Skocz do zawartości

Praca w fotowoltaice Polska, Europa. Proszę o porady


Jaśnie Wielmożny

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem Waszmościom!

 

Sytuacja jest nastepująca reaguję póki mam jeszcze poduszkę finansową i nie muszę się spinać. Płatność za zlecenia mi się przedłużają a nauczony życiowym doświadczeniem, postanowiłem juz nigdy w życiu nie stanąć pod murem, poza tym rozglądam się za zajęciem, które mógłbym wykonywać w różnych krajach. Oprócz czysto pragmatycznych spraw od dłuższego czasu odczuwam potrzebę nauczenia się technicznych umiejętności mam po prostu ochotę uczyć się nowych rzeczy. Mój obecny zawód potrafi sfrustrować więc zanim go znienawidzę, postanowiłem po prostu dodać sobie bodźców. Jestem gotów zatrudnić się (również z możliwością założenia działalności) w firmie instalującej fotowoltaikę. Chce się przyuczyć ponieważ pasuje mi też system wyjazdowej pracy, jestem nauczony zarabiania większej ilości poprzez system zleceniowy. Etat nie leży w mojej naturze. Czy któryś z braci pracuje może w branży i ma jakieś rady na start? Jak faktycznie wygląda charakter tej pracy i zarobki? W domyśle chciałbym również wyjeżdżać poza Polskę, ponieważ słońce raczej nie zgaśnie pomyślałem, że ta branża się będzie tylko rozwijać. Nie, nie chcę być potentatem w tej branży etc, po prostu potrzebuję odskoczni i nowego źródła dochodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na branży fotowoltaniki się nie znam więc nic nie poradzę  mogę jednak coś powiedzieć odnośnie pracy za granicą:

* Definitywnie w pracy tego typu trzeba znać lokalny  język jako instalator żeby się dogadać z klientami  więc masz następujące opcje:

Angielski: UK odpada (brexit), zostaje Irlandia (mały rynek), Holandia (da radę tylko po angielsku, docelowo wypadałoby się  nauczyć niderlandzkiego). Być może angielski wystarczy też w Skandynawii.

* Niemiecki:

Zdecydowanie największy rynek w europie! Podejrzewam, że również dla fotowoltaniki.

 

Patrzyłbym więc pod tym kątem - najpierw gdzie chcesz docelowo pracować a dopiero później w jakiej branży. 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@somsiad Docelowo nie chodzi oto, aby zmieniać swoje życie o 180 stopni. Ale posiąść nową umiejętność, elastyczną i pożądaną. Mam taki zawód, że ciągle inwestuje w doszkalanie i kształcenie i pogodziłem się z faktem, że duże pieniądze przychodzą z wysługą lat i dorobkiem. Staram się dystansować i widzieć szerszy obrazek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Jaśnie Wielmożny przynajmniej nie odkryłeś w sobie 'pasji' do programowania (front-endu żeby było najłatwiej) jak 90% osób :D.

 

W mojej poprzedniej odpowiedzi chciałem po prostu zaznaczyć krytyczną rzecz jeśli myślisz o wyjeździe za granicę.  Dodatkowo warto zrobić rozeznanie jak się ma dana branża w określonym kraju (np. ja skreśliłem całkowicie Niemcy pod  względem pracy w IT, mimo tego, że jest to bardzo korzystny kierunek dla inżynierów z innych branż).

Odnośnie samej fotowoltaniki:

może zacznij od przerobienia paru kursów online, jest trochę materiałów np. na platformie edx:

https://www.edx.org/course?search_query=photovoltaic

 

Edytowane przez somsiad
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.