Skocz do zawartości

IBS a pola elektromagnetyczne i ich negatywny wpływ na zdrowie


spacemarine

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni Państwo oraz Panie Marku @Marek Kotoński,

piszę w tym wątku w nawiązaniu do audycji na Radio Samiec 2  pod tytułem "Czy smartfony i wi-fi zabijają człowieka? - samiecweb.pl"

     

Od ponad roku zajmuje się tematyką pól elektromagnetycznych ponieważ mam chorobę neurodegeneracyjną. Przez wiele lat wydałem sporo pieniędzy na lekarzy w Polsce i za granicą i to z różnym skutkiem. Natomiast tematyka pól z eng. EMF (Electro Mgnetic Fields) podejrzewam jest niezwykle niedoszacowana jako czynnik, który obecnie w ogromnej mierze wpływa na nasze zdrowie, niestety negatywnie. Zdecydowałem się założyć ten temat w tym dziale, gdyż przy okazji mojej choroby natrafiłem, że również EMF wpływają na powstanie zespołu jelita drażliwego co pokaże w kolejnych odwołaniach do badań oraz książek napisanych przez lekarzy. Wiem że jest to temat kontrowersyjny, śmieszny i często kojarzy się z foliarstwem. Oczywiście można było do niego tak podchodzić z 20 lat temu, ale obecny stan wiedzy udowadnia, że jest absolutnie odwrotnie i wielu lekarzy oraz profesorów ostrzega przed tym zagrożeniem. Jest to oczywiście w przeciwieństwie do rozwijających się szybko technologii łączności oraz przesyłu danych, które są rynkiem wartym biliony dolarów na całym świecie.

   

Prosiłbym o przeczytanie tego co napiszę oraz obejrzenie paru filmów, gdyż może to znacząco poprawić Wasz stan zdrowia. Proszę również o sprawdzenie samemu źródeł np poprzez google translate aby się przekonać że jest coś na rzeczy. Zaznaczam że w odnośnikach nie będzie bzdurnych stron, które opisują wiele bzdur w tej tematyce bazując na powszechnej nie wiedzy, gdyż jest to dość trudny temat.

   

Zacznijmy od początku. Czym są pola elektromagnetyczne? Jest to zjawisko powszechnie występujące w naturze i polega na występowaniu zjawisku fal o różnej częstotliwości/długości fali. Co ciekawe ten zakres fal elektromagnetycznych jest bardzo szeroki i jedną z jego części jest światło widzialne, promieniowanie kosmiczne, podczerwone itd. 

The-electromagnetic-spectrum.png

Na powyższym obrazku widać spektrum elektromagnetyczne. Po lewej stronie mamy niskie częstotliwości i przesuwając się w prawo mamy coraz wyższe częstotliwości pól elektromagnetycznych. Proszę zauważyć że im bardziej przesuwamy się w prawo tym długość fali się zmniejsza (szlaczek z opisem wavelength). Czyli po lewej stronie mamy niskie częstotliwości np z lini przesyłowych, monitorów w iluś herzach, ale przesuwając się w prawo np do telefonów komórkowych wkraczamy z zakres megaherzów oraz gigaherzów itd itd. Opisuję ten obrazek gdyż bardzo dobrze pokazuje również prawdziwe oraz sztuczne źródła pól elektromagnetycznych. Otóż większość źródeł na obrazku funkcjonuje w środowisku człowieka około stu lat albo i nawet mniej. W szczególności rozwój telefonii bezprzewodowej znacząco zmienił nasze środowisko w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. Dodatkowo ze względu na zakres używanych częstotliwości pewne zakresy fal możemy różnie nazwać jak: niskie częstotliwości, spektrum fal radiowych, mikrofale, światło podczerwone/widzialne.ultra fiolet, promienie X oraz kosmiczne. Podsumowując tą część, ostatnie kilkadziesiąt lat to ogromny wzrost sztucznych pól EMF, które nigdy wcześniej nie występowały w środowisku człowieka, przez nie tyle tysiące a nawet miliony lat. Człowiek rozwijał się przy naturalnych źródłach fali się do nich przystosował jak słońce, naturalny rezonans Schumana z błyskawic burz itd

   

Powstaje pytanie: jak zatem wpływają te sztuczne źródła pól elektromagnetycznych na nasze zdrowie? Jaki jest mechanizm? Jest to najważniejsze w tym wszystkim. Sztuczne pola mają efekt akumulacyjny w organizmach żywych. To nie jest tak, że ktoś przyłoży telefon do głowy i umrze. Te fale wpływają negatywnie na nasze komórki i ma to efekt akumulacyjny co udowodnił Amerykański Profesor Biochemii ora Nauk Medycznych Martin Pall i opublikował opis wpływu pól elektromagnetycznych na mechanizm VGCC komórek na Pubmedzie: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3780531/ pod tytułem: "Electromagnetic fields act via activation of voltage-gated calcium channels to produce beneficial or adverse effects". W skrócie sztuczne pola elektromagnetyczne wpływają na kanały wapniowe bramkowane potencjałem tzw VGCC (z eng Voltage Gateway Calcium Channels), które są w każdych komórkach i odpowiedzialne są za przepuszczanie do wewnątrz komórki jonów wapnia, gdy są potrzebne. Problem jest jednak w tym że sztuczne pola np z telefonów komórkowych działają z ogromną siłą na te kanały powodując, że się otwierają i komórka jest zalewana jonami wapnia co powoduje stres oksydacyjny w komórce! To z kolei skutkuje gorszym jej działaniem, powstawaniem wolnych rodników, które powodują kolejne zniszczenia np DNA komórek. Bardzo ważne jest zrozumieć , że jest to proces powolny, gdyż organizm cały czas stara się zregenerować oraz naprawić, ale ciągła ekspozycja np latami powoduje powolne wyniszczanie organizmu. Nie jest to również proces jednorodny, tzn u jednej osoby może skutkować kompletnie innymi symptomami oraz chorobami niż u innej. Zwykle jednak wiąże się powszechnymi problemami występującymi w społeczeństwie jak problemy ze snem, gdyż EMF zaburzają proces produkcji melatoniny, problemy z koncentracją, regeneracją, płodnością, układem nerwowym itd.
Bardzo polecam obejrzenie wielu filmów na youtube, właściwie wykładów Martin Pall'a, który dokładnie tłumaczy ten mechanizm oraz skutki np:

Wykład ten jest dość długi, ale posiada napisy angielskie, które automatycznie można ustawić do tłumaczenia polskiego w playerze youtube.

