Skocz do zawartości

Hantle kompozytowe czy żeliwne?


Marek Kotoński

Rekomendowane odpowiedzi

Mam w domu dwa różne hantle, a chciałbym czasem ćwiczyć na dwa hantle, żeby były takie same.

 

Czy warto kupić hantle chyba kompozytowe? W czym są gorsze (jeśli są) od tych ze stali? Różnica w cenie spora.

 

https://allegro.pl/oferta/hantle-20kg-2x10kg-2-x-hantla-zestaw-hantli-8174084870   - kompozyty, dołożę swój ciężar i mam wszystko ogarnięte.

 

https://allegro.pl/oferta/zestaw-hantli-2x10kg-regulowane-hantle-20-kg-8109814729?bi_s=ads&bi_m=listing%3Adesktop%3Aquery&bi_c=ZDc5MmY2ZDYtMGQ4MC00OWI5LWEyYjAtMDM1NTI5YjhjNzE5AA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=735b3688-32e3-4b4f-ad83-5c249e116ab8   - bardzo jak dla mnie drogie, ale czy warte swej ceny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie nie widzę różnicy, ja bym brał te pierwsze.
Głowna różnica między nimi to gry, w pierwszych ze stali zwykłej malowanej proszkowo, w drugich z nierdzewki.
Nakrętki są plastikowe lub też z nierdzewki.

Tak kompozyt znaczy tyle, że talerz wykonany z żeliwa oblany jest warstwą gumy czy innego tworzywa - a takie są w obu przypadkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marek, polecam żeliwne, i najlepiej jakieś ryflowane, a nie gumowane.

 

Talerze wykonane z żeliwa są dużo mniejsze w porównaniu do innych materiałów ze względu na wagę żeliwa.


- są dużo bardziej poręczne i praktyczne ze względu na wielkość
- są niesamowicie trwałe i posłużą nam latami.

 

Edytowane przez The Motha
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po tym jak raz wziąłem te "kompozytowe" brałbym tylko żeliwne. Po pierwsze, żeliwne są mniejsze, więc przede wszystkim wygodniej się ćwiczy, po drugie trwalsze - kilka razy talerz kompozytowy mi upadł i coś się w nim zaczęło przesypywać a po tym jak uszkodziła się powłoka - wysypywać, w związku z czym ani nie trzyma wagi ani nie jest poprawnie wyważony...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten cały kompozyt w hantlach to będzie zwykły beton (spoiwo-cement i wypełniacz-kruszywo) w osnowie z tworzywa sztucznego mającej za zadanie utrzymanie tego wszystkiego w kupie żeby się nie rozlecialo przy pierwszym lepszym zetknięciu z podłogą.

Takie hantle w zasadzie będą działać tak samo jak te żeliwne lecz talerze wykonane z kompozytu muszą być większe gabarytowo w stosunku do tych żeliwnych co determinuje przewaga w gęstości materiału jakim jest żeliwo. 

Takie hantle są dobre dla amatorów ćwiczących w domowych zaciszach. Tanie, raczej nie porysuja Twojej  ukochanej podlogi chyba, że w osnowie znalazłby się  jakiś wysokiej twardości wypełniacz/domieszka. Z czasem osnowa może pęknąć a przykruszony beton sie wysypie=talerz do kasacji/naprawy. Jeśli zamierzasz ostro ćwiczyć i dojdziesz do momentu w którym na jedną łapę zarzucasz spore ciężary to dochodzi problem objętości takiego talerza właśnie. Moim zdaniem wtedy stawy dostają po dupie bo musisz kontrolować ten ciężar, trzymać technike a łatwiej to robić trzymając w ręce taki bardziej "skondensowany" ciężar w postaci żeliwa.

Co do żeliwa to będzie to inwestycją na dluuuugie lata. W razie w możesz się tego bardzo szybko pozbyć na zlomie. Żeliwo to opcja pro jednym słowem i też może być ono w osnowie z gumy. 

Pomyśl o drążku to takie 2w1 bo ruszysz i bicka i najszerszy grzbietu. Kupujesz gumy które pomogą Ci wykonywać dostateczną ilość powtórzeń na początku. Zaczepiasz taką gumkę gdzieś u góry przy drążku( byle by się wektor zgadzał ?) a drugą część na zgiete kolana od spodu tak żeby Cie ta guma ciągnęła w górę i zasuwasz.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupuje tylko żeliwne sztangielki i takie polecam. Zajmują mniej miejsca od kompozytowych i nie rdzewieją tak jak stalowe. 

PS @Marek Kotoński to chyba nie hantle tylko sztangielki, które dają możliwość regulacji obciążenia, wymianą krążków.

Polecam kupić z możliwie grubym gryfem, bo cienki jest strasznie nie wygodny w łapie. 

Edytowane przez Morfeusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"https://allegro.pl/oferta/hantle-20kg-2x10kg-2-x-hantla-zestaw-hantli-8174084870   - kompozyty, dołożę swój ciężar i mam wszystko ogarnięte. "

 

Kiedyś kupiłem to gówno. Pół roku na balkonie i kilkukrotne mycie nie wystarczyło żeby usunąć smród chińskiego plastiku. To chyba nawet rakotwórcze jest.

Poza tym jak ktoś napisał w środku jest beton. Znaczy gówno nie beton bo się kruszy.

Krótko.

 

Kup żeliwne, stalowe, gumowane. Cokolwiek innego.

 

Z tego gryfu można zejefajną pałkę zrobić^^

 

Edytowane przez wroński
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak prawie każdy tu, także polecam żeliwne - obowiązkowo z regulacją obciążenia. Ostatnio się wkurzałem na te kompozytowe talerze, gdyż są po prostu zbyt duże - mam zarówno żeliwne i kompozytowe i jak te pierwsze po 2,5 kg mogę spokojnie wrzucić po trzy na stronę, to kompozytowe weszły tylko dwa. Do tego tak jak koledzy pisali z czasem coś tam w nich się zaczyna przesypywać ( a u kolegów widziałem już całkiem rozsypane ). Ogólnie to nie polecom.

Edytowane przez Xin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.