Skocz do zawartości

Ile Realnie zarabia się w Polskich miastach?


Zajac

Rekomendowane odpowiedzi

Chłopy, zakładam temat po lekturze tego tekstu:

 

https://www.google.com/amp/s/www.money.pl/gospodarka/zarobki-w-polsce-w-tych-miastach-zarabia-sie-najlepiej-6414247460010113a.html%3famp=1

 

Według danych zawartych w linku w Jastrzębiu-Zdroju zarabia się przeciętnie 8121 PLN tj. 168% średniej krajowej

 

W Warszawie 6433 PLN tj. 133% średniej krajowej

 

Wiem że podawanie średniej płacy jest pewną manipulacją tym bardziej gdy pod uwagę bierze się firmy zatrudniające 10+ pracowników jednak daje to pewne wyobrażenie o skali nierówności w zarobkach w naszym kraju. 

 

Jakie są Wasze obserwacje w miastach w których mieszkacie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@witekk 

 

Mieszkam w centralnej Polsce. Daleko od głównego ośrodka-Łodzi,mozna powiedzieć że na zadupiu. Nie znam osobiście nikogo z mojego pokolenia(przełom lat 80 i 90) kto zarabia mniej niż 3500.

Dużo chłopaków jeździ na tirach zarobki w okolicach 6000.

Edytowane przez Zajac
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minutes ago, Zajac said:

Warszawa nie jest dla mnie jakimś zaskoczeniem. Giełda, siedziby korporacji, wiele centralnych urzędów itd. Te 6400 to jakieś 4500 netto więc też szału nie ma.  

Można się nawet pokusić o stwierdzenie że te 4500zl w Warszawie ledwo starczy do samodzielnego utrzymania (drogi wynajem!!).

Natomiast większe miasto to większe możliwości zmiany pracy, przekwalifikowania się itd. coś za coś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, witekk napisał:

Netto? Ja znam kilku tirowców i każdy z nich ma umowę na około 4 tys. netto, reszta pod stołem w kopercie. Poza tym za pracę 16h na dobę jaką ma tirowiec to ja bym oczekiwał 12 tys. a nie 4 i 2 pod stołem.

Od tylu zaczyna się to co dostają do ręki. Jak to wygląda na umowie to nie wiem 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Zajac napisał:

w Jastrzębiu-Zdroju zarabia się przeciętnie 8121 PLN tj. 168% średniej krajowej

I pomyśleć że nie mam daleko do tego miasta.

 

15 minut temu, Obliteraror napisał:

Jastrzębska Spółka Węglowa.

Aż mi się przypomniało że mój wujek jeszcze jakiś czas temu pracował tam w biurze.

Edytowane przez Patton
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, witekk napisał:

Nie wiem jakich masz znajomych, wiem, że pod Łodzią średnio zarabia się 2-3 tys. na rękę.

Moi znajomi to przeciętnie, niczym nie wyróżniający się ludzi w większości po technikach/zawodówkach. Są kierowcami, operatorami koparek, mechanikami, stolarzami. Ja jestem żołnierzem zawodowym. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Zajac napisał:

@witekk 

 

Mieszkam w centralnej Polsce. Daleko od głównego ośrodka-Łodzi,mozna powiedzieć że na zadupiu. Nie znam osobiście nikogo z mojego pokolenia(przełom lat 80 i 90) kto zarabia mniej niż 3500.

Dużo chłopaków jeździ na tirach zarobki w okolicach 6000.

Potwierdzam Zajączku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, witekk napisał:

 

 

Skoro twierdzisz, że Twoi kumple zarabiają 6 tys. na rękę jako kierowcy i stolarze, to ok., nie bronię Ci tak twierdzić.

 

 

Nie. 

Twierdzę, że wśród moich znajomych z którymi mam kontakt nikt nie zarabia mniej niż 3500.

6k PLN to zarobki kierowców. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, Zajac said:

Wiem że podawanie średniej płacy jest pewną manipulacją

Raczej błędem, ale jest możliwe, że w celu jakiejś manipulacji. Zarobki nie rozkładają się symetrycznie, więc średnia wyliczona dla takiego rozkładu mało mówi. W dodatku średnia jest podatna na zakłócenia wartości skrajnych. No i w końcu średnią arytmetyczną należy ZAWSZE podawać wraz z odchyleniem standardowym, żeby można było ocenić rozproszenie rozkładu. Jeżeli średnia wynosi 5000 i odchylenie 400, to widać, że skupienie wokół tej średniej jest spore o ta wartość naprawdę daje jakiś obraz rzeczywistości. Ale jak przy średniej 5000 odchylenie jest 3000 to taka średnia nic nie mówi.