Przejdźmy teraz do tematyki IBS, gdyż słuchając w wielu filmach Pana Marka widać, że jest to duży problem. Co ciekawe da się również znaleźć materiały, że również pola EMF mogą powodować IBS. Przykładowo publikacja DR Vikas Nehru pod tytułem "Global Wireless Spiderweb: The Invisible Threat Posed by Wireless Radiation" wspomina, że stres oksydacyjny z sztucznych EMF może powodować IBS: https://books.google.pl/books?id=QT12DQAAQBAJ&pg=PT102&dq=emf+irritable+bowel+syndrome&hl=en&sa=X&ved=0ahUKEwiKut2by8DkAhWrxaYKHW3ZAxsQ6AEIMTAB#v=onepage&q&f=false

Link ten wskazuje na stronę książki, która oczywiście jest objęta prawem autorskim dlatego zachęcam do spojrzenia oraz wyszukania frazy "irritable bowel disease" w akapicie zaczynającym się od słów "Oxidative stress". Sama książka traktuje o falach radiowych i jak wpływają na zdrowie, natomiast jest tropem który warto podjąć. Poniżej tłumaczenie tego akapitu, nie będę wklejał screenschoota z eng ze względu na prawa autorskie. Proszę pamiętać, że pisze to Dr medycyny:
"Stres oksydacyjny jest łączony z patogenezą wielopoziomową karcynogenezy, chorobami autoimmunologicznymi, chorobami układu krążenia, chorobami neurodegeneracyjnymi(Parkinson, Alzheimer, Lou Gehring, Huntington, zmiany naczyniowe), choroby mitochondrialne oraz oddechowe, bezpłodność, Syndrom Downa, autyzm, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, reumatoidalne zapalenie stawów, zespól jelita drażliwego, miażdżyca oraz starzenie się. Pola niskich częstotliwości wiąże się z dziecięcą białaczką."

 

Proszę pamiętać, że ta tematyka nie jest powszechnie znana, nawet lekarze nie zdają sobie sprawy z takiego działania sztucznych pól elektromagnetycznych, ale powoli ta świadomość rośnie. W Polsce głośno mówią o tym np Profesor Alicja Bortkiewicz z Instytutu Medycyny i Pracy w Lodzi. Polecam jeden z wielu jej wykładów na youtube:


Profesor Henryk Banach:

 

Można tak wymieniać bez końca, ale oczywiście Ci specjaliści nie mają za sobą wielkiego kapitału, który ośmiesza tą tematyką i potencjalne zagrożenie. Powyższe materiały tyczą się wprowadzanej technologii 5G, ale są też dobrym wstępem do tej tematyki. Jeśli będzie zainteresowanie mogę podać więcej.

 

Podsumowanie wpływu sztucznych pól elektromagnetycznych na zdrowie:
- mają efekt akumulacyjny i często potrzeba lat aby były negatywne efekty, zwykle pierwsze są nieswoiste objawy jak problemy ze snem, koncentracją, brain fog itd
- mechanizm jest znany jak EMF wpływają na zdrowie poprzez mechanizm VGCC opisanym przez Martina Pall'a

- mogą powodować wiele różnych chorób ze względu na wpływ stresu oksydacyjnego na organizm. Nie tylko glejak w obrębie głowy, ale wiele innych jak choroby neurodegeneracyjne, autoimmunologiczne itd

- jest ogromna dysproporcja kapitału firm telekomunikacyjnych a środowiska naukowego, które alarmuje o negatywnym wpływie EMF. Dlatego  mamy propagandę i ośmieszanie tej tematyki. Niestety strona która chce nagłośnić ten problem ma również jednostki, które potrafią uwierzyć we wszystko i opowiadające dziwne rzeczy co umniejsza siłę przekazu np że smaży mózgi i podobne rzeczy...

- pola elektromagnetyczne oprócz światła nie mają praktycznie żadnych cech pozwalających na ich identyfikację przez człowieka bez specjalistycznych mierników. EMF nie mają zapachu, smaku, nie są widoczne prócz światła i co ważniejsze nie mamy zmysłu, który pozwalałby na ich identyfikacją, gdyż w większości są kompletnie sztuczne i pojawiły się w środowisku człowieka w ostatnich kilkudziesięciu latach.

 

Jakie są źródła sztucznych pól elektromagnetycznych:
- telefony komórkowe

- telefony bezprzewodowe DECT, które promieniują często nawet jak stoją w swojej stacji i są nie używane

- stacje bazowe telefonii komórkowej, których ilość jest coraz gęstsza

- modemy wifi

- słuchawki, klawiatury, myszki oraz inne akcesoria bluetooth

- radary

- i wiele innych...

 

Jak można ograniczyć swoją ekspozycję:
- używać telefony w trybie samolotowym

- korzystać  z telefonu podłączonego przewodowo do internetu. Iphony poprzez specjalny kabel np lightning  do usb i modemu usb. Android podobnie lub przez komputer i poprzez tzw "Reverse tathering" opisanym na filmie np tu. W taim trybie nada można korzystać z skype, massangera, internetu itd.
- tworzyć dystans od telefony gdy go używamy np dzwoniąc. Siła fal radiowych maleje z kwadratem odległości. Używając np zestawy słuchawkowego, kablowego! oraz trzymając telefon przed sobą znacząco zmniejszamy swoją ekspozycję.
- wyłączać telefon na noc jeśli trzymamy go przy łóżku albo ustawiać tryb samolotowy

- wyłączyć wifi w domu, preferować połączenia kablowe. Uwaga czasem dostawcy mają w modemach drugą ogólnodostępną sieć wifi dla innych użytkowników, którą da się jedynie wyłączyć w panelu administratora na witrynie operatora!
- nie używać telefonu w autobusie czy samochodzie, które są częściowo metalowymi puszkami i działają jak klatka Faradaya. Telefon musi w nich działać z silniejszą mocą aby mieć dobry sygnał

- tryb samolotowy dla telefonu noszonego z spodniach czy kieszeni koszuli. Jeśli ktoś latami nosi telefon w okolicach brzucha, nawet jak nie  rozmawia to musi pamiętać że  telefon co chwila łączy się z stacją bazową aby mieć pewność że ma połączenie, czy odebrać rozmowę, sms czy dane z internetu.

