Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Bracia potrzebuję pomocy w kwestii prawnej. 

 

Otóż życie napisało pewien scenariusz I podjąłem decyzję o zmianie nazwiska.

 

Powód mniej więcej taki:

Traumatyczne przeżycia z dzieciństwa i chęć odcięcia się od przeszłości.

 

W internecie praktycznie jednak nic nie ma o tym wariancie. 

 

i tu moje pytania gdzie muszę złożyć dokumenty?

 

W urzędzie stanu cywilnego w mieście wojewódzkim, gdzie teraz mieszkam (ale nie jestem zameldowany), czy w urzędzie gminy miejscowości, z której pochodzę I jestem zameldowany (ale nie mieszkam)?

 

I jakie to dokładnie będą dokumenty?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Idziesz do urzędu, który wystawia twój dowód osobisty (masz na dowodzie napisane) musisz to mocno umotywować we wniosku. W tym przypadku przydałby się kwitek, że byłeś na jakiejś terapii.

Edytowane przez Jaśnie Wielmożny
  • Like 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W internecie masz gotowy dokument tylko musisz wypełnić. Sam jestem zainteresowany tematem tylko chciałbym dodatkowo zmienić imie.

 

Zmieniał ktoś te dane bo mu się nie podobają? Coś takiego odrzucą dlatego warto podać jakiś dobry powód.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Mosze Black napisał:

W urzędzie stanu cywilnego w mieście wojewódzkim

Niezależnie co Ci tu powiemy idź USC gdzie teraz mieszkasz i najpierw spytaj co masz zrobić aby zmienić nazwisko.

Procedura i dokumentacja powinna być jasna.

Edytowane przez Imbryk
  • Like 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Jaśnie Wielmożny napisał:

Urzędas decyduje

???

Urzędas decyduje jak ja się chcę nazywać? A nie np. Konstytucja RP?

Pytam, bo nie znam się.

Edytowane przez Imbryk
Konstytucja z wielkiej litery
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Urzędasy postępują zgodnie z procedurami i przepisami.

 

Ich naprawdę nie obchodzi jaki jest powód, liczy się tylko to, czy to się zgadza z procedurami i przepisami, aby im później nikt nie mógł udowodnić, że źle wykonali pracę i że w papierach się coś nie zgadza.

 

Poczytaj sobie jakie są wymagania i wypełnij wniosek tak, aby wszystko się zgadzało, aby urzędnik nie miał wątpliwości, że coś jest wbrew przepisom - wtedy bez problemu wniosek zostanie zaakceptowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Texudo

Czyli jeżeli będzie wszystko zgodne to właściwie powód mogę podać "fałszywy" i raczej przyklepią?

Np ja bym podał częściowo zgodnie z prawdą, że w Niemczech są problemy bo mi źle wpisują imie w urzędach.

Edytowane przez Analconda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Analconda napisał:

@Texudo

Czyli jeżeli będzie wszystko zgodne to właściwie powód mogę podać "fałszywy" i raczej przyklepią?

Np ja bym podał częściowo zgodnie z prawdą, że w Niemczech są problemy bo mi źle wpisują imie w urzędach.

Urzędasy przerabiają maszynowo setki/tysiące/miliony/miliardy wniosków, jeśli wszystko się zgadza w papierach, to przejdą nawet fałszywe powody.

To tak samo jak zwolnieniami L4 w pracy. Idziesz do lekarza, udajesz, że masz zatrucie pokarmowe i dostajesz 3 dni wolnego. Tak działa system.

 

Jednak jak mówisz, lepiej mieć prawdziwy powód i go podkolorować, aby urzędnik miał przekonanie, że wszystko się zgadza.

 

Ciekawi mnie, czy Radcy Prawni nie mogą pomóc przy takich wnioskach. Ktoś na pewno może. Ja bym się w urzędzie zapytał jakie są wymagania - sami powiedzą czego oczekują, wystarczy to zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Okej to ja zaktualizuje, może komuś to pomoże w przyszłości - otóż po wycieczce do Urzędu stanu cywilnego, złożeniu wniosku (czyli argumentacji zmiany nazwiska) i w gruncie rzeczy opisanie prawdy czekałem na decyzję około 3 tygodnie, Decyzja oczywiście jest pozytywna ^^. Następnie trzeba było się udać do innego urzędu (tam gdzie otrzymuje się dowody osobiste) i złożyć wniosek o zmianę dowodu z powodu zmiany nazwiska i po wszystkim czekamy jeszcze od 3 do 4 tygodni ( czyli w praktyce 4) i całą drogę prawną mamy już za sobą. Koniec ^^.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.