Skocz do zawartości

Zakładanie spółki CIT zamiast działalności gospodarczej.


Jaśnie Wielmożny

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem Waszmościom!

 

Po dogłębnej analizie doszedłem do wniosku, że najbardziej sensownym pomysłem jest założenie spółki tak, aby być na CIT nie ZUS (zamiast działalności gospodarczej). Spółki potrzebuję do ubezpieczenia i legalności swoich usług, które wykonuję jednoosobowo spółkę zamierzam z oczywistych względów założyć z jednym z rodziców. Natomiast rodzic będzie w spółce tylko dla formalności. Ponieważ wytwarzam "dzieła" przy użyciu różnych materiałów, chciałbym również podpiąć pod spółkę zakup materiałów do remontu. Czy któryś z braci posiada spółkę, wybrał to zamiast działalności gospodarczej. Rząd obiecywał 9 proc przy CIT, jak to wygląda w praktyce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Jaśnie Wielmożny napisał:

Rząd obiecywał 9 proc przy CIT, jak to wygląda w praktyce?

Dla nowo powstałych podmiotów 9%. Dla pozostałych 15. 


Tu masz to ładnie wytłumaczone: https://biznes.radiozet.pl/Podatki/CIT-15-dla-kogo-2019.-Wymagania.-Podatki.-Wlasna-firma.-CIT-9

 

Aaa i pamiętaj - Twoja osoba jako wspólnika i Twoja spółka to dwa osobne byty prawne. Nie możesz np. pójść do Żabki i kupić piwo z kasy spółki.

Edytowane przez mirek_handlarz_ludzmi
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mirek_handlarz_ludzmi Dzięki za odzew. ZUS ma wzrosnąć do 1500 więc księgowa choćby za 700 zł i tak się opłaca. Wiem, że mogę po dwóch latach zamknąć działalność żeby nie płacić dużego ZUSu ale w dłuższej perspektywie to nie będzie świadczyć dobrze o jakości marki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mirek_handlarz_ludzmi Wiem, że jesteśmy osobnymi bytami ze spółką. Udało mi się wyczytać, że mogę pobierać pensje jako członek zarządu wypłacaną przez spółkę. Mam wtedy wszystko w sensie formalnym legalnie i nie jestem goniony ZUSem. Pytanie gdzie jest haczyk w zakładaniu spółki?

 

Czy przykładowo dopłaty do działalności nie są wabikiem na naiwniaków od których będzie pobierać się złodziejski podatek.

Edytowane przez Jaśnie Wielmożny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Jaśnie Wielmożny napisał:

Pytanie gdzie jest haczyk w zakładaniu spółki?

Moim zdaniem nie ma. Jako prezes możesz też wypłacać sobie umowy o dzieło z przeniesieniem praw autorskich, płacąc mniejszy podatek. Możesz też rozliczać delegacje, podnajmować własny lokal spółce. Sposobów jest wiele. Pamiętaj tylko, że niektóre z tych sposobów rodzą obowiązek podatkowy po Twojej stronie (np. wynajem).

 

A dopłaty do działalności - nie wiem. Działalnosć zamknąłem chyba jakieś 5 lat temu.

Edytowane przez mirek_handlarz_ludzmi
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spółka z o.o. tysiąc razy lepsza niż działalność. Poczytaj o pracy na rzecz spółki, art. 176 (kodeksu spółek handlowych) ominiesz podwójne opodatkowanie zysku. Dwa spółka będzie miała wobec ciebie dług, nawet jakby się zdarzyło bankructwo. Pamiętaj, że nie odpowiadasz za długi jeśli zgłosisz kłopoty w chwili trwałej niewypłacalności (warto ogarnąć kiedy to dokładnie jest). Rodzic albo ktoś powinien być, ale widzę że masz to ogarnięte.

 

Nie trzymaj majątku w spółce, którą wykonujesz ryzykowne operacje. Jeśli chcesz kupić budynek/maszyny lepiej trzymaj je w innym podmiocie i wynajmuj. Jeśli przyjdą zająć majątek spółki będziesz mógł szybko odbudować pozycję (zakładam, że nie zamierzasz oszukiwać, ale taki US potrafi przyjść dowalić podatek wstecz i żądać zapłaty w 30 dni). To samo z samochodem. Właściwie na masie rzeczy da się zaoszczędzić, ale musiałbyś podać masę szczegółów, które nie wiem czy chcesz się dzielić. 

 

Domenę zarejestruj od razu w taki sposób, żeby ją wynająć. Nazwa i adres w Internecie to może być twój najcenniejszy aktyw. Tu też jest kilka rzeczy o których trzeba pamiętać jeśli to wirtualna strefa będzie główną strefą działań.