 

 

Piszę ten temat w sekcji IBS aby Pan Panie Marku się zastanowił nad tą tematyką. Od miesięcy sam się edukuje w tym zagadnieniu aby sobie pomóc, ale bez znajomości w pełni tematu można sobie wręcz zaszkodzić. Przykładowo w nagraniu wspominał Pan że używa słuchawki bluetooth. Zdziwiłby się Pan jak wysokie wartości fal radiowych generują takie urządzenia. Zresztą ma Pan wtedy dwa źródła, które na Pana wpływają telefon komunikujący się z stacją bazową, który musi pracować z sporą mocą, gdyż mieszka Pan w małej miejscowości, a drugie źródło sama słuchawka. Kolejne źródła to wifi oraz bezprzewodowe peryferia w komputerze. Ja rozumiem że u Pana stres spowodowany sprawami sądowymi oraz hejterami ma również duży wpływ, ale te sztuczne źródła emf jeszcze tylko sprawę pogarszają. Ekspozycja sprawia, że gorzej Panu wytwarza się melatonina, ma Pan gorszy sen regenerację, telefon w kieszeni to bezpośrednia ekspozycja na Pana organy w brzuchu itd. 

Kolejna sprawa to zaburzony cykl dobowy przez nadmierne źródła niebieskiego światła. Pracuje Pan od lat przy komputerze i to w późnych porach nocnych. Budowa monitorów sprawia, że generują ogromną ilość sztucznego niebieskiego światła, które w normalnym środowisku pojawia się wyłącznie wcześnie rano jako sygnał dla organizmu aby go pobudzić do pracy. Wszelkie ekrany z telefonów, monitorów itd wytwarzają takie silne niebieskie światło jako komponent całego spektrum, co sprawia że organizm jest pobudzony, ale po latach pojawia się ciągłe zmęczenie, zaburzenie procesu tworzenia się melatoniny/dobrego snu i rozregulowanie cyklu dobowego. Więcej na ten ten temat może Pan przeczytać tutaj:
http://www.elektroonline.pl/news/7754,Wplyw-jakosci-swiatla-na-cykl-dobowy-i-zdrowy-sen
https://www.mp.pl/pacjent/psychiatria/bezsennosc/71289,zaburzenia-rytmu-okolodobowego
Tutaj mogą pomóc specjalne okulary tzw blue light blockers, które powinno się stosować przy pracy z monitorami, szczególnie po południu, gdzie naturalnie nie ma tak silnego niebieskiego komponentu światła w przyrodzie. Polecam np okulary spectra479, które sam stosuje, mają barwę bursztynową gdyż blokują całe spektrum niebieskie: https://www.amazon.com/stores/Spectra479/Homepage/page/27B90A7D-B72F-4291-B7F4-B76AA3CF4A6E Jaśniejsze okulary np gamingowe to strata czasu bo blokują małą porcję, a Pan już jest sporo rozregulowany. Kolejna sprawa, orgonit to jest kompletna bzdura i żerowanie na ludziach, którzy nie mają miernika, którzy nie są w stanie sprawdzić czy cokolwiek takie kamienie zmieniają. Ja testowałem i to jest placebo oraz strata czasu. Jak już coś chce się zrobić na poważnie to można ekranować np sypialnie farbą gigahertz solutions albo sotoswać specjalne materiały które odbijają fale radiowe np tzw silver fabric. Te wszystkie kamyki, odpromienniki  to strata pieniędzy oraz czasu i zdrowia.


Na koniec chciałbym podać kilka dodatkowych źródeł które mogą Was zainteresować, część z nich będzie po angielsku, ale warto je sprawdzić, gdyż te sztuczne pola wpływają na nas wszystkich.
- Wykład po polsku: Szkodliwe skutki pól elektromagnetycznych - prof. Dominique Belpomme
- Wykład Dr Devry Davis w wpływie sztucznych pól na zdrowie człowieka a w szczególności dzieci, eng.
- Opracowanie Europaem 2016, które jest podsumowaniem ostatnich dekad o negatywnym wpływie emf na zdrowie, kliknąć download full text pdf, eng.
- Wykład Prof. Dr. Hab. Włodzimierza Klonowskiego i Nietermicznych wpływach pól elektromagnetycznych na organizm żywe, pl.

- Wykład szwedzkiego onkologa Prof. Hardell na spotkaniu w parlamencie w Estonii o negatywnym wpływie EMF na zdrowie, eng


Na koniec chciałbym podkreślić że to co tutaj przedstawiłem to dość cenna wiedza za którą zapłaciłem czasem i pieniędzmi. Tak dokładnie, ale zw względu że mi to forum oraz książki/nagrania sporo pomogły to postanowiłem zamieścić dla szerszego grona. Co jest ważne, że wszyscy odczujemy kiedyś skutki sztucznych pól, szczególnie w związku wprowadzeniem technologi 5G, gdzie tych źródeł będzie dziesiątki czy nawet setki razy więcej od samych stacji bazowych oraz urządzeń IOT itd. Napisałem ten wątek aby mieć spokojne sumienie, bo wiem że część osób go kompletnie oleje, ale wtedy będą mięli pretensje wyłącznie do siebie. Dla wielu osób z tego co widzę jest to ostatni dzwonek, dlatego jeśli ktoś jest zainteresowany i ma pytania chętnie na nie odpowiem i pomogę. Co ciekawe większość osób nawet nie wie, że ich problemy z płodnością w dużej mierze związane są w wyniku noszenia telefonu w spodniach, a to wiąże się z kolejnymi rzeczami jak poziom testosteronu itd.

 

Pozdrawiam Serdecznie i życzę zdrowia

Edytowane przez spacemarine
  • Like 7
  • Dzięki 11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Dziękuję Panu za niezwykle ciekawy wpis. Muszę przyznać, że nie spodziewałem się czegoś tak interesującego na tym forum. Ma Pan rację, że jest ogromna dysproporcja między środowiskiem naukowym a kapitałem promującym nowe technologie. Chyba czas aby nieco bardziej zainteresować się tematem.

