Skocz do zawartości

Firma oferuje pracę etatową na b2b lub umowę o dzieło


vand

Rekomendowane odpowiedzi

5 godzin temu, vand napisał:

Dlatego ciekawi mnie jak z opcją typu np zwolnienie, bo przy UoD nie będzie okresu wypowiedzenia jak rozumiem?

Nie chcę się wymądrzać, bo dawno w umowach nie siedziałem.

 

Okres wypowiedzenia na pewno można zawrzeć w formie zapisu umownego w umowie B2B. Czy w przypadku UoD też? Tego nie wiem.

 

Wiem natomiast, że zdarza się, że w umowie B2B są zastrzeżenia o prawie do płatnego urlopu, czy innych świadczeń typowych dla umowy o pracę. Czy to dalej jest umowa B2B czy już umowa o pracę? Nie będę tego rozstrzygał, ale zdarzają się takie sytuacje.

 

Ja bym szedł w umowę B2B (jeśli oczywiście się zdecydujesz), bo to prawdopodobnie będzie umowa o świadczenie usług (czyli umowa starannego działania) natomiast umowa o dzieło to umowa rezultatu.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, vand napisał:

Bardziej skłaniam się ku UoD, sprawa jest prosta, chce się wdrożyć do pracy, nie jestem jeszcze mega zaawansowany. A własną działalność to za rok/dwa.

na uod nie jesteś ubezpieczony, na dg masz wszystko i na preferencyjnych obecnie warunkach. Potrzebujesz informacji, pisz do mnie. Pomogę.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Umowa o dzieło będzie, ale anulowana przy pierwszej lepszej kontroli, chyba że pracodawca w jakiś sposób dogadany. Jak to ma być zwykły stosunek pracy to jeszcze ci dopierdolą płacić zaległe składki, więc ryzykujesz, jeżeli to nie jest faktyczna umowa. Ryzykuje podobno pracodawca i pracownik, bo nie wiem do końca od kogo ściągają ewentualne składki. Od pracownika na pewno też.

 

Umowa o dzieło to dla ciebie mina, jeżeil właśnie to jest standardowy etat. Uważaj na to, poczytaj. U mnie zaprzyjaźnione firmy się zaczęły wycofywać po kontrolach. Jest z tym cała masa problemów. Albo pracodawca, który żyje w bańce, albo ma jakieś pojebane układziki. Przez 2,5 roku w tym kraju jest preferencyjnie, w miarę. Ewentualnie spróbuj się dogadać, jak większość moich znajomych umowa zlecenie na x etatu, reszta pod stołem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 hours ago, vand said:

, chce się wdrożyć do pracy, nie jestem jeszcze mega zaawansowany. A własną działalność to za rok/dwa.

W takim razie unikaj b2b - zdaje się w B2B odpowiadasz całym swoim majątkiem gdy coś w pracy spierdolisz.

Edytowane przez somsiad
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj że pracując na B2B mimo wszystko sam sobie szkodzisz w dłuższej perspektywie.

 

Wiem, że są plusy - płaci się mniejsze składki na ZUS, "wolność" itd. Ale aby poprawnie skalkulować stawkę takiego rozwiązania to musisz wziąć pod uwagę kilka spraw.

 

Czy firma chce płacić Tobie od przerobu? Czy chce np taki "abonament" comiesięczny? Musisz opłacić na wstępie koszty perspektywicznie

 

- ZUS licz od razu 2000 zł

- księgowa 800 zł

- jakieś auto leasing aby nie przeginać - 1500 zł rata leasingowa

- koszty "biurowe" - 400 zł

- koszt odkładania co miesiąc samodzielnie na emeryturę - 2000 zł

 

Firma która chce B2B - ma brak płacenia ZUS, brak etatu, całość wydanych pieniędzy wrzuca w koszty i odlicza VAT. Praktycznie ma elastyczną siłę roboczą.

 

Dlaczego napisałem o 2000 na emeryturę - ponieważ ze składek minimalnych na ZUS emeryturę będziesz miał mizerną i zdechniesz z głodu. Sam musisz na to uzbierać. Jest plus, że ta kasa nie wpada do wora ZUS i sam ją będziesz inwestował.

 

Jak"pracodawca" na B2B oferuje Tobie jakieś śmieszne grosiki typu 5k lub 6k.  możesz śmiało mu za to podziękować, bo szuka frajera. Trzeba się cenić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, mejli napisał:

na uod nie jesteś ubezpieczony, na dg masz wszystko i na preferencyjnych obecnie warunkach. Potrzebujesz informacji, pisz do mnie. Pomogę.

To zbytnie uproszczenie. Na UoD nie jest się ubezpieczonym obowiązkowo. Ale przecież nie ma zakazu ubezpieczyć się nieobowiązkowo.

 

19 godzin temu, mac napisał:

Umowa o dzieło będzie, ale anulowana przy pierwszej lepszej kontroli, chyba że pracodawca w jakiś sposób dogadany.

Wcale nie. Trzeba tylko wiedzieć jak napisać taką umowę UoD.

Widziałem jakie głupoty ludzie wpisywali do UoD i się nie dziwię że przy kontrolach mieli problemy. Mało tego, w dodatku te rzeczy wcale nie miały miejsca w rzeczywistości więc tak naprawdę praca była zgodna z warunkami UoD, a jedynie w umowy były głupoty które wykorzystywało państwo przy kontroli. Więc firmy/pracownicy sami sobie robili minę pisząc takie umowy.

 

19 godzin temu, mac napisał:

Umowa o dzieło to dla ciebie mina, jeżeil właśnie to jest standardowy etat.

Wtedy tak. Ale jak jest jak wyżej (czyli praca spełnia warunki UoD), to nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@RealLife Witaj w klubie. Poszedłem ostatnio rozmawiać o alternatywach w mojej firmie. Może warto porozmawiać o tym u ciebie? Kto wie, może już ktoś to u ciebie zrobił, tylko nie wiesz?

7 hours ago, rarek2 said:

ponieważ ze składek minimalnych na ZUS emeryturę będziesz miał mizerną

Ja zakładam, że z dowolnej "składki emerytalnej" będę miał 0 emerytury. ZUS splajtuje (już 1/3 budżetu ma z podatków a nie "składek"), będzie "przemiana ustrojowa/wojna" i państwo polskie nie będzie się czuło odpowiedzialne za to co było przed grubą kreską.

Przerabiałem coś takiego z PZU, lokata z PRL po dwóch latach procesowania się została wyceniona na 15% wartości. Jak orzekł sąd, obywatel ponosi współodpowiedzialność za przemianę ustrojową (nawet jeśli wtedy był dzieckiem). I co im wtedy zrobisz?   

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Orybazy Na tzw. emeryturę najlepiej odkładać samemu a ZUS płacić jak najniższy, tylko dla tego, że jest obowiązek to płacić.

 

Jak jesteś przed 30ka to o ile wgle ZUS dotrwa do twojej emerytury, to wypłacałby śmieszne pieniądze.

Trzeba odkładać samemu, innej drogi nie ma.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.