Skocz do zawartości

Problem ze snem


gryczany

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie Bracia

Przez ładnych parę lat pracowałem w systemie dwuzmianowym. 
Raz wstawałem o 4:50, raz o 9:00 w zależności od tego którą zmianę miałem. 

Teraz pracuję na jedną zmianę i teoretycznie powinienem wstawać ok 6:30.
Lecz mój organizm robi mi psikusa i budzi mnie już o 4:40, następnie leżę do 6:30 próbując zasnąć. 
Zauważyłem to już od ładnych paru miesięcy, że zawsze koło 4:40 budzę się i leżę czekając na porę wstawania. 
Jedynie co w weekendy potrafię spać do 7-8 rano spokojnie bez budzenia się w nocy. 
Może ktoś z tutaj obecnych Braci ma, bądź miał taki sam problem i sobie z nim poradził?

Dziękuję za porady. :)

Edytowane przez gryczany
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może być tak, że jakiś narząd wywala Ci coś do krwi... Jesteś taki żywczyk o  4 nad ranem? Ja radzilem sobie bez chemi tzn odpalalem szum morza. Oraz cwiczenia fizyczne dzien wcześniej i sie naprostowało. O której chodzisz spać? Masz wieczorną rutynę?  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, zuckerfrei napisał:

Jesteś taki żywczyk o  4 nad ranem?

Tak, budzę się i nie zasnę. 
Mógłbym spokojnie iść ogród przekopać, zrobić trening. 

Powoli się śmieje i zastanawiam, czy nie wstawać o tej 4:40 i nie mieć dłuższego dnia. 
Zrobić trening z rana, przygotować się do pracy. :P

 

7 minut temu, zuckerfrei napisał:

O której chodzisz spać?

Między 23-24. Zależnie od tego czy chce mi się spać. 
U mnie 5h snu jest lepsze niż 8h snu. 
Po 5h mogę cały dzień efektywnie pracować, a po 8h wstaję zmęczony i bez chęci do życia. 

 

8 minut temu, zuckerfrei napisał:

Masz wieczorną rutynę?  

Tak, czytam sobie książkę, unikam grania na konsoli i laptopa by móc się wyciszyć przed snem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz taki boom rano to mocno pewne, że właśnie coś uwalnia się do krwi. Już teraz nie pamietam co to było. Ja u siebie "zresetowałem" to cwiczeniami siłowymi. Padałem na ryj. Znam ten ból... @PanDoktur może konkretniej napisze... Please!

Ja jeszcze czasem mam tak, że jak podjaram się nowym projektem w pracy czy czymś z hobby to, to samo mam, 2 w nocy a ja już gotowy do działania, a ok 8 rano - trup! Coś na wzór haju...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Unikaj przed snem sztucznego światła, zapuść se biały szum do snu, ewentualnie łyknij melatonine - tylko nie łącz jej z wieczornym piwkiem czy drinkiem, bo możesz mieć ostre fazy senne. Jak nie chcesz łykać melatoniny to zwyczajowo godzinę przed snem wyłącz wszystkie sztuczne źródła światła.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, gryczany napisał:

U mnie 5h snu jest lepsze niż 8h snu. 

Po 5h mogę cały dzień efektywnie pracować, a po 8h wstaję zmęczony i bez chęci do życia. 

 

 

 / są ludzie '' cyborgi''co 3-4h śpią, i lepiej funkcjonują /, jak dobrze się czujesz, i nie odczuwasz żadnych efektów ubocznych typu (ból głowy, migrena szybki spadek energi etc.. .) to nie zawalałbym sobie tym głowy, tylko cieszył się, że mój organizm tak mnie wybudza, jeśli czytasz książkę wieczorami, i używasz naturalnych naświetlaczy (świeczka), to nie zaburzasz nic, natomiast jeśli używasz światła zwykłego to lipa

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, zuckerfrei napisał:

Jeżeli masz taki boom rano to mocno pewne, że właśnie coś uwalnia się do krwi. Już teraz nie pamietam co to było. Ja u siebie "zresetowałem" to cwiczeniami siłowymi. Padałem na ryj. Znam ten ból... @PanDoktur może konkretniej napisze... Please!

Ja jeszcze czasem mam tak, że jak podjaram się nowym projektem w pracy czy czymś z hobby to, to samo mam, 2 w nocy a ja już gotowy do działania, a ok 8 rano - trup! Coś na wzór haju...

O tej godzinie to już kortyzol zaczyna dominować, powoli uaktywnia się układ współczulny, więc pokłady noradrenaliny i adrenaliny zaczynają wypełniać krew. 

 

Według mnie nic z tym nie robiłbym skoro dobrze się czujesz po wybudzeniu i nie wpływa to na Twoje samopoczucie w dalszej części dnia. Jednak jeżeli twierdzisz, że jest to męczące to spróbuj najpierw melatoninę, bowiem jest bez recepty. Jak to nie pomoże to poproś lekarza pierwszego kontaktu o trazodon w odpowiedniej dawce, albo chociaż hydroksyzynę. Powinieneś tym wyregulować sen. Osobiście budzę się prawie zawsze, gdy zaczyna świtać. Czasami muszę chwycić książkę i poczytać, by dalej zasnąć i nic z tym do tej nie zrobiłem - po prostu ten typ tak ma :D

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ani 5 ani 8. Mądrzy ludzie mówią że powinno się spać wielokrotność 90minut bo podobno tyle trwa pełny cykl snu czyli albo 4,5 albo 6 i wtedy człowiek jest wyspany. 

Na bezsenność u mnie zawsze najlepiej działa wyluzowanie na zasadzie : ok, nie muszę zasypiać bo leżąc też świetnie wypoczywam nawet jeśli nie zasnę. Najczęściej po tej myśli błogo zasypiam.

Jak naciskałem że muszę się wyspać to najczęściej zasypiałem 10 min przed budzikiem. 

Na szczęście nie mam takiej pracy że jak przysnę na 3 min to ktoś zginie. Dlatego nie wyobrażam sobie niedosypiać i potem pracować np. z kółkiem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz zakłócony cykl dobowy tzw "cyrcadian rythm", poszukaj o tym w internecie, jacyś naukowcy dostali Nobla za badanie tego cyklu. Co możesz zrobić aby poprawić sen? Rano jak wstanie słońce warto przebywać z pół godziny na powietrzu aby naturalne słońce było sygnałem że rozpoczął się dzień, to taka kotwica dla organizmu od kiedy zaczyna się doba. Wieczorem zrezygnować z ekranów TV,LCD czy z telefonu ponieważ mają dużą porcję niebieskiego światła, które zaburza proces produkcji melatoniny oraz snu. Jeśli już musisz to kup sobie okulary blue blockers jak spectra479 czy podobne blokujące w pełni niebieskie światło. Powoli Twój cykl dobowy powinien wrócić do naturalnego rytmu.

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.