 

Robiąc sobie szybki przegląd urządzeń w moim domu wyszło mi ok. 16 korzystających z dwóch sieci wifi. Do tego telefon DECT, mikrofalówka, telefony korzystające z wifi i interenetu LTE. Muszę przyznać, że mam nawyk słuchania Pana Marka ze smartfona położonego na szyi lub klatce piersiowej tuż przed snem. Niezdrowe nawyki...

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, ojeju napisał:

Dziękuję Panu za niezwykle ciekawy wpis. Muszę przyznać, że nie spodziewałem się czegoś tak interesującego na tym forum. Ma Pan rację, że jest ogromna dysproporcja między środowiskiem naukowym a kapitałem promującym nowe technologie. Chyba czas aby nieco bardziej zainteresować się tematem.

 

Robiąc sobie szybki przegląd urządzeń w moim domu wyszło mi ok. 16 korzystających z dwóch sieci wifi. Do tego telefon DECT, mikrofalówka, telefony korzystające z wifi i interenetu LTE. Muszę przyznać, że mam nawyk słuchania Pana Marka ze smartfona położonego na szyi lub klatce piersiowej tuż przed snem. Niezdrowe nawyki...

Słuchanie radia samiec to dobry nawyk, natomiast można np w aplikacji youtube pobrać na pamięć filmik, ustawić tryb samolotowy i odsłuchać później materiału, kwestia nawyków. Ja płatną subskrypcję yt mam z kilkoma przyjaciółmi i tak korzystam w dużej mierze z telefonu. Natomiast temat pól jest niezwykle interesujący i im bardzie go zgłębiam, tym bardziej się przekonuję że jest coś na rzeczy. Niestety nawet jak Pan wyłączy urządzenia u siebie to i tak od sąsiadów może być promieniowanie, ale mimo wszystko lepsze niż nic.

 

Polecam też materiały Pan Dr. Magdy Havas z Kanady, jest toksykologiem z tego co pamiętam i od lat zajmuje się tematyką sztucznych pól oraz ich negatywnym wpływie na zdrowie:
 

 

 

Podobnie Dr Lennart Hardell, onkolog z Uniwersytetu w Szwecji w Orebo, również ostrzega przed negatywnym wpływie pól, poniżej w prelekcji w Estonii:

 

Co ciekawe Prof. Lennart Hardell opublikował wiele prac na ten temat na pubmedzie i w jednej z nich stwierdził, że mamy wystarczająco dowodów aby uznać komunikację bezprzewodową jako karcynogen grupy pierwszej na równi z benzenem, Azbestem wg klasyfikacji IARC przy WHO:
"he NTP study has greatly strengthened the evidence of cancer risk, and reaffirms that there is sufficient scientific evidence to reclassify wireless phone radiation as a carcinogenic agent in Group 1"  - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5920374/

Narazie komunikacja bezprzewodowa jest okreslana jako 2B, czyli prawdopodobny karcynogen, jak kawa itd, ale wielu naukowców naciska by zmienić klasyfikacją na ostrzejszą. Co ciekawe jako 2B przez wiele lat był uznane było DDT i niedawno dostało wyższą klasyfikację, więc idzie to bardzo wolno.

 

Pragnę podkreślić, że o ile powyższe tyczą się kancerogenności i są wyniki badań na pubmed, czyli bibliotece publikacji naukowych, to negatywne skutki mogą tyczyć się wielu innych dziedzin zdrowia, samopoczucia itd. Ktoś może mieć np glejaka przez używanie telefonu latami, ktoś inny całkowicie inną, ale chroniczną chorobę, wachlarz jest szeroki, bo każdy organizm inaczej reaguje. Natomiast ze względu na to że latami zbiera się ten negatywny efekt i ciężko jest powiązać przyczynę ze skutkiem to chciałem na to zwrócić uwagę i podsunąć myśl innym forumowiczom, gdzie mogą szukać przyczyny gorszego stanu zdrowia. Oczywiście, że mogę się mylić, ale skoro takie tuzy się o tym wypowiadają to warto wziąć to pod uwagę.

 

Natomiast żeby się chronić w pełni przed tym to trzeba oczywiście ograniczyć ekspozycję, używać specjalnych farb grafitowych, które chronią przed polami z telefonii komórkowej czy wifi np gigahertz solutions CFA-40 czy yshield w mieszkaniu. Niestety są to rozwiązania drogie, ale jeśli ktoś jest poważnie chory to warto pomyśleć.

  • Like 1
  • Dzięki 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz informacje na temat planowanego rozmieszczenia stacji bazowych 5G i zasięgu w Polsce? Można to w jakiś sposób na ten moment sprawdzić? (Dokładnie w konkretnych miastach).
Planowałam zakup mieszkania, ale powyższe mnie przystopowało i czekam. Obawiam się, że jedynym rozwiązaniem będzie uciec daleko poza miasto i wybudować się samemu. Czego nigdy nie chciałam, bo nie mamy z partnerem czasu na załatwianie wszystkiego związanego z domem i doglądanie. Jestem w kropce.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem szczerze, że zauważyłem u siebie gorsze samopoczucie kiedy dłuższy czas przebywam w pomieszczeniach z dużą ilością komputerów i sieci wi-fi (np. biuro w którym pracuję). Ogólnie mam wrażliwy układ nerwowy i staram się unikać przebodźcowania z komputerów i telefonów, a wi-fi w pokoju w którym śpię na noc wyłączam. Generalnie cierpieć będą najpierw ludzie słabsi i wrażliwsi, a ci nikogo nie będą obchodzić, zysk jest na pierwszym miejscu. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@spacemarine dziękuję za opisanie tematu. Jak sięgam pamięcią, IBS zaczął się rozwijać w banku gdzie pracowałem, czyli full kompów i żadnych roślin, okna zamknięte na stałe i klima 24h. Pod koniec pracy zaczął się ujawniać IBS, z początku malutki.

 

Gdzie kupić te okulary na allegro albo gdzieś w PL? Nie kupowałem nigdy na amazonie.

