Skocz do zawartości

Nauka potęgowania przez dziesięciolatka


Rekomendowane odpowiedzi

Witam Panie i Panów. Mój syn zaczął czwartą klasę. Trochę się gubi na początku, ma problemy szczególnie z potęgowaniem.

 

W sobotę się z nim widzę i siadamy do nauki. Chciałbym wytłumaczyć mu to możliwie jak najbardziej obrazowo, żeby załapał, tylko, że pojęcia nie mam jak to zrobić. Potęgowanie to znacznie bardziej abstrakcyjne pojęcie, niż np. dodawanie.

 

Macie jakieś sprawdzone sposoby, jak mu to objaśnić? Help ? 

Edytowane przez mirek_handlarz_ludzmi
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli umie mnożyć może rozpisz mu to krok po kroku, że to nic innego niż wielokrotne powtarzanie mnożenia przez tą samą cyfrę. Nie wiem jak jest teraz w szkołach, ale podejrzewam, że dalej się używa metody "pod kreską". Rozpisz mu to krok po kroku

 

3^3

 

__3

_*3

___ 3^2

=_9

*3

___3^3

=27

 

Może w takim stylu, widząc kolejne działania z boku jakoś mu się to utrwali.

 

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mirek_handlarz_ludzmi ja mojemu synowi wytłumaczyłam, że potęgowanie to jest mnożenie przez siebie dużej cyfry tyle razy ile wynosi mała cyferka. Specjalnie użyłam słowa duża cyfra i mała cyferka, żeby było mu łatwiej zrozumieć i zapamiętać. I zwyczajnie rozpisałam mnożenie przez siebie tej samej cyfry i poprosiłam najpierw, żeby policzył czy ilość cyfr dużych zgadza się z małą cyferką. A potem miał zrobić to sam. Najpierw więc ćwiczyłam samo rozpisanie działania. Dopiero potem samo liczenie.

 

A to jak to obliczyć to kwestia jak duże cyfry mnoży się przez siebie; małe w pamięci, duże pod kreską, ale zapewne tej metody jeszcze nie zna bo mnożenie pod kreską jest w czwartej klasie, ale później, a nie na początku roku.

  • Like 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.