Skocz do zawartości

Wyzwanie plank czyli deska - trening izometryczny


Morfeusz

Rekomendowane odpowiedzi

Zauważyłem, że ostatnio modny stał się trening typu deska, tzw. 30 dniowe wyzwanie plank, itp. Prawidłowo wykonany, jest podobno dobrym uzupełnieniem treningu brzucha, wzmacniając dolne partie mięśni tułowia, stabilizując postawę, itd.

 

  • Ktoś z Was robił deskę / wyzwanie plank?
  • Łączyliście dietę z treningiem?

 

 

Plank (nazywany deską) to ćwiczenie izometryczne, z pozoru bardzo proste, ale dające popalić każdemu, kto dopiero zaczyna trenować. Pozycja podstawowa deski to podpór przodem na przedramionach - wygląda jak nieruchoma pompka. Można ją modyfikować i utrudniać w zależności od zaawansowania ćwiczącego.

 

Wyzwanie plank dla początkujących opiera się na pozycji podstawowej, a głównym utrudnieniem jest regularne wydłużanie czasu ćwiczenia. Plan treningowy dla zaawansowanych oparty jest na kilku wersjach planka.

 

Wyzwanie plank - na czym to polega
Wyzwanie plank to postanowienie, że przez 30 dni każdego dnia (oprócz zaplanowanych w grafiku dni na odpoczynek) robisz plank (deskę) i systematycznie wydłużasz czas ćwiczenia. Ostatniego dnia próbujesz wytrzymać w pozycji 5 minut - to dość długo, ale wysiłek wart jest wzmocnionych, ładnie wyrzeźbionych mięśni brzucha i lepszego samopoczucia.

Zanim zaczniesz trenować koniecznie przez chwilę się rozgrzej, żeby przygotować ciało do wysiłku i zapobiec bólom pleców. Na początku rozgrzewka niech trwa nawet dłużej niż samo ćwiczenie.

 

Zadbaj także o właściwą technikę ćwiczenia deski - nie przeginaj tułowia ani w dół, ani w górę. Nogi, tułów i głowa powinny tworzyć prostą linię. Wciągnij i napnij mocno brzuch, skup się na napięciu mięśni ud i bicepsów, bo to te partie najmocniej pracują w opisywanym ćwiczeniu.

deska_prawidlowa_technika.jpg

 

Większość ludzi robi deskę źle:

 

PLANK - plan treningowy dla początkujących
Celem jest wytrzymanie 5 minut w pozycji planka. Na wykonanie tego zadania masz aż 30 dni - to wystarczająco dużo, żeby udało ci się to osiągnąć.

Pierwszego dnia zacznij od 15 sekund i systematycznie wydłużaj ćwiczenie. Nie zapomnij o odpoczynku po 6 dniach treningu - organizm musi mieć czas na regenerację i poprawę formy.

 

dzień 1 dzień 2 dzień 3 dzień 4 dzień 5 dzień 6
15 s 20 s 30 s 40 s 45 s 50 s
dzień 7 dzień 8 dzień 9 dzień 10 dzień 11 dzień 12
przerwa 1 min 1 min 15 s 1 min 30 s 1 min 45 s 2 min
dzień 13 dzień 14 dzień 15 dzień 16 dzień 17 dzień 18
2 min 15 s 2 min 30 s przerwa 2 min 30 s 2 min 45 s 3 min
dzień 19 dzień 20 dzień 21 dzień 22 dzień 23 dzień 24
3 min 15 s 3 min 30 s 3 min 45 s przerwa 3 min 45 s 4 min
dzień 25 dzień 26 dzień 27 dzień 28 dzień 29 dzień 30
4 min 15 s 4 min 30 s przerwa 4 min 30 s 4 min 45 s 5 min!


Osobom, którym udało się zrealizować wyzwanie dla początkujących i potrafią już "plankować" przez 5 minut (nawet jeśli udaje się to z przerwami, to jest już duży sukces), proponujemy trudniejszą i bardziej różnorodną wersję ćwiczenia.


Wyzwanie plank dla zaawansowanych polega na powtarzaniu poniższego zestawu ćwiczeń (w przedstawionej kolejności) przez kolejny miesiąc.

Ćwiczenie 1. Plank na wyprostowanych rękach - 1 minuta;

Ćwiczenie 2. Plank na rękach ugiętych w łokciach - 30 sekund;

Ćwiczenie 3. Plank na rękach ugiętych w łokciach z uniesioną nogą - 1 minuta (po 30 sekund na każdą nogę);

Ćwiczenie 4. Plank boczny - 1 minuta (po 30 sekund na każdą stronę);

Ćwiczenie 5. Plank na wyprostowanych rękach - 30 sekund;

Ćwiczenie 6. Plank na rękach ugiętych w łokciach - 1 minuta.