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

11 godzin temu, a.jolie napisał:

Masz informacje na temat planowanego rozmieszczenia stacji bazowych 5G i zasięgu w Polsce? Można to w jakiś sposób na ten moment sprawdzić? (Dokładnie w konkretnych miastach).
Planowałam zakup mieszkania, ale powyższe mnie przystopowało i czekam. Obawiam się, że jedynym rozwiązaniem będzie uciec daleko poza miasto i wybudować się samemu. Czego nigdy nie chciałam, bo nie mamy z partnerem czasu na załatwianie wszystkiego związanego z domem i doglądanie. Jestem w kropce.

@a.jolieNo to lepiej nie kupować w mieście, tylko się przeprowadzić poza miasto, najlepiej na wieś. Ostatnio sporo śledzę informacji o 5G i tutaj trzeba pamiętać, że o ile 5G może być sporo szkodliwe, bo mimo że będzie działać na skórze to sygnał będzie niezwykle pulsowy jak wifi przez co jego tzw. biologiczne oddziaływanie będzie bardzo silne. Tutaj jest trochę więcej informacji od wcześniej wspomnianej Dr Devry Davis o 5G:  Zresztą były ciekawe badania że fale milimetrowe wnikają pod skórę przez gruczoły potowe, zatem tak w pełni na skórze się nie zatrzymują.

Natomiast trzeba pamiętać że my już teraz mamy wielki problem z obecnymi stacjami bazowymi oraz ekspozycją. Okazuje się że nawet przy Polskiej uważanej za niską normie 7 V/m, którą zresztą władzę planują zwiększyć wielokrotnie w niedługim czasie, to według ostatnich badań opublikowanym np w dokumencie EUROPAEM 2016 Europejskiej Akademii Środowiskowej, gdzie brało udział wielu lekarzy i profesorów z całej Europy, to określili limit wartości maksymalnej (nie średniej jak te 7 V/m) jako 0.2 V/m dla 3G oraz 4G, oraz 0.07 V/m dla np WiFi. Jak widać różnica jest ogromna. Zatem już teraz mamy ogromny problem z obecną ekspozycją, a 5G będzie jeszcze do tego dołożone jako dodatkowe, bo nadal będzie działać 3G i 4G jeszcze bardzo długo.

Podsumowując A.Jolie mapa masztów 5G  na razie nie wiele da, gdyż obecnie są i tak w formie testowej, poza tym nie będzie tam wartości ekspozycji.

Natomiast udało mi się ostatnio znaleźć niezależnie zrobioną mapę ekspozycji w Polsce robioną przez zapaleńców gdzie są punkty z pomiarami w wielu miejscach Polski, najwięcej w Warszawie oraz na południu Polski. Niestety z tego co widzę jest tam dużo czerwonych punktów, bo te wartości są określone do max wartości biologicznych zalecanych przez EUROPAEM. Ja też myślałem aby zostać w Krakowie, ale teraz widzę, że raczej nie ma szans i będę uciekał do mniejszej miejscowości, mam wystarczająco dużo problemów zdrowotnych od pracy z komputerami. Jest wiele domów, które sprzedawane jest po dziadkach czy rodzicach w małych miasteczkach czy wsiach, tylko nie ma co kupować w uzdrowiskach bo ostatnia megaustawa sprawiła że będzie można tam stawiać maszty telefonii bez ograniczeń, czyli zliberalizowano przepisy. Uzdrowiska nie będą już chyba niestety miejscem do leczenia się.

 

11 godzin temu, Dodarek napisał:

Powiem szczerze, że zauważyłem u siebie gorsze samopoczucie kiedy dłuższy czas przebywam w pomieszczeniach z dużą ilością komputerów i sieci wi-fi (np. biuro w którym pracuję). Ogólnie mam wrażliwy układ nerwowy i staram się unikać przebodźcowania z komputerów i telefonów, a wi-fi w pokoju w którym śpię na noc wyłączam. Generalnie cierpieć będą najpierw ludzie słabsi i wrażliwsi, a ci nikogo nie będą obchodzić, zysk jest na pierwszym miejscu. 

WiFi jest bardzo szkodliwe, okazuje się często bardziej niż np zwykła telefonia, bo antena z modemu zwykle jest blisko nas, a poza tym każde bezprzewodowe urządzenie działa jak mały router i promieniuje na wszystkie strony. Siła sztucznego promieniowania maleje z kwadratem odległości, zatem porównując modem wifi oraz antenę telefonii komórkowej 300 metrów od nas to ten router będzie miał silniejsze negatywne znaczenie. Co ciekawe o negatywnym wpływie Wifi pisze nie tylko EUROPAEM ale też profesor Martin Pall na pubmed :

"Wi-Fi is an important threat to human health." - Wifi jest ważnym zagrożeniem dla ludzkiego zdrowia

" Repeated Wi-Fi studies show that Wi-Fi causes oxidative stress, sperm/testicular damage, neuropsychiatric effects including EEG changes, apoptosis, cellular DNA damage, endocrine changes, and calcium overload " - Wielokrotnie powtarzane badania pokazują że Wifi powoduje stres oksydacyjny, zniszczenie płodności, efekty neuropsychiatryczne, zmiany EEG, apoptozę, zniszczenia DNA na poziomie komórkowym oraz zalanie komórek wapniem.
Tylko trzeba pamiętać, że to jest akumulacyjny efekt, nie z dnia na dzień, ludzie widzą skutki często po kilkunastu czy kilkudziesięciu latach. Dlatego warto pozbyć się wifi, wyłączyć go z telefonu oraz urządzeń smart, posobnie bluetooth. Można używać słuchawek, klawiatury czy myszki na kabelek, nie ma co dokładać sobie promieniowania.

 

9 godzin temu, Marek Kotoński napisał:

@spacemarine dziękuję za opisanie tematu. Jak sięgam pamięcią, IBS zaczął się rozwijać w banku gdzie pracowałem, czyli full kompów i żadnych roślin, okna zamknięte na stałe i klima 24h. Pod koniec pracy zaczął się ujawniać IBS, z początku malutki.

 

Gdzie kupić te okulary na allegro albo gdzieś w PL? Nie kupowałem nigdy na amazonie.

