Skocz do zawartości

Zagraniczny fundusz emerytalny


Rekomendowane odpowiedzi

Dobry wieczór!

 

Tytułem wstępu:

Niektórzy z was doskonale zrozumieją o co mi chodzi. Osiągnąłem niedawno wiek, w którym nabiera się po pierwsze: świadomości własnej małości, a po drugie: dystansu do całego otoczenia. To wiek, w którym whisky wchodzi jak woda, kobiety nie smakują już jak dawniej. Bywa, że porannemu goleniu towarzyszy myśl: a może by tak omsknąć się z tą brzytwą i zakończyć ten żywot? Nie, dziś mam ważne spotkanie, może jutro... Tak, drodzy czytelnicy. Część z was już wie, o co chodzi. Niedawno stuknęło mi okrągłe 26.

 

Właściwe pytanie:

Czy możliwe jest mieszkanie w Polsce (tanie koszty utrzymania), ale prowadzenie działalności zarejestrowanej na zachodzie w celu skorzystania z tamtejszego systemu emerytalnego?

Czy przykładowo ktoś, kto dziś posiada anglojęzycznego bloga generującego przychód w funtach, mógłby płacić podatki od przychodu w UK i stamtąd w swoim czasie otrzymać emeryturę, która bez przeszkód przyfrunie na polskie konto?

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Bonhart napisał:

Czy możliwe jest mieszkanie w Polsce (tanie koszty utrzymania), ale prowadzenie działalności zarejestrowanej na zachodzie w celu skorzystania z tamtejszego systemu emerytalnego?

Spółka LTD w UK. 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka lat temu wyszła na wierzch sytuacja funduszu emerytalnego pracowników policji i straży pożarnej w Teksasie, gdzie ich pracodawca czyli władze stanowe inwestowały środki emerytalne tychże pracowników w nieruchomości. W wyniku bańki sprzed 10 lat fundusze stopniały o ponad 50%, a pracownicy chcący przejść wtedy na emeryturę odkrywali, ze ich emerytura nie będzie taka wysoka jak się spodziewali, jeśli jakakolwiek będzie, a w dodatku władze stanowe zamroziły na jakiś czas wypłaty z tychże funduszy.

Także jakby co, to polecam Teksas;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Imbryk Praca na zachodzie, konsumpcja w Polsce, to miałem na myśli mówiąc tanie utrzymanie - kwoty PLN nie podam, bo za 40 lat nie wiadomo jak to będzie wyglądało

 

 

W temacie bardziej niż o bezpieczeństwo i góry złota chodziło mi o uniknięcie mariażu z ZUSem

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Bonhart napisał:

kwoty PLN nie podam, bo za 40 lat nie wiadomo jak to będzie wyglądało

No właśnie, za 40 lat to po pierwsze nie wiadomo czy będzie PLN czy EUR czy krypto.

Po drugie koszty życia w Polsce wtedy mogą się dokładnie zrównać z "Zachodem" i Polska już wtedy będzie Zachodem i Twoje dywagacje przestaną mieć sens.

Tak więc dzisiejsi emeryci o jakich mówisz mają emerytury np. 1000 EUR (minimalna głodowa) i żyją w Polsce jak królowie mając na rękę drobne 4000 PLN.

A co będzie z nami to się zobaczy.

 

1 godzinę temu, Bonhart napisał:

chodziło mi o uniknięcie mariażu z ZUSem 

Oszczędzać na swoje, to jest musik.

Co do strategii, który system emerytalny wybrać to może warto zbadać systemy emerytalne w Europie i na świecie i sobie wybrać rejestrację (firmy) tam.

Oprócz rejestracji firmy możliwe, że będzie trzeba się tam zameldować i przenieść "ośrodek życia".

Edytowane przez Imbryk
Nie wiadomo osobno
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Bonhart napisał:

W temacie bardziej niż o bezpieczeństwo i góry złota chodziło mi o uniknięcie mariażu z ZUSem

Facet, to co masz na koncie, w nieruchomościach, akcjach, jachtach oraz dziełach sztuki - jest Twoje. I żonki ;)

Emerytura - to liczenie, że krowy zaczną latać. Pomijam zupełnie fakt, że możesz zwyczajnie nie dożyć.

Szczęście jest zawsze TU i TERAZ.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.