 

Z medianą jest niewiele lepiej, dla niej należy podawać odchylenie ćwiartkowe. Wtedy wiadomo dodatkowo ile wynosi pierwszy i trzeci kwartyl (progi 25% i 75%). 

 

Znalazłem badanie zarobków z 2018:

7pods_w2.PNG 

Jak widać, wyliczanie średniej dla takiego rozkładu prowadzi do wyznaczenia jakiejś abstrakcyjnej wartości. Mediana też niewiele pomaga. Sensowną wartością jest dominanta (wartość najczęściej występująca), która pojawia się w przedziale 3-4k, ale sama z siebie też wiele nie mówi. Trzeba patrzeć na rozkład jako całość i wtedy wyciągać jakieś wnioski.

  • Like 4
  • Dzięki 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli już koniecznie mamy się bawić w przeliczaniu wyłącznie pieniędzy na poziom bogactwa to o wiele bardziej przydatnym wskaźnikiem byłaby mediana zarobków. 

U mnie w Kielcach jest dość kiepsko, młodzi wyjeżdżają, brak pomysłu władz gminy na pobudzenie przedsiębiorczości. Głównie call-centery i knajpy z szybkim żarciem. Znajomi wyjechali w większości na studia do Warszawy/Krakowa i tam już zostali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polska centralna, miasto średniej wielkości. 

Cześć znajomych nie wykwalifikowanych albo pracujących w nie swoim zawodzie, często fizycznie 1700 - 1900 na rękę (czyli netto nie brutto).

Ci z kwalifikacjami i dłuższym stażem pracy ok. 2000 - 2600 na rękę. 

Specjaliści i ludzie z dobrymi plecami ok. 2500 - 3000 na rękę. 

 

Ostatnio kolega pracujący w zagranicznej, wielkiej sieci hipermarketów żalił mi się na zarobki. Przez ostatnich kilka lat, nikt z kilkudziesięcioosobowej ekipy pracowników fizycznych u nich, nie przekroczył 2000zł na rękę:unsure:

Edytowane przez Morfeusz
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bracia ja zarabiam dużo mniej niż to co Wy tu wpisujecie ale jestem zadowolony z mojej pracy i mam kontakt z w porządku ludźmi i to dla mnie się liczy.

Jeśli chodzi o statystykę to chyba najlepiej matematycznie ujął to brat @Adams - wszystko się zgadza ale i tak wyniki badań statystycznych można przedstawić w zależności od nastrojów społecznych zaniżając bądź zawyżając wyniki, ludzie i tak to kupią.Polityka/manipulacja i tyle :(

Ja jestem akurat z zagłębia na południu kraju - bo ja wiem czy tu jest tak pięknie, pewnie zależy z kim się kto zadaje.

Pozdro

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak temat o cenach i na co nas stać, to olaboga jak drogo, Polacy głodem przymierają. 

Jak temat o zarobkach, to nagle każdy zarabia po 5-10 tys. złotych i nikogo nie znają kto ma mniej niż 3 000zł. 

Chyba jednak lepiej poczytać rzetelne opracowania statystyczne, niż wpisy pod wpływem emocji i humoru w danej chwili. 

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woj. lubelskie - praca fizyczna - umowa: śmieciówka - 13zł/h na rękę.

 

1600zł na konto, reszta pod stołem. Pracuję każdą sobotę + 20 nadgodzin w miesiącu, wyciągam 2800 zł.

 

W stosunku do cen - słabo, choć ludziom zarabiającym mniej, może się wydawać że...

 

No właśnie... może się wydawać.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w Częstochowie, będąc mechanikiem z 3 letnim stażem w firmie, mam około 2700 do ręki. Mając 25 lat uważam, że to całkiem niezła pensja. Praca po 8 godzin, bez nadgodzin, ale święta i weekendy również pracujące. Lecz nie wszystkie. 

Edytowane przez sekacz19
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.