@Marek KotońskiPanie Marku w Polsce z tego co widzę pojawiły się jeszcze lepsze okulary PRiSMA FREiBURG i są w Polsce dostępne, niestety z DE :) ale mają bardzo dobry filtr niebieskiego światła i naprawdę warto. Jeśli nie one to można kupić na amazonie te amerykańskie spectra albo swanwick, tylko proszę pamiętać aby kupować te najciemniejsze bursztynowe, w przypadku prisma to model pro, bo filtrują najwięcej niebieskiego światła. Te jaśniejsze są dobre np do jazdy samochodem jak ktoś jeździ i mu świecą xenonanmi czy ledami z przeciwległego pasa. Druga sprawa na allegro chińskie podróbki lepiej sobie darować bo niewiele filtrują. Trzeba też pamiętać, że de-regulując się niebieskim światłem latami z monitorów to nie z dnia na dzień zobaczy się różnicę. niestety to trwa i jak się zaburzyło rytm dobowy pracując do późnych godzin i spacerami to niestety to się zbiera i warto poprawić swój cykl dobowy poprzez dobry sen w nocy, a nie w dzień oraz używać okularów do komputera.  Wspominał Pan w jednym z nagraniu że nowy monitor Panu nie podpasował, podejrzewam, że tam było duże migotania w monitorze co świadomie człowiek nie widzi, ale czuje układ nerwowy i stąd te bóle.

W przypadku pracy w banku podejrzewam, że w latach 90-tych i wczesnych 2000-ych dużo bezprzewodowej łączności jeszcze nie było, ale monitory CRT oraz same komputery też generują sztuczne pola i to również negatywnie wpływa na zdrowie. Im jest ich więcej tym ten negatywny efekt się nakłada. Od zasilaczy elektrycznych mamy pola niskich częstotliwości, dlatego lepiej np obudowę komputera sporo od siebie odsunąć.

Może jako ekstremalny przykład pól niskich częstotliwości można podać badania, że np linie przesyłowe mogą powodować białaczkę: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1940086/   Oczywiście nie to natężenie co z zasilacza czy z kabli, ale mimo wszystko silne pola magnetyczne oraz elektryczne (czyli niskich częstotliwości) mają również negatywny wpływ na zdrowie, dlatego również warto sobie tak poukładać kable aby były z dala od Pana.  

 

Na koniec jako ciekawostkę ostatnio znalazłem cykl wykładów o sztucznych polach elektromagnetycznych i ich wpływie na zdrowie po polsku, chyba z 20 godzin w tym o 5G, wifi itd, dość ciekawe informacje, które pokrywają się z tym co sam znalazłem, polecam wszystkim, gdyż chyba jako całe społeczeństwo mamy spory problem.

 

Jeszcze warto wspomnieć o stowarzyszeniu orawo do życia, które walczy z telekomami, które bezprawnie, tak bezprawnie stawia stacje bazowe i podyższa im moce z nia na dzień. Jak człowiek się zagłębi w temat to jest obraz niezłej patologii:

 

Podejrzewam nawet że przez to jest też tak ogromna fala bezpłodności od noszenia telefonów w spodniach.

Jeśli są jakieś pytania proszę śmiało pytać, Zdrowia!

 

Edytowane przez spacemarine
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W poprzedniej pracy mieliśmy routery przemysłowe Ruckusa i Mikrotika. Jak wchodziłeś do pomieszczenia gdzie się znajdowały to aż chciało Ci dosłownie rozsadzić mózg, do tego słabe samopoczucie, mdłości, piszczenie w uszach i etc. Omijałem to pomieszczenie z daleka. Wchodziłem tylko gdy musiałem coś wydrukować.

Szefuncio śmieszkował że na tych routerach to można nawet jajka smażyć.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, spacemarine napisał:

@Marek KotońskiPanie Marku w Polsce z tego co widzę pojawiły się jeszcze lepsze okulary PRiSMA FREiBURG i są w Polsce dostępne, niestety z DE :) ale mają bardzo dobry filtr niebieskiego światła i naprawdę warto. Jeśli nie one to można kupić na amazonie te amerykańskie spectra albo swanwick, tylko proszę pamiętać aby kupować te najciemniejsze bursztynowe, w przypadku prisma to model pro, bo filtrują najwięcej niebieskiego światła.

Dziękuję. Te niemieckie dużo lepsze od tych z amazona?

 

6 godzin temu, spacemarine napisał:

Podejrzewam nawet że przez to jest też tak ogromna fala bezpłodności od noszenia telefonów w spodniach.

Jeśli są jakieś pytania proszę śmiało pytać, Zdrowia!

 

Timothy Ferriss w książce "4 godzinne ciało" pisał o tym, że badał ilość plemników gdy nosił telefon w kieszeni spodni i kieszonce na ręku, i znacznie zmieniło to wynik badań. 

 

To fakt już od dawna.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Marek Kotoński

lepsze od amazona, mają lepszy filtr i robione są przez światowej klasy profesora okulistę, więc warto. Tylko lepiej brać te ciemniejsze PRO, wycinają całe niebieskie spektrum. Proszę pamiętać, że wrażenia z oglądania w zmienionych kolorach są szczególne, ale np ja i wielu moich znajomych już tak się przyzwyczailiśmy, że nawet filmy oglądamy w tych okularach. Po czasie da się przyzwyczaić, niestety zdrowie jest tylko jedno.

 

Odnośnie plemników jest to akurat jeden z prostszych eksperymentów, który można przeprowadzić, gdyż cóż łatwo pobrać materiał badawczy i poddać go ekspozycji

Przykładowo Magda Havas zrobiła takie badanie i poddała ekspozycji plemniki przez kilka godzin, jest na nagraniu 13.47, fajna animacja jak żołnierzyki ledwo się ruszają.

Po pięciu godzinach duża część plemników już się nie poruszała, miała problemy oraz zmiany w budowie itd. A to są same plemniki co z jądrami, które je produkują, nie mówiąc o hormonach.

