Skocz do zawartości

Jakiego antywirusa, firewalla używacie ?


Druid

Rekomendowane odpowiedzi

Hej :) 

Noszę się z zamiarem wymiany oprogramowania antywirusowego oraz zapory ogniowej, posiadałem wcześniej Avasta , ale usunąłem go ponieważ straszni mi mulił komputer, a komputer mam już wiekowy, zakupiony w 2010 roku. Jakie antywirusy,używacie ? żeby były jeszcze darmowe. Mam zamiar zainstalować 360 total Security. Jakie darmowe antywirusy, firewalle mi polecacie ?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Antywirusa warto zainstalować jak dajesz kompa 60-cio letniemu ojcu, który klika w reklamy typu: 'Powiększył go dwukrotnie w tydzień'.

Jak używasz świadomie komputer, to raczej nie potrzebny Ci antywirus. 

Zaklej najwyżej kamerkę dla komfortu psychicznego jeśli to laptok :D 

  • Like 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minutes ago, volcaniusch said:

ostatnio jest wirus, który działa podobnie do WannaCry - ataktuje głównie serwery postawione na nim

Pokaż źródło tej nowiny.

 

Żeby pod linuksem się czymś zarazić trzeba się nieprawdopodobnie postarać, robić wszystko jako root (admin) i mieć nieprawdopodobne szczęście, bo inaczej tego nazwać nie można. Nikt nie pisze wirusów na linuksa bo to jest niszowy system i w 99% przypadków niedoświadczony nawet użytkownik nie używa konta administracyjnego co w przypadku windowsa, każdego jak dotąd, w 99% jest nieprawdą. Nawet 10 jest tak skonfigurowana, że użytkownik jest adminem albo co najmniej "power userem" co ułatwia wirusom działanie dziesiątki razy. No i oczywiście dziś wirusy pisze się nawet w visual basicu co ma przełożenie na ich ilość.

--

Ja osobiście na starym laptopoie mam linuksa i windowsa i używam Privatefirewall 7 (opis1, opis2) i jestme bardzo, bardzo zadowolony; nie używam antywirusa.

 

Edytowane przez wrotycz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.makeuseof.com/tag/linux-virus-malware-truth/

 

https://thenextweb.com/hardfork/2019/09/16/cryptocurrency-mining-malware-linux-trend-micro-skidmap-backdoor/

 

Dwa linki z brzegu. Nie mówię, że Linux jest do niczego. Po prostu w dzisiejszym świecie nie ma bezpiecznych systemów, chociaż trzeba oddać Microsoftowi, że zrobili spory postęp. Sam korzystam z Linuxa, ze względu na parę fajnych programów (np. Octave lepiej działa albo pakiet Sage - do algebry). Czym więcej zawodowo zajmuje się IT to tym bardziej mnie śmieszy fanbojstwo. Pamiętam jak Apple się chwaliło, że ma system, na którego nie ma wirusów. Nie minęło pół roku, okazało się, że są pod względem zabezpieczeń 10 lat za Micro. 

 

Idealnym przykładem jest Android. Linux który może złapać mnóstwo świństw. Jeżeli dany system jest popularny to będzie atakowany. 

Edytowane przez volcaniusch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Boromir Na chwilę obecną jeśli Windows to tylko i wyłącznie ESET Internet Security albo Symantec Norton Security. Niestety nie są darmowe ale warto tym bardziej, że mają od razu wbudowanego firewalla. Mówię Ci to z perspektywy człowieka który w tej branży siedzi ponad 15 lat i z perspektywy obserwacji środowiska i ludzi pokrewnych w fachu. Ja osobiście używam Eseta, dodatkowo niejednokrotnie czyszczę livem Eseta komputery które maja zainstalowane oprogramowanie konkurencji. Poza tym kopię zapasową systemu zrób sobie zewnętrznym programem. Później jeśli używasz Windows 10 wchodzisz Panel Sterowania > System > Ochrona Systemu >Konfiguruj > Wyłącz Ochronę Systemu. W okienku które Ci wyskoczy potwierdź usuwanie punktów przywracania. Słowo wyjaśnienia. Na ponad 15 lat jak robię w tym fachu nigdy nie uratowało mnie przywracanie systemu przy błędach systemu nie mówiąc już o jakiejś poważniej infekcji to raz. Po drugie ważniejsze, to w przypadku infekcji komputera wirus robi kopię zapasową samego siebie właśnie w miejscu tworzenia punktów przywracania Windowsa i jak Twój antywirus skasuje jego działającą wersję z systemu, wtedy podstawiana jest wersja z kopii zapasowej wirusa oraz reszta kodu z internetu w tle tak, że zabawa zaczyna się od nowa. Dodatkowo obydwa te antywirusy są lekkie dla systemu.

Co do bezpieczeństwa to oczywiste, że newralgicznych danych nie trzyma się na komputerach podłączonych do internetu a jeśli już to używa się kilkukrotnego mocnego szyfrowania aby zminimalizować ryzyko bo pewności nie ma nigdy,

Prosty przykład każda przeglądarka jak i również każdy antywirus jest w stanie skopiować w dowolnym momencie dowolny plik z Twojego dysku i wysłać go w dowolne miejsce na świecie a to nawet nie wierzchołek góry lodowej :)

 

PS: Jeśli chodzi o duże aktualizacje systemu to Windows i tak przed takową włączy i utworzy sobie punkt przywracania bez Twojej wiedzy :)

Edytowane przez Ciekawy
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.