 

 

Edytowane przez Piter_1982
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mirek_handlarz_ludzmi @Obliteraror @Piter_1982 Rozliczacie sobie materiały przykładowo budowlane, benzynę etc w ramach swojej spółki ale które nie miały nic wspólnego z działalnością zawodową? Ile macie pozycji usług w statucie swoich spółek? Myślę jak podciągnąć działalność pod czekający mnie gruby remont.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siema.

 

Jest wiele plusów i minusów, a Wy nie zajmujecie się tematem kompleksowo. 

 

Jak sam pracujesz i masz takie, a nie inne obroty, to nie warto zakładać sztucznej spółki.

 

Chcesz ominąć ZUS? Po co? Przez pół roku nie masz ZUS - zero. Kolejne 2 lata niski ZUS, a kolejne 3 lata możesz mieć ZUS zależy od przychodu, więc np dalej np. połowę. To jest 5,5 roku. Po tym czasie się zastanowisz drugi raz. Zorientuj się czy przysługują Ci obniżone składki.

 

Pomyśl o możliwym dofinansowaniu na rozpoczęcie działąlności. Około 20 000 zł

 

Kwestia CIT i PIT. Jak chcesz wyciągać pieniądze ze spółki? Chcesz być zatrudnionym i mieć wypłatę np 4000. Wtedy Twój koszt pracownika to jakieś 7000, zamiast nawet największego ZUS. zapłacisz 3000.... co miesiąc to i tak się nie opłaca - tak oszczędzisz.... Do tego podwójne opodatkowanie. Najpierw VAT, CIT, później PIT. Chłopy, bzdury tu piszecie. Idź do radcy prawnego. Skonsultuj. 

 

Do tego księgowanie spółki to 700 zł miesięcznie zamiast 150. 

 

W banku za konto zapłacisz 50 zł miesięcznie, zamiast 7 zł itd....

 

Wiele tego. Zastanów się. Gdyby coś, jestem do dyspozycji.

 

Podejdź do tematu kompleksowo. Marzy Ci się bycie prezesem ? XD

Edytowane przez alfa_sralfa
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Działam w temacie spółek i działalności.

 

Chodzi o to, że trzeba mierzyć siły na zamiary. 

 

Jeżeli celem jest tylko ominięcie ZUS, to się to nie opłaca, o czym mowa była wcześniej.

 

Jeżeli to ma być jakieś większe przedsięwzięcie, pracownicy, wierzytelności, to wtedy można pomyśleć o spółce, ale nie z takich przyczyn, jak tu autor tematu zauważa. 

 

Do tego trzeba pamiętać ze spółka jest rejestrowana w krs. Już samo założenie to koszty, prawnicy.... później coroczne sprawozdania, bilanse, uchwały, Panie, po co to komu przy małej działalności.... tylko biedy sobie narobisz.

 

A w razie wpadki, likwidacja to koszmar. Warto również to ogarnąć.

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się orientuję ale nie udzielę szczegółowej odpowiedzi.

1 hour ago, alfa_sralfa said:

Do tego księgowanie spółki to 700 zł miesięcznie zamiast 150.

Dobry żart tynfa wart. Jednoosobowa działalność albo praca na etacie to przykład nowoczesnego niewolnictwa.

 

15 minutes ago, alfa_sralfa said:

Już samo założenie to koszty, prawnicy.... później coroczne sprawozdania, bilanse, uchwały

https://ekrs.ms.gov.pl/s24/

 

Jednoosobowa działalność w razie wtopy odpowiadasz CAŁYM swoim majątkiem to powinien być podstawowy argument i ta pieczątka prezes zarządu jakie robi wrażenie na płci przeciwnej :-)

 

Wyższy level to fundacja ale dopiero się w to wgryzam. Spółka z o. o. nie jest dla zwykłych Mietków złota rączka budowlańców (bez urazy dla budowlańców bo to bardzo potrzebna profesja) bo oni mają posłusznie płacić pańszczyznę (ZUS) na swoich panów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W odpowiedzi na powyższą wiadomość proponuję zapoznanie się z treścią art 299 ksh.

 

Następnie proponuję telefon do pobliskiego biura rachunkowego, banku i innych instytucji z którymi MUSIMY współpracować, celem rozpytania o stawki dla spółki i jdg.

 

Podtrzymuje swoje stanowisko zaprezentowane we wcześniejszych postach.

 

Oszczędzić na prawnikach ?  Dobre sobie. Pójdziesz z torbami...

 

Ale nawet jak już tak, to zakładanie spółki nadal kosztuje.

 

Dalej bilanse, sprawozdania uchwały, zgromadzenia wspólników, podwójne opodatkowanie, iluzoryczne umowy, ciągłe wałki xD

 

Nadal proponuję wizytę u radcy prawnego, bowiem w oparciu o uzyskane informacje nie sposób jest jednoznacznie odpowiedzieć co jest lepsze.

 

Dziwią mnie hurraoptymistyczne tony powyższych wypowiedzi userów xD

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.