Na odpoczynek przeznacz co szósty dzień (5 dni trenuj, 1 dzień odpoczywaj).

Edytowane przez Morfeusz
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyzwań tego typu nie robiłem nigdy. Jak ktoś wcześniej nie miał styczności ogólnie z treningami to może to być dobry początek na przełamanie lodów :P Ogólnie każda aktywność na +. Plank jest dobrym ćwiczeniem wzmacniającym i aktywizacyjnym przed rozpoczęciem treningu głownego. Można robić plank przodem, plank bokiem albo plank tyłem i wtedy aktywujemy głownie taśmy tylne (m. dwugłowe itd.). Rotacje w zależności, które partie robimy danego dnia - jak ktoś nie lubi zwykłych rozgrzewek. Wcześniej kilka minut biegu albo innej aktywności a zakończyć ćwiczeniami mobilizacyjnymi i jesteśmy gotowi do treningu.

 

Godzinę temu, Morfeusz napisał:

Łączyliście dietę z treningiem?

Tak. Cały czas zwracam uwagę na to co ląduje na talerzu. No chyba, że świadomie wybieram pizzę czy burgera raz na jakiś czas w ramach nagrody. Nie robię cheat days. Zdrowe żywienie u mnie to podstawa przy regularnym uprawianiu sportu. Często mam dwie jednostki treningowe w ciągu dnia. Podstawa do lepszej regeneracji i ogólnego performance. Na początku sam trening da Ci dużo, bo Twój organizm nie jest przyzwyczajony do obciążeń i będziesz widział zmiany. Ale to na początku. I dalej... może nie tyle co dietę a na nawyki żywieniowe, bo jestem zdania, że to one są kluczowe w późniejszym okresie. Co z tego, że damy komuś idealną dietę, jeśli całe życie osoba X jadła nieregularnie, wpychała w siebie fast-foody itd. Nie pociągnie z tym za długo.

 

Tak z ciekawości. Trenujesz siłowo?

Edytowane przez Młody Samiec
spacje
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plank to podstawa, jeśli chodzi o mięśnie brzucha. Moim zdaniem robienie samego plank'a to głupota, nawet jeśli ktoś robi to ćwiczenie wytrzymując 5 minut, warto byłoby dorzucić jeszcze 2-3 inne ćwiczenia i rozdzielić je na łączny czas 10-15 minut lub mniej czasu ale kilka obwodów. 

Zobaczcie kolesia Frazer Wilson, można coś od niego podłapać, jeśli chodzi o ABS.

Edytowane przez Fortis
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem to ćwiczenie jakiś miesiąc temu, nie wiedziałem, że tak to nazywają. Faktycznie dość trudne. Nawet nie wiem ile wytrzymam na tę chwilę.

Przez ostatnie dwa tygodnie nie ćwiczyłem w ogóle, jestem zarobiony.

 

--

1,5 minuty, na pierwszy raz to tak średnio. Będę musiał nad tym popracować.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem przez ponad miesiąc ćwiczenia z aplikacji poniżej:

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=sixpack.sixpackabs.absworkout&hl=en_US

 

Plank był jednym z ćwiczeń i występował prawie codziennie. Na początku było to 30 sekund, a na końcu miesiąca minuta.

 

W mojej ocenie ćwiczenie bardzo dobre, wymagające odpowiedniego skupienia oddechu żeby wytrzymać w poprawnej pozycji.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robię plank za każdym razem gdy ćwiczę ale nie zwiększam czasu. Najczęściej jest to minuta i tyle bez większego wysiłku wytrzymuje w tej pozycji. Fajne i niepozorne ćwiczenie bo bardzo wzmacnia i buduje mięśnie.

Co do diety to myślę, że każdy kto wkłada wysiłek w treningi raczej stara się jeść zdrowo żeby mieć lepsze efekty i więcej siły. Mi osobiście szkoda spędzić aktywnie dzień i na koniec zjeść jakieś śmieci. Czasami sobie pozwalam na to ale nie zdarza się to często. Jedyne czego sobie nie odmawiam to lodów! ?

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Młody Samiec napisał:

Tak z ciekawości. Trenujesz siłowo?

Raczej rekreacyjnie z elementami kalisteniki i trochę wolnych ciężarów. Mam okresy, że trenuje systematycznie i takie, że odpuszczam na kilka tygodni (praca, choroba, brak czasu, itp).

13 godzin temu, Fortis napisał:

warto byłoby dorzucić jeszcze 2-3 inne ćwiczenia

Ja połączę pewnie deskę ze spiętkami brzucha i wznosami nóg leżąc na dolne partie. Tyle, że nie codziennie, żeby ich nie przetrenować.

Godzinę temu, Izaa25 napisał:

Jedyne czego sobie nie odmawiam to lodów!

Akurat lody jestem w stanie sobie odpuścić, jadłem tylko raz w tym roku. :-)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.