Skocz do zawartości

Banki zmieniają sposób logowania od 14.09


Quo Vadis?

Rekomendowane odpowiedzi

Cytat

W połowie września gigantyczną zmianę w polskiej bankowości wprowadzi unijna dyrektywa PSD2 - z ang. Payment Services Directive. To dokument regulujący rynek usług płatniczych. Brzmi obco, ale dotyka każdego z nas - korzystającego z konta i płacącego w sklepie.

Oprócz dotychczasowej nazwy użytkownika i hasła pojawią się dodatkowe zabezpieczenia, na przykład dodatkowy kod w wiadomości SMS. Wpiszesz i dopiero wchodzisz na konto. Kolejna nowość? Zdecydowanie częściej niż teraz trzeba będzie wbijać PIN podczas płatności kartą. I to nawet tych zbliżeniowych.

https://www.money.pl/banki/bankowa-rewolucja-juz-za-miesiac-wszystkie-banki-jednego-dnia-zmienia-sposob-logowania-do-konta-6415602400142977a.html

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pojawią się dodatkowe zabezpieczenia, na przykład dodatkowy kod w wiadomości SMS. Wpiszesz i dopiero wchodzisz na konto.
Świetnie, nie dość, że przy każdym przelewie trzeba się fatygować po telefon to jeszcze wygodnie się nie zaloguje.

Kolejna nowość? Zdecydowanie częściej niż teraz trzeba będzie wbijać PIN podczas płatności kartą. I to nawet tych zbliżeniowych.
Niewolnictwo, pan decyduje jak niewolnik ma płacić. Dla mnie może nie być pinów, przykładasz, płacisz i do widzenia. Jestem w stanie zaryzykować dla takiej wygody.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W finansach bezpieczeństwo to podstawa. Dwustopniowe uwierzytelnienie to w dzisiejszych czasach akurat standardowe i często niezbędne rozwiązanie, szczególnie jeśli chodzi o nasze pieniądze. Dyrektywa unijna PSD 2 (bo to UE obliguje nas do wprowadzenia tych zmian) to akurat krok w dobrą stronę. Wzmacnia prawa konsumentów, zapewnia wyższy poziom bezpieczeństwa płatności oraz dosotosowuje rynek do nowoczesnych usług finansowych (np. TPP). Średnio poważam prawodawstwo unijne, ale te zmiany akurat są bardzo prokonsumenckie i potrzebne.  

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Analconda napisał:

Jestem w stanie zaryzykować dla takiej wygody

A potem płacz, szloch i zgrzyt dupy, jak ktoś Ci mikropłatnościami opierdolił kilka(naście) kpln z rachunku.

 

Akurat tzw "wygoda" posunęła się w tych przypadkach za daleko. A gra toczy się o spore stawki.

I proszę tu nie wytaczać "argumentu" p.t. "złożę reklamacje i bankstery-chuje łoddadzo!", bo oni oddadzą z pieniędzy innych klientów (o ile w ogóle).

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Analconda Ty jesteś w stanie, ale pełno osób po pierwsze nie ogarnia tego, więc jak to się mówi, lepiej z góry zadbać w tym temacie o wszystkich, bo tu nie mam mowy o jakiś głupotach tylko o poważnych sprawach jakimi są pieniądze i system bankowe. Jeśli dla kogoś ciężką sprawą jest "fatygowanie się" po telefon, to strach pomyśleć jak zabezpieczone masz inne rzeczy w internecie.

Edytowane przez vand
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Stary_NiedzwiedzPłakać może ktoś kto chce i ma zabezpieczone i go okradają. Ja i tak wiem, że szansa, że mi z konta ktoś coś zabierze jest niemalże zerowa więc wolę wygodę zamiast bezpieczeństwa. Serio nie chce mi się za każdym przelewem łazić po telefon, logować się za każdym razem bo bank wylogowuje po 15min i inne takie bzdety.
@vandDomyślnie powinna być ta opcja dodana wszystkim a potem opcjonalnie wyłączyć. Wszystko zabezpieczam na absolutne minimum. Nie wiem co trzeba zrobić trzeba się postarać by takie dane wyciekły.

