Skocz do zawartości

Różnica wieku emerytalnego dla płci w Polsce


van.dall

Rekomendowane odpowiedzi

W Polsce wiek emerytalny zależy od płci. Kobiety mogą przejść na emeryturę w wieku 60 lat, 5 lat wcześniej niż mężczyźni. Niektórzy twierdzą, że to niesprawiedliwe, ale z tego co mi się wydaje taka wcześniejsza emerytura jest niższa.

 

Ci, którzy z różnych powodów wolą się wybrać na emeryturę w wieku 60 lat, mają do dyspozycji pewien instrument prawny. Otóż możliwe jest założenie sprawy w sądzie o zmianę płci w dokumentach urzędowych. Trzeba powołać świadków, pewnie zrobić ekspertyzę lekarką, ale wszystko jest do załatwienia. Najprawdopodobniej w ustawie o emeryturach nie ma słowa o zmianie płci, płci biologicznej i nie ma uwzględnionych różnych nowoczesnych wynalazków w na temat płci.

 

Masowe zmiany płci w dokumentach być może doprowadziłyby do zrównania wieku emerytalnego i zniesienie innych przywilejów dla różnych płci, jeśli takie istnieją (nie jestem ekspertem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat tutaj to nie ma o co kruszyć kopii, bo życie na emeryturze to nie życie. Dziadek pracował do chyba 70-72 roku życia i zaraz po przejściu na emeryturę nie miał co ze sobą zrobić, i w sumie dalej nie ma.

 

Jak ma się siłę to warto pracować, bo jak się nic nie robi to się kapcanieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powód jest inny.

Kasa na emeryturze jest taka, że ludzie zbierają puszki po piwie żeby dorobić bo brakuje na przeżycie do następnej emerytury.

Czyli może i byłoby co ze sobą zrobić, choćby iść popatrzeć jak panienki tańczą na rurze, ale nie bardzo jest za co, więc kto może idzie do pracy.

Kto nie może - przygasa.

Panie wdowy po bogarych mężach zwiedzają na emeryturze cały świat.

 

Edytowane przez JoeBlue
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Sceptyczny? napisał:

Akurat tutaj to nie ma o co kruszyć kopii, bo życie na emeryturze to nie życie. D

 

Emerytura to po pierwsze dla mnie swoboda, przede wszystkim dysponowania własnym czasem i własną aktywnością.

Po drugie tu chodzi o to że nie jesteś zależny od jakiegoś Paździocha, bo cię zatrudnił albo jest twoim szefem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zrozumiałeś tego co napisałem?

 

Czasem?

Owszem, możesz dysponować.

Opowiedz mi jaką będziesz miał aktywność mając 1500 PLN na miesiąc i rachunki do zapłacenia, bo jestem głupi.

Jeśli potrafisz przeżyć za tę kasę - idź dzis do pracy na 1/3 etatu i masz circa 3.5 dnia wolnego w tygodniu plus weekendy.

Jeśli nie zarabiasz 4.5k tylko 3k - idź na pół etatu i też będziesz miał 1500.

 

Po cholerę masz czekać z tym do emerytury?

Szkoda życia.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brałem pod uwagę, że ogarnięty mężczyzna 45+/ 50+ ma już jakiś dochód dodatkowy w formie pasywnej. Jakieś obligacje, tantiemy, emeryturę mundurową. kawalerki albo garaże na wynajem ... Nikt przy zdrowych zmysłach przecież nie będzie posiłkował się gołą emeryturę ZUS-owską, a wcześniej liczył tylko na darmowy poczęstunek u brata Alberta, albo harekrysznowców.

 

I dlatego w swoim wieku, podobnie jak jeszcze paru forumowiczów, mogę pozwolić sobie na zastosowanie rady @JoeBlue.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ok, choć nie jestem pewien jakie są statystyki.

Nie jest aż tak wielu ogarniętych mężczyzn których ze wszystkiego nie ogarnęła ich Ex.

Już więcej jest par, które za zsumowane dwie emerytury są w stanie jakoś przeżyć i które strach przed śmiercią głodową powstrzymuje przed rozwodem.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.