złudzeń, ze takie zakupy robimy anonimowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...
W dniu 16.10.2019 o 10:14, Calhun napisał:

Jest to pewny sposob inwestycji ale ma pewne wady. Pierwsza wada to bogacenie się społeczeńśtwa w Polsce, złoto w przyszłosci moze być o wiele mniej warte niż obecnie. Druga wada to to, ze zwrot może przynieść dopiero po wielu latach. Trzeba być cierpliwym. 

Złoto jest dobrym kruszcem na czas kryzysu. Skąd wziąłeś tę analizę o przyszłości, rentowności długookresowej?

Tak wygląda wykres ceny złota: https://imgur.com/pBDjxUG

 

W dniu 16.10.2019 o 10:14, Calhun napisał:

Podejrzewam,  że stóp procentowych raczej przed wyborami nie podniosą. 

Może i politycy mogą wpływać co nieco na NBP, ale jednak w teorii i większej praktyce to niezależny NBP (konkretnie RPP) decyduje o stopach. Idzie stagnacja/kryzys/recesja, więc powinno się raczej ciąć stopy procentowe. Poza tym, jesteśmy świeżo po wyborach.

Ekspertem w sprawach finansowych nie jestem, raczej amatorem, ale nie widzę w Twoich wywodach żadnego porządku logicznego, nic się w tym komentarzu nie trzyma kupy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Coraz mocniej zagłębiam się w temat i na razie czekam, ponieważ widzę, że złoto i srebro idą w dół, ale za chwilę zainwestuję w srebrnych filharmoników i w związku z tym mam kilka pytań.

1. Srebro w bulionach w porównaniu do złota ma dużo większą różnicę od kursu spot obu surowców (srebro ok. 30%, złoto 5-7%). Czy to jest związane z VAT-em, który występuje w przypadku srebra?

2. Zamawiam monety z czasem odbioru sięgającym 45 dni. Płacę po kursie, który obowiązuje w trakcie składania zamówienia czy podczas odbioru?

3. Rozumiem, że zamówienia dokonuje się anonimowo i zawsze można się wycofać, bez ponoszenia konsekwencji?

3. Monety składować lepiej w tubach czy pojedynczo umieszczać je w kapslach?

4. Gdzie dostanę linijkę Fisha w rozsądnej cenie? Płacenie kilkuset złotych za kawałek drewienka to lekka przesada.

5. Czy wypada pracownikowi mennicy zadawać pytania dotyczące certyfikatów LBMA i certipack? Czy w ogóle wypada pytać o podstawy czy też lepiej nie dać poznać po sobie, że się dopiero zaczyna i w wielu kwestiach jest się ignorantem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.