Edytowane przez Analconda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Analconda napisał:

Ale to nie powinno być obowiązkowe a opcjonalne.

Oczywiście, że powinno być to obowiązkowe, tym bardziej w kraju takim jak Nasz. U nas świadomość społeczeństwa w temacie finansów, rynku i systemu płatniczego jest nadal niestety bardzo niska.  Z drugiej strony, jesteśmy bardzo rozwiniętym rynkiem jeśli chodzi o nowoczesne płatności (płatności zblizeniowe, BLIK, bankowość internetowa itd.). Kombinacja tych dwóch cech rynku sprawia, że wprowadzanie takich regulacji można określić tylko jednym słowem - niezbędne.

Edytowane przez Nieustalony Mężczyzna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Analconda napisał:

A czemu chcesz mnie zmusić do tego? Każdemu włączą domyślnie a kto chce wyłączy na własną odpowiedzialność.

Ja tam Cię do niczego nie zmuszam. Banki to (przynajmniej w teorii) instytucje zaufania publicznego, na tym opiera się idea nowoczesnej bankowości. Są odpowiedzialne za pieniądze deponentów i każdy mimo tego, że ma różną wiedzę oraz świadomość finansową musi mieć zapewniony taki sam, możliwie jak najwyższy poziom bezpieczeństwa. Złe lub archaiczne formy zabezpieczeń, mogą zmniejszyć zaufanie oraz wiarygodość instytucji finansowych. Co na pewno nie będzie miało dobrego wpływu na gospodarkę - powszechnie wiadomo, że system finansowy to lustro i zarazem krwiobieg gospodarki.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, pillsxp napisał:

Teraz jak chcesz mieć 100% bezpiecznie to osobny numer i telefon klasyczny do odczytywania SMSów.

I dodatkowo oddzielny, dedykowany TYLKO pod to komputer, nie wpięty w sieć firmową.

 

Wbrew pozorom nie jest to tak rzadkie w średniej wielkości firmach, gdzie nie masz hi-endowych zabezpieczeń wewnętrznych.

Zazwyczaj owa "paranoja" jest okupiona dość dotkliwymi stratami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygoda czy bezpieczeństwo?

Nope, dodatkowy pośrednik w procesie płacenia. Teraz operator komórkowy będzie znał Twój zamiar zapłacenia za cokolwiek.

Wystarczy ustawa że takie dane mają być do wglądu Urzędu Skarbowego, a szara strefa dostanie mocno po kieszeni.

Z gotówką tak się nie da, więc jest to przygotowanie do wycofania gotówki z obiegu... złota moneta zawsze ma wartość, a papierowy banknot można wycofać kolejną ustawą.

Dodatkowo, wujek Google też będzie miał oko (captcha) na wasze płatności.

 

Także nowoczesna płatność za pęczek pietruszki u babinki na targu, będzie wyglądać tak:

- wybierasz pietruszkę

- wyciągasz telefon

- odblokowujesz telefon biometrycznie, bo jest "urządzeniem zaufanym" (Apple/Google się cieszą)

- wczytujesz kod wygenerowany przez terminal babinki (który już wysłał informację do US że "coś się zdarzy")

- poprzez operatora telefonii komórkowej, bank dostaje kod = prośbę o przelew z Twojego konta na inne konkretne konto, określonej sumy

- bank wysłał kasę babince, ale wysłał też kopię transakcji do US, bo powstał obowiązek zapłaty podatku

- US sprawdził czy dane z banku są zgodne z danymi z terminala babinki

- z konta babinki automatycznie odciągnięto podatek dla US

- babinka dostała na terminal potwierdzenie wpływu środków

- możesz odejść z pietruszką

- w międzyczasie, kopia też poszła do Googla/Apple ("dobrowolna zgoda"), i dostajesz maila z propozycją zapisania się do klubu hodowców pietruszek, tudzież link do "najlepszych" ofert pietruszek na Allegro

 

A teraz, wyobraźcie sobie to samo, w sytuacji gdy operator komórkowy jest przeciążony lub nastąpiła awaria. Lub gdy komornik uznał że nie zapłaciłeś alimentów, więc nie możesz wydawać kasy ze swojego konta dopóki nie masz zerowego bilansu u komornika.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.