Mam taką teorię że część zniewieścienia mężczyzn, ich apatia, zmęczenie i nawet brak chęci walki o swoje może być też częściowo spowodowane ekspozycją na sztuczne pola co powoduje spadek produkcji testosteronu, a to skutkuje kaskadą innych efektów. Gorsze samopoczucie, spadek ochoty na seks, w ogóle walki o lepsze życie itd. Przecież jak był stan wojenny to mieliśmy wysyp urodzeń dzieci rok później, tak łatwo było zajść w ciąże jak nie było tyle ekspozycji, a dziś wiele par stara się latami o dziecko.

 

 

Poniżej jako ciekawostkę znalazłem inny eksperyment z krwią Dr Havas. Chcę podkreślić że sprzedawane często badanie żywej krwi to zwykle naciąganie ludzi, że niby coś tam widzą. Tak naprawdę jedyne co miarodajnie można zauważyć to jak krwinki się formują. Mianowicie zdrowa krew nie jest w skupiskach, czerwone krwinki swobodnie są oddzielone od siebie i cyrkulują w zdrowym organizmie. Natomiast ekspozycja z sztucznych pól, tutaj Havas po pracy przy komputerze, te krwinki łączą się w grupy tzw Rouleaux co powoduje trudniejszą cyrkulację krwi bo są zlepione, szczególnie jak ktoś ma miażdżycę, jest gorsze pozbywanie się odpadów, mogą być bóle głowy, zmęczenie, zimne kończyny a później jeszcze gorsze skutki.

 

Temat jest fascynujący i wart nawet audycji :) tym bardziej że nikt na poważnie go nie podejmuje. Niestety jedną z przyczyn są ludzie którzy opowiadają dużo głupot o smażeniu mózgu i podobne rzeczy co ośmiesza ten ważny temat.

 

 

@Słowianin

nie słyszałem o takich routerach, ale skoro są przemysłowe to podejrzewam pracują z spora mocą. To co opisujesz to typowe objawy elektro-wrażliwości tzw EHS, który np w Szwecji jest uznany za chorobę. Jasne że Szwecja to dziwny kraj, ale tam np państwo dotuje ekranowanie mieszkań dla takich osób aby łatwiej mogły żyć.

Edytowane przez spacemarine
  • Like 2
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, spacemarine said:

nie słyszałem o takich routerach, ale skoro są przemysłowe to podejrzewam pracują z spora mocą. To co opisujesz to typowe objawy elektro-wrażliwości tzw EHS, który np w Szwecji jest uznany za chorobę. Jasne że Szwecja to dziwny kraj, ale tam np państwo dotuje ekranowanie mieszkań dla takich osób aby łatwiej mogły żyć.

Dzięki za nakierowanie. Wszystko by się zgadzało. Mam to odkąd pamiętam. W erze monitorów CRT miałem takie same objawy, także w pobliżu linii wysokiego napięcia, transformatorów, sklepach z telewizorami. Jako prawie nastolatek pamiętam jak dostałem komputer z monitorem CRT - jak był włączony a stał dosłownie przy głowie na biurku miałem powyższe objawy. Wybawieniem okazały się ekrany LCD/LED/OLED oraz laptopy. Ale te same objawy mam właśnie pobliżu Routerów.

Edytowane przez Słowianin
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Słowianin

niestety ekrany LCD też nie są idealne ponieważ strasznie migoczą i generują dużo niebieskiego światła, który rozregulowuje cykl dobowy, więc lepiej te okulary stosować. 


Generalnie chodzi o to że duża porcja niebieskiego światła naturalnie jest rano w spektrum światła słońca, jest to naturalny sygnał że zaczyna się dzień i do tego są przystosowane organizmy żywe, jest to informacja pobudzająca organizm do działania itd. Ilość niebieskiego światła się dramatycznie zmniejsza w ciągu dnia, po południu już jest go niewiele, nie mówiąc już o wieczorze. Problem z ekranami LCD/LED jest taki że w swoim spektrum generowanego światła porcja niebieska jest dominująca i jednakowo wysoka przez cały czas świecenia, cały dzień. Czyli sygnał, który występuję tylko rano pobudzający organizm jest nam przesyłany z monitora cały dzień jeśli długo pracujemy przed komputerem. Oczywiście znowu, negatywny efekt nie będzie z dnia na dzień, ale latami powoli rozregulowuje się rytm dobowy bo organizm świruje, ma sygnał że cały czas jest ranek, aż w pewnym momencie organizm się poddaje, jest gorszy sen, regeneracja, problemy z oczami oraz zdrowotne. Tutaj właśnie mogą pomóc te okulary blue blockers jak prisma, ale też trzeba dbać o dobry sen, nie siedzieć do późna w nocy i przebywać dużo na słońcu, aby organizm dostosował się do naturalnego rytmu dobowego.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Marek Kotoński napisał:

Szwabskie, bo mają jeden z najlepszych filtrów, stworzone przez Dr Alexandra Wuncha, ma kilka wywiadów np u Mercoli o tym jak światło negatywnie wpływa na zdrowie: https://www.innovative-eyewear.de/2017/02/blaulichschutz-brillen-von-innovative-eyewear-alexander-wunsch/

Xiaomi to chiński produkt, który idzie z trendem oferując niby okulary ochronne, lepiej swojego zdrowia nie zawierzać masowemu producentowi. Trzeba by było mieć spektrometr aby sprawdzić ten produkt czyli spektrum światła jakie przez nie przechodzi, to że są żółtawe o niczym nie świadczy. Osoby chore i rozregulowane nie mają czasu na półśrodki.

 

Jeśli nie z DE, można kupić na amazonie amerykańskie lub bezpośrednio https://spectra479.com/pages/products

link do amazonu https://www.amazon.com/stores/Spectra479/Homepage/page/27B90A7D-B72F-4291-B7F4-B76AA3CF4A6E

Naprawdę amazon nie robi problemów i dostarcza do Polski, wystarczy podpiąć kartę, przełączyć język na Polski, dostarczają kurierem.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.11.2019 o 03:03, pillsxp napisał:

Dopiero trafiłem o okularach poprzez materiał na YouTube.

Mam pytanie czy są gdzieś do zamówienia okulary ze szkłami (minusowymi)?

Czy pozostaje mi kupić te tylko do komputera, a zwykłe nosić poza domem.

nie chcę zmyślać bo nie wiem szczerze.

Masz dwie opcje:

- napisać do producenta okularów PRISMA https://www.innovative-eyewear.shop/en/ w prawym górnym rogu jest email z pytaniem czy robią takie korekcyjne.

- użyć okularów UVEX które też mają dość dobry filtr tylko wyglądają jak budowlane :) https://www.amazon.com/Uvex-S0360X-Ultra-spec-SCT-Orange-Anti-Fog/dp/B003OBZ64M/  Mam takie w domu i są dość dobre do blokowania niebieskiego światła, ale wyglądają dość okropnie. Są na tyle duże że może zmieścisz zwykły korekcyjne okulary pod nie. Podejrzewam że dałoby radę, poza tym są tanie, więc nie kosztuje wiele by spróbować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.11.2019 o 08:50, spacemarine napisał:

Szwabskie, bo mają jeden z najlepszych filtrów, stworzone przez Dr Alexandra Wuncha, ma kilka wywiadów np u Mercoli o tym jak światło negatywnie wpływa na zdrowie: https://www.innovative-eyewear.de/2017/02/blaulichschutz-brillen-von-innovative-eyewear-alexander-wunsch/

Dziękuję.

 

Ile czasu je nosić, czy tylko wieczorem do kompa, czy wcześniej też?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako okularnik od urodzenia. Napisze tylko tyle że szkła z filtrem światła niebieskiego nosimy tylko do komputera i do 4 godzin dziennie. Najlepiej popołudniu/ wieczorem.

Światło niebieskie jest nam potrzebne od świtu do południa aby "mózg" się wybudził. Na forach optometrii i innych jest masa tematów osób które je nosiły cały dzień oraz skutki z tym związane.

 

Ja osobiście posiadając dużą wadę i "powalonymi" kątami astygmatyzmu noszę tylko z powłokami autorefleksyjnymi.

Na komputerze oraz telefonie obowiązkowo flux. W mieszkaniu wieczorem półmrok.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 24.11.2019 o 13:02, Słowianin napisał:

Jako okularnik od urodzenia. Napisze tylko tyle że szkła z filtrem światła niebieskiego nosimy tylko do komputera i do 4 godzin dziennie. Najlepiej popołudniu/ wieczorem.

Światło niebieskie jest nam potrzebne od świtu do południa aby "mózg" się wybudził. Na forach optometrii i innych jest masa tematów osób które je nosiły cały dzień oraz skutki z tym związane.

 

Ja osobiście posiadając dużą wadę i "powalonymi" kątami astygmatyzmu noszę tylko z powłokami autorefleksyjnymi.

Na komputerze oraz telefonie obowiązkowo flux. W mieszkaniu wieczorem półmrok.

flux wbrew pozorom jest bardzo słaby, gdyż zmienia co prawda barwę z monitora, ale nie zmienia to fizycznej budowy matrycy, która domyślnie generuje dużą ilość niebieskiej barwy. Poza tym monitory cały czas migoczą, nawet jeśli to jest 120 hz to i tak to wpływa na zdrowie, również migocze podświetlenie, dlatego warto używać program Iris, który jest o wiele lepszy od flux, warto poczytać jak można zmienić migotanie monitora do minimum https://iristech.co/pwm-flicker-test/

co mniej męczy oczy.

 

Jasne że niebieska barwa jest potrzebna, ale naturalna a nie od monitora rano, czyli np wychodząc na dwór itd.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, spacemarine napisał:

dlatego warto używać program Iris, który jest o wiele lepszy od flux, warto poczytać jak można zmienić migotanie monitora do minimum https://iristech.co/pwm-flicker-test/

co mniej męczy oczy.

 

Jasne że niebieska barwa jest potrzebna, ale naturalna a nie od monitora rano, czyli np wychodząc na dwór itd.

Wystarczy ustawić monitor na 100% jasności i uruchomić program? Masz wersje darmową? 

Edytowane przez Soprano
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Soprano

Mam wersję płatną od dłuższego czasu, kosztuje kilkanaście dolarów jednorazowo i przyznam jest naprawdę dobry. Tak wystarczy jasność ustawić na max, bo dziś w monitorach jasność regulowana jest tym jak często chwilowo zapala się podświetlenie, czyli im mniejsza jasność tym częściej podświetlenie migocze, gdyż są krótsze interwały czasu gdy świeci podświetlenie przez co mniejsza jasność. Jak dasz max to monitor rzadziej gasi podświetlenie stąd jest jaśniejsze i mniej migotania. Wydaje się to dziwne ale tak jest. Natomiast jak dasz jasność na max to fluxem nie zbijesz tej jasności, będzie monitor raził po oczach i nie da się oglądać, ale iris pro ma opcję brigthness, która zmienia tzw poziom bieli na poziomie karty graficznej, jak dasz w iris na zero brightness to mimo max jasności na monitorze będziesz miał ciemny ekran. Wiem że to brzmi dziwnie ale to działa i w ten sposób pozbywasz się migotania matrycy do minimum oraz możesz sobie ustawić jasność na minimum na poziomie karty graficznej. Dodatkowo możesz zmniejszyć ilośc niebieskiego światła z monitora ale może być bardzo bursztynowy ekran, ale da się przyzwyczaić. I tak ja używam iris pro plus okulary mimo wszystko, tyle godzin siedzę, więc wolę uważać z oczami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, spacemarine napisał:

@Soprano

 Dodatkowo możesz zmniejszyć ilośc niebieskiego światła z monitora ale może być bardzo bursztynowy ekran, ale da się przyzwyczaić. I tak ja używam iris pro plus okulary mimo wszystko, tyle godzin siedzę, więc wolę uważać z oczami.

Dzięki za poradę. Ostatnio kupiłem monitor Benq, który niby ma w funkcje Flicker free oraz low blue light. Ale skoro powstają takie programy, można sądzić, że to bajer i nie zapobiega problemowi - pomimo tego zainstalować program? Nie zrozumiałem tylko fragmentu jak można ustawić na karcie minimum jasności - to wtedy program kontroluje zamiast karty?

 

Zapomniałem napisac, że teraz używam eye-saver.net - w sumie jest darmowe i daje ten efekt bursztynowego ekranu + sugerują żeby ustawiać jasności na 100%. Myślisz, że warto przesiąść się na Iris Pro?

 

 

Edytowane przez